Reklama

Na wolbromskiej ziemi

Niedziela sosnowiecka 45/2006

Agnieszka Raczyńska-Lorek: - Miasto i gmina Wolbrom położone są na jednym z najbardziej atrakcyjnych w Polsce rejonów turystycznych. Czym charakteryzuje się wolbromska ziemia?

Ks. kan. Tadeusz Maj: - Wolbrom, niespełna 10-tysięczne miasto, leży na północny wschód od Olkusza, w tzw. obniżeniu Bramy Wolbromskiej, między Wyżyną Częstochowską a Olkuską, i jest jednym z większych miast na Szlaku Warowni Jurajskich. Historia osady zaczyna się w 1327 r. Pierwotna nazwa brzmiała Wolfram, od imienia jednego z braci, którym Władysław Łokietek nadał prawo karczowania tutejszych lasów. Obecnie dominującą branżę gospodarczą stanowi przemysł gumowy o 100-letniej tradycji. Wolbromska ziemia położona jest wśród skał, jaskiń i zieloności przyrody. Słynie z doskonałych warunków do aktywnego wypoczynku.

Reklama

- Niedługo przeżywał będzie Ksiądz Proboszcz jubileusz 10-lecia swojej posługi w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Jakie były to lata?

- Na pewno był to czas bardzo wytężonej pracy na polu duchowym i materialnym. Gdy tutaj przyszedłem jako proboszcz, w kościele była tylko posadzka i ołtarz do odprawiania Mszy św. Natychmiast przystąpiliśmy więc do prac, nie było miesiąca, by w kościele coś się nie działo. Wraz z rozkwitem świątyni materialnej następował wzrost frekwencji wiernych uczestniczących w Mszach św. Parafianie chętniej zaczęli przychodzić do swojego nowego kościoła. Obecnie około 40% wiernych uczestniczy w życiu wspólnotowym. Powstały nowe grupy parafialne, jak Zespół Charytatywny, niosący pomoc biednym parafianom. Istnieje 7 kół Żywego Różańca, oaza młodzieżowa, chórek dziecięco-młodzieżowy, około 50 ministrantów i lektorów.

- Jaka jest specyfika tej parafii?

- Do parafii należą dwa osiedla: Skalskie i 20-lecia, zamieszkują je ci, którzy znaleźli kiedyś pracę w zakładach produkcji gumowej „Stomil”. Kiedyś był to bardzo dobrze prosperujący zakład produkujący taśmy transportowe dla górnictwa. Nie brakuje ludzi, którzy wybudowali tutaj domy prywatne. Na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego mieszka też wiele osób biednych. Ludzie ci zajmują domy fabryczne, które powstały u początku istnienia fabryki tzw. Raje, oraz hotel usytuowany pod lasem. Cieszymy się, że mamy tutaj wszystkie szkoły - podstawową, gimnazjum i średnie. Jeśli chodzi o wiek parafian, to zaczyna przybywać emerytów i rencistów, jest dużo wdów i osób samotnych. W tym roku ochrzciliśmy 24 dzieci, odeszło od nas 21 osób, zaś 17 par zawarło sakramentalny związek małżeński. Podobnie, jak w innych miejscowościach naszej diecezji, z parafii wyjeżdżają osoby młode, za chlebem, za pracą - głównie do Anglii, Irlandii, Hiszpanii i Włoch.

- W kościele tak wiele zostało już wykonane… Czy ma Ksiądz Proboszcz w planach jakieś nowe inwestycje?

- O, tak, nie poprzestajemy w dążeniach do ideału. Koniecznie trzeba ocieplić sufit kościoła oraz wymienić jego dach, kładąc nową dachówkę. Będzie to kosztowało około 170 tys. zł. Gruntownych prac wymaga 100-letnia kaplica, którą chcemy ocalić. Koszt tego remontu to około 100 tys. zł. Jestem pełen wiary, że i tym razem staniemy na wysokości zadania.

imię - Tadeusz
nazwisko - Maj
data urodzenia - 26.02.1944
miejsce urodzenia - Książnice Wielkie
imiona rodziców - Stanisław i Zofia
funkcje - dziekan dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego
studia teologiczne - Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach
święcenia kapłańskie - 12.06.1968 w Kielcach z rąk bp. Jana Jaroszewicza
placówki wikariuszowskie - Nawarzyce, Grzymałków, Kielce, Olkusz
placówki proboszczowskie - Kosmolów, Bolesław - budowa kościoła w Laskach i Wolbrom
urząd - w Wolbromiu - 1997
pasje, zainteresowania - sport, a zwłaszcza piłka nożna, wierny kibic Wisły Kraków

Oprac. Julia Polak

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję