Reklama

Zaduma nad życiem i śmiercią

Niedziela wrocławska 46/2006

Zaduma, żal i nadzieja towarzyszyły nam 1 listopada, gdy szepcząc słowa modlitwy pochylaliśmy się nad grobami bliskich nam osób. Wraz z naszymi pasterzami, łącząc się w Ofierze Eucharystycznej, zanosiliśmy do Ojca w Niebie prośby o wieczną szczęśliwość dla tych, którzy nas poprzedzili w drodze. Z abp. Marianem Gołębiewskim, metropolitą wrocławskim, modliliśmy się na cmentarzu Osobowickim, z bp. Andrzejem Siemieniewskim na cmentarzu przy ul. Bujwida, a bp Edward Janiak przewodniczył Mszy św. na cmentarzu Świętego Ducha. W Dzień Zaduszny w katedrze wrocławskiej zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze specjalnymi stacjami w intencji biskupów, rodziców, rodzeństwa, poległych za Ojczyznę i za wiernych zmarłych.
Jednakże pamięć o tych, którzy odeszli, trwa przez cały rok. My, wrocławianie, pamiętamy o pasterzach naszej diecezji: kard. Bolesławie Kominku, biskupach - Wincentym Urbanie, Pawle Latusku, Józefie Marku. Istnieje także piękny zwyczaj, kiedy klerycy odwiedzają groby zmarłych biskupów, a w rocznice ich śmierci odprawiane są w katedrze uroczyste Msze św. Bliski sercu każdego wrocławianina jest grobowiec bł. Czesława - patrona miasta, grób św. Jadwigi - patronki Śląska w Trzebnicy, a wychowankom duszpasterstw akademickich grób Wujka - ks. Aleksandra Zienkiewicza. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, dbamy o cmentarze i mogiły żołnierzy Wojska Polskiego, zatrzymujemy się na cmentarzu Osobowickim przy mogiłach bezimiennych ofiar reżimu komunistycznego, pomordowanych w stalinowskich więzieniach żołnierzach Armii Krajowej. Modlimy się przy krzyżach pamięci za tych, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje i wszystkich tych, których miejsca pochówku nie znamy, także zabitych w łonach matek. Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i ofiarach przemocy. Na cmentarzu Grabiszyńskim został pochowany zastrzelony przez ZOMO Kazimierz Michalczyk, spoczywa tam także śmiertelnie potrącona przez samochód młoda dziennikarka Radia Rodzina Natalia Telejko. Nasze myśli biegną tam, gdzie polskie korzenie i prochy twórców Polski - do Gniezna i na Wawel, na cmentarz Łyczakowski i na wileńską Rossę, do serca Marszałka. Pamiętamy o poległych pod Monte Cassino i Loreto. Myśli nasze obiegają cały glob. Wszędzie, gdzie żyli i pozostali już na zawsze nasi rodacy. Modlitwą pielgrzymujemy do Rzymu, by wypraszać łaski przy grobach Apostołów, Męczenników, i naszego umiłowanego Papieża Jana Pawła II.
Modlitwa prowadzi nas w końcu do pustego grobu Chrystusa. Ten pusty grób mówi nam o naszej przyszłości. Miłość nie podlega śmierci, jest wieczna. To ona przebija się przez bramy śmierci i dociera do tych, których kochamy. Nie pomniki, wieńce, kwiaty i znicze, ale nasza modlitwa jest prawdziwym darem, jaki możemy ofiarować tym, którzy poprzedzili nas już w drodze do wieczności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję