Reklama

Żyć jak św. Franciszek

Tegoroczny sezon pielgrzymkowy w sanktuarium św. Jana w Dukli był bogaty w wydarzenia i przeżycia. Odbywał się pod znakiem Maryi i Jej największych czcicieli. W tym roku Kościół w Polsce obchodził dwa jubileusze: 350-lecia Ślubów Królewskich i 50-lecia Ślubów Narodu.
Król Jan Kazimierz, jadąc do Lwowa, aby 1 kwietnia 1656 r. złożyć śluby i ogłosić Maryję Królową Korony Polskiej, przejeżdżał przez Duklę - nocował w pałacu Miszchów. Już wówczas Jan Duklan - wielki czciciel Maryi odbierał we Lwowie powszechną cześć. W tym mieście spędził długie lata, umarł w opinii świętości i został ogłoszony patronem miasta.
W 1955 r. przez Duklę był wieziony Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Już na wolności wyznał, że gdy go przewożono z Prudnika na południowy-wschód Polski - do Komańczy, miał świadomość, że jedzie tym samym szlakiem, którym przed 300 laty jechał do Lwowa król Jan Kazimierz. Wówczas to postanowił napisać tekst „Ślubów odnowionych, już nie królewskich, ale narodowych”. Uczynił to w 1956 r.
Kustosz sanktuarium dukielskiego, o. Krystian Olszewski, pragnąc oddać cześć Królowej Polski i podkreślić jubileusze, zaprosił w maju do Dukli bp. Jana Wątrobę z Częstochowy. 6 maja Mszą św. i wspaniałym słowem Ksiądz Biskup zainaugurował sezon pielgrzymkowy. Przypomniał, że gdy 26 sierpnia 1956 r. milionowa rzesza Polaków ślubowała w Częstochowie, dokładnie w tej godzinie Prymas Polski przed obrazem Maryi w Komańczy z wielkim wzruszeniem czytał na głos tekst ślubów, a Maria Okońska powtarzała: „Królowo Polski, przyrzekamy!”.
Kaznodzieja przypomniał także, że sto lat temu (sierpień 1906 r.) bp Sebastian Pelczar (dzisiaj już święty) poświęcił kamień węgielny pod kościółek na Puszczy. Św. bp Pelczar był wielkim czcicielem Maryi: „szerzył w diecezji kult Królowej Polski, zaszczepiał miłość do Niej. Dlatego w każdym dekanacie jest kościół pw. Królowej Polski”.
Na zakończenie sezonu pielgrzymkowego, w październiku Ojciec Kustosz zaprosił bp. Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa, niestrudzonego pielgrzyma na Jasną Górę, kapłana, który często odwiedza także bernardyńskie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W świątyni tej, w latach 1946-74, znajdowała się lwowska trumienka z relikwiami św. Jana z Dukli, która razem z bernardynami-repatriantami musiała opuścić Lwów. W 1974 r. została przewieziona na zawsze do Dukli.
Bp Białogłowski przybył 4 października na odpust św. Ojca Franciszka, przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosił okolicznościowe kazanie. W serdecznym i prostym - iście franciszkańskim słowie - nakreślił postać „jednego z największych świętych średniowiecza i wszystkich czasów”. Św. Franciszek tak się zapisał w pamięci Kościoła i ludzi, że co roku spoglądamy na niego w zachwycie. Uczył, że trzeba ludzi kochać i rozsiewać wokół siebie „Pokój i dobro!”. Zapewniał, że „po śmierci tylko dobre uczynki pójdą za nami do Boga”. Z bólem powtarzał, że „Miłość nie jest kochana”. Na koniec Ksiądz Biskup zachęcał wszystkich: „Starajmy się żyć jak św. Franciszek, bo wtedy i Dukla, i Polska, i cały świat będą lepsze”.
Na zakończenie odpustu ku czci św. Franciszka przed ołtarzem świętego Patriarchy celebrowane było franciszkańskie nabożeństwo „Transitus”, na pamiątkę błogosławionej śmierci „Biedaczyny z Asyżu”. Nabożeństwo poprowadził katecheta o. Micheasz Okoński - wikariusz parafii, tekst o śmierci św. Ojca Franciszka odczytał brat Michał Larwa.
Odjeżdżając, Ksiądz Biskup wpisał się do klasztornej kroniki: „Niech wstawiennictwo św. Franciszka wyprosi dar kanonizacji sługi Bożego Jana Pawła II, który tutaj gościł”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję