Reklama

Mieć swój kościół

Niedziela małopolska 44/2006

10 października 1982 r. Papież Polak zawierzył św. Maksymilianowi Męczennikowi rozpoczynające się drugie tysiąclecie obecności Chrystusa w Ojczyźnie. (…) Jako Arcybiskup Metropolita Krakowski dzielił się z Wami swoim życiem, gdy pod gołym niebem odprawiał Pasterki i Rezurekcje; udzielał sakramentu bierzmowania.
Pozwólcie więc, że przypomnę Jego słowa wypowiedziane podczas Mszy św. rezurekcyjnej 14 kwietnia 1974 r.: „Cieszę się, że znowu dzisiaj rano mogę z Wami śpiewać Alleluja Zmartwychwstania Chrystusowego: tutaj, w tych bohaterskich Mistrzejowicach, które tak stanowczo i tak cierpliwie wypracowują swoją wspólnotę parafialną i swoją budowę kościoła” (…).
Nie szczędząc siebie, kard. Wojtyła odprawiał te Pasterki i Rezurekcje pod gołym niebem najpierw w Bieńczycach, później na Wzgórzach Krzesławickich i w Mistrzejowicach. W ten sposób ukazywał ówczesnym władzom fakt społeczny: istnienie wspólnoty wierzących, która ma prawo mieć swój kościół. Gdy w którejś z tych tworzących się parafii nie mógł odprawić Pasterki czy Rezurekcji, przyjeżdżał jednak, by przynajmniej złożyć życzenia. Tak było u Was w Boże Narodzenie w 1972 r. Mszę św. miał odprawić na Wzgórzach Krzesławickich, ale przyjechał, by złożyć Wam życzenia. Wtedy też zapewnił Was: „Wiecie dobrze, że myślą i sercem jestem tutaj wciąż”.
Jestem przekonany, że w tajemnicy świętych obcowania sługa Boży Jan Paweł II, który jako arcybiskup metropolita był przy narodzinach Waszej parafii i kościoła, i który jako Papież dopełnił tego dzieła 22 czerwca 1983 r., konsekrując Waszą świątynię, także dziś myślą i sercem jest tutaj! Wierzę, że w tajemnicy świętych obcowania jest z nami także Wasz pierwszy proboszcz - ks. Józef Kurzeja (…).

Fragmenty kazania wygłoszonego w Mistrzejowicach 8 października 2006 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję