Reklama

Warto poznawać mniej znane miejsca związane z życiem Karola Wojtyły

Pobożny chłopak z Borku Fałęckiego

Kraków jest skarbnicą wiedzy o naszym największym Rodaku. To właśnie w Krakowie, o którym Ojciec Święty mówił: „Totius poloniae urbs celeberrima” - Najsławniejsze spośród polskich miast, są miejsca, które pozwalają nam poznawać środowisko, w którym wzrastał nasz Rodak. W całej Polsce powstały różnego rodzaju szlaki i ścieżki upamiętniające miejsca pobytu w nich Papieża. W Krakowie w 2002 r. powstał szlak: „Ścieżkami Jana Pawła II”. Obejmuje on 25 najważniejszych miejsc - od Pałacu Biskupiego aż do Portu Lotniczego w Balicach. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsca, które nie wchodzą w skład „Ścieżek”, ale które może warto byłoby tam umieścić, przypominają bowiem ważne wydarzenia związane z życiem Ojca Świętego.
Na „Ścieżkach” znalazł się budynek przy ul. Zakopiańskiej, na którym umieszczona jest tablica upamiętniająca pracę Karola Wojtyły w zakładach sodowych „Solvay” w Borku Fałęckim - w latach 1940-44 późniejszy Arcybiskup Krakowa pracował tutaj jako zwykły robotnik.
Otóż w Borku Fałęckim warto też zwrócić uwagę na inne miejsce. W starym kościele na „borkowskim wzgórzu” (obecnie w jego miejscu jest plebania) przyszły Papież wielokrotnie się modlił i uczestniczył we Mszy św. We wspomnieniach pracowników fabryki „Solvay” pojawia się opis „pobożnego chłopaka” w roboczym ubraniu, w drewniakach, idącego w stronę kościoła. Zresztą sam Jan Paweł II podkreślał szczególny związek z parafią Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim. Jako Kardynał w 1968 r. podczas nawiedzenia kopii obrazu Madonny z Jasnej Góry w czasie homilii mówił: „W szczególny sposób jestem związany z waszą parafią, bo to powołanie kształtowało się właśnie tu (...) w zasięgu tego kościoła”. Przemawiając w nowo wybudowanej świątyni i mówiąc o tutejszym kościele, miał na myśli zapewne drewnianą, nieistniejącą już świątynię. Tym niemniej kościół to nie tylko budowla, ale również wspólnota ludzi, parafian. I właśnie jako parafianin Arcybiskup kierował do wiernych słowa: „Tutaj, w waszej parafii, chcę przemawiać nie jako biskup, chcę przemawiać jako wasz parafianin. Bo takie są więzy, jakie się nawiązały między nami (...)”.
Te więzy parafianie nadal odczuwają, ich zewnętrznym przejawem jest tablica pamiątkowa umieszczona na frontonie kościoła i wspomnienia przechowywane przez rodziny pracujących w fabryce sody.
Czyż nie warto wiedzieć i o takich, mniej znanych, ale równie ważnych miejscach w życiu tego świętego Człowieka?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję