Reklama

Wypełniają testament dowódcy

Tradycją ostatnich lat stało się doroczne spotkanie kombatantów w Kossowie, w dekanacie szczekocińskim. Mały drewniany kościół z trudem pomieścił grupy sędziwych żołnierzy, którzy 15 października przyjechali tu z różnych stron Polski.

Niedziela kielecka 45/2006

Okazją do tych spotkań jest rocznica zwycięskiej bitwy z Niemcami, która miała miejsce 28 października 1944 r. między Kossowem, Radkowem a Włoszczową. 10 lat temu kombatanci ufundowali tablicę w kościele upamiętniającą to wydarzenie.
Eucharystii przewodniczył liczący 86 lat kapelan ks. Witold Stolarczyk z kieleckiego Domu Księży Emerytów, związany z 74. pułkiem piechoty Legionów AK jako łącznik. Homilię wygłosił ks. Piotr Zagała, proboszcz z niedalekich Januszewic. Kapłan mówił o wojnach, które wciąż trwają na świecie, gdyż „w sercach brakuje przebaczenia i miłosierdzia”; przypominał najważniejsze bitwy w najnowszej historii Polski, w które wpisują się także wydarzenia rozegrane w okolicznych lasach. Od 17 lat żyjemy w demokratycznej wolnej Polsce, o którą obecni na uroczystości żołnierze walczyli od 1939 r., nawet do lat 50. nie składając broni. Do dzisiaj czekamy na rzetelne rozliczenie się z przeszłością.
- Wróć nam, Panie, sprawiedliwą Ojczyznę, która była celem obecnych tutaj żołnierzy. Oni tak często żyją w skrajnym ubóstwie, a ich kaci i sędziowie pobierają wysokie emerytury. My, zgromadzeni na tej Mszy św., składamy im hołd - mówił ks. Zagała.
Po odczytaniu „Modlitwy za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi i uroczystym Apelu poległych, do kombatantów przemówił Zbigniew Zieliński, były minister ds. kombatantów i osób represjonowanych. Podkreślił, że podziwia nie tylko ich odwagę sprzed lat, ale także determinację, aby stawiać pomniki, tablice pamiątkowe, angażować do współpracy środowiska szkolne. - Tutaj jest lepszy patriotyzm niż w Warszawie. Przypadkowo spotkany student i właścicielka kwiaciarni w Jędrzejowie umieli wyjaśnić, po co jedziemy z Warszawy do Kossowa - mówił.
Spotkanie w Kossowie to jedna z większych uroczystości kombatanckich w regionie świętokrzyskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk różnych formacji kombatanckich: AK, BCh, NSZ. Była duża grupa z Częstochowy, Jędrzejowa, Włoszczowy, Sędziszowa, goście z Warszawy, Krakowa, Kalisza. Szpaler w kościele utworzyło 20 pocztów sztandarowych. Przyjechał także dyrektor Generalnych Lasów Państwowych Dariusz Bąk i grupa leśników. Obecność środowiska leśników miała dwie przyczyny: mjr Mieczysław Tarchalski, dowódca we wspominanej bitwie, był leśnikiem, zaś 11 tys. polskich leśników walczyło na wszystkich frontach II wojny światowej. Pod tablicą pamiątkową w kościele złożyli również wiązanki kwiatów przedstawiciele władz lokalnych z Radkowa i Włoszczowy, harcerze, kolejarze i strażacy oraz młodzież szkolna, m.in. z Gimnazjum im. Mieczysława Tarchalskiego z Częstochowy, z Radkowa i Piasku. Gościem szczególnym była Maria Tarchalska, córka dowódcy bitwy, oraz wiekowi uczestnicy leśnej batalii, żołnierze: Mierzejewski, Staroszczyk. Malec, Zięba, Pruszyński. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Oleszyńsko-Włoszczowska Orkiestra Dęta.
Spotkanie integracyjne gości z mieszkańcami i uczniami miało miejsce w Szkole Podstawowej w Radkowie.
Ks. Andrzej Żuber, proboszcz Kossowa podkreśla, że nie sposób przecenić znaczenia tego typu uroczystości dla małego środowiska lokalnego. - To dla ludzi lekcja patriotyzmu i historii, także rodzaj nobilitacji, gdyż w końcu coś ważnego dzieje się w naszej małej parafii.
Por. Leon Staroszczyk wspomina, jak bronili się zza murów w Krzepinie, dopuszczając Niemców na 150 m, a potem ostrzeliwali ich z karabinów maszynowych, odrzucając atak. Por. Staroszczyk był także w zwiadzie konnym. - Wysforowaliśmy się na tyły wroga, Niemcy myśleli, że nadchodzi pomoc. Udało się ich zaskoczyć - powiedział, wspominając czterodniową potyczkę z wrogiem. Inni uczestnicy bitwy podkreślali nowsze czasy - m.in. ufundowanie pomnika w Krzepinie w 1990 r. i leśne przy nim nabożeństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję