Reklama

Przywrócone piękno

Ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Andrzej Dzięga poświęcił odnowioną kaplicę Tęczyńskich w staszowskim kościele św. Bartłomieja.
To najstarsza i najcenniejsza świątynia w mieście. Ufundowała ją Dorota Tarnowska w roku 1342, a trzy lata później konsekrował biskup krakowski Jan Grot.
W kolejnych wiekach wygląd kościoła ulegał zmianom. W 1610 r. dobudowano doń wieżę, a w latach 1613-1625 Katarzyna Tęczyńska wzniosła okazałą kaplicę grobową dla swego męża Andrzeja i syna Adama, którzy zostali pod nią pochowani. Tęczyńska zapewniła również utrzymanie 4 misjonarzom, którzy codziennie mieli odprawiać Mszę św. za dusze zmarłych.
Kaplica Tęczyńskich to prawdziwa perełka sakralnej architektury i sztuki. Jej renowacja rozpoczęła się równo rok temu. W pierwszej kolejności konserwatorzy zajęli się dwoma ołtarzami bocznymi: św. Rozalii i św. Józefa, które są nieco starsze niż ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej. W maju przyszła kolej na ściany. Usunięto wszystkie kolejne nawarstwienia, tak by przywrócić kaplicy wygląd, który posiadała w momencie powstania.
- Dziękujemy dziś Bogu za dar ludzi, którzy przyczynili się do remontu naszego kościoła - mówił podczas uroczystej Mszy św. ksiądz dziekan Henryk Kozakiewicz. - Odnowienie kaplicy Tęczyńskich zamyka kolejny jego etap.
Do zrobienia pozostało jednak ciągle bardzo wiele. Całe wnętrze świątyni wypełniają rusztowania. Bp Andrzej Dzięga zapowiedział, że kiedy sfinalizowane zostaną wszystkie prace, kościół zostanie ponownie konsekrowany.
W czasie uroczystości poświęcenia kaplicy dzieci z sześciu nowo powstałych kółek różańcowych z rąk Ordynariusza diecezji otrzymały różańce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję