Reklama

Dom Ziarna

Powstanie diecezji świdnickiej na początku 2004 r. zrodziło potrzebę utworzenia domu formacyjnego dla kandydatów przygotowujących się do sakramentu kapłaństwa. Bardzo szybko, bo już 8 maja 2004 r. biskup świdnicki Ignacy Dec erygował Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej pod patronatem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Już 1 października 2005 r. alumni naszej diecezji rozpoczęli I rok formacji w świdnickim Domu Ziarna.
Opiekę nad seminarium bp Dec zlecił ks. Adamowi Bałabuchowi, mianując go rektorem domu. Pozostałymi przełożonymi Ksiądz Biskup uczynił ks. Tadeusza Chlipałę (dyrektor administracyjny i prefekt), ks. Juliana Rafałkę (prefekt), a posługę ojców duchownych powierzył ks. Stanisławowi Przeradzie i ks. Jarosławowi Leśniakowi. Oprócz moderatorów, Seminarium wymagało stworzenia odpowiednich warunków do formacji intelektualnej, toteż alumni zostali włączeni w poczet studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
WSD Diecezji Świdnickiej ma swój dom w mieście biskupim przy pl. Wojska Polskiego 2, w budynkach poszpitalnych, które należało dostosować do potrzeb formacji. W pierwszym roku funkcjonowania seminarium odbywały tam formację trzy roczniki, a drugim, aktualnym, już cztery - razem 56 alumnów. Pozostałe kursy kształcą się, mieszkając w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu (aktualnie 24 kleryków). Prowadzone prace remontowe mają na celu sprowadzenie wszystkich kleryków do Świdnicy.
Pierwszy rok działalności świdnickiego seminarium był nadspodziewanie owocny zarówno dzięki staraniom wspólnoty, jak i dzięki pomocy wiernych. Aktywnie działa w naszej diecezji Towarzystwo Przyjaciół Seminarium skupiające aktualnie ponad 1,5 tys. osób, których wsparcie modlitewne i materialne stanowi szeroką pomoc dla formacji kapłanów. Alumni stworzyli teatr seminaryjny, koła modlitewne, wydają własną gazetę „Nasze Seminarium” i są zaangażowani w życie diecezji. Z Bożą pomocą możemy spokojnie i ufnie patrzeć w przyszłość WSD Diecezji Świdnickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję