Reklama

Warto śpiewać

Niedziela sosnowiecka 46/2006

Piotr Lorenc: - Od tego roku Festiwal nosi imię ks. Kazimierza Szwarlika. Skąd ten pomysł?

Ks. Piotr Pilśniak: - Ks. Kazimierz Szwarlik był - i nie boję się tego powiedzieć - mecenasem Festiwalu. Pierwsze konkursy wspierał nie tylko swoją osobą, ale i finansowo. Mało tego, do dyspozycji organizatorów i uczestników oddawał całą parafię. Po jego śmierci, która miała miejsce 1 stycznia 2006 r., uznaliśmy, że powinniśmy upamiętnić jego osobę obierając go za patrona Festiwalu. Zresztą nie jesteśmy w tym odosobnieni, wiele znanych festiwali ma swoich patronów.

- W tym roku pojawiły się nowe miejsca eliminacji - jakie i dlaczego?

- Tak się składa, że co roku przybywają nam nowe miejsca eliminacji. W tym roku pojawiły się dwa miejsca: Ślemień i Jaworzno. Wynika to z tego, że nawiązujemy współpracę z organizatorami konkursów kolęd i pastorałek w różnych miejscach Polski i włączamy ich w ramy naszego turnieju. One zachowują własną tożsamość. Są normalnie rozgrywane: z nagrodami, konkursem galowym, własnym jury. Z tą różnicą, że najlepsze zespoły otrzymują możliwość zaprezentowania się w konkursie finałowym w Będzinie. Tak jest w przypadku Ślemienia i Jaworzna, które mają swoje regionalne, bardzo piękne festiwale kolęd.

Reklama

- Koncert galowy, a wcześniej przesłuchania finałowe, to produkt finalny Festiwalu. Ile tak naprawdę trwa przygotowanie konkursu?

- W ciągu 13 lat wypracowaliśmy sobie konkretne etapy przygotowania. Pierwszy etap rozpoczynamy zawsze z końcem sierpnia. To jest praca związana z przesłaniem korespondencji i dograniem miejsc eliminacji. To także czas, w którym zapraszamy do współpracy jurorów. We wrześniu załatwiamy wszystkie sprawy związane z przesłaniem regulaminu oraz staramy się dotrzeć z informacją do uczestników festiwalu, czyli mówiąc konkretnie, wysyłamy około 3 tys. maili i 2 tys. listów. Czynimy tak, gdyż utrzymujemy stały kontakt z uczestnikami Festiwalu. W kolejnych miesiącach koordynujemy eliminacje, i tak aż do finałowych przesłuchań.

- Czy można brać udział w Festiwalu kilka razy?

- Regulamin zabrania udziału w Festiwalu tylko tym, którzy zostali laureatami konkursu czyli zajęli 1. miejsca i wyśpiewali grand prix. Wszyscy pozostali mogą uczestniczyć po raz wtóry. Aby festiwal się rozwijał, wprowadziliśmy wobec tych, którzy biorą udział po raz kolejny, obowiązek przedstawienia nowego repertuaru.

- Z roku na rok przybywa miejsc eliminacji, podmiotów wykonawczych. Jak to wytłumaczyć?

- Ja bym nie upatrywał w tym żadnego fenomenu. Póki co, nie mamy spadku. I mamy nadzieję, że będzie tak w kolejnych latach. Moim zdaniem, tak duże zainteresowanie Festiwalem wynika z faktu, że kolędy śpiewają wszyscy. Jest to bardzo popularny utwór, łatwo wpadający w ucho. A ponieważ religia weszła do szkół, prawie we wszystkich tych placówkach organizowane są jasełka, są śpiewne kolędy. Uważam, że popularność Festiwalu jest wypadkową trzech rzeczy: tego, że tradycja kolędowa w Polsce jest bardzo silna; drugim elementem jest to, że każda grupa artystyczna ma w swoim repertuarze kolędy, i trzecią składową jest to, że Festiwal daje artystom możliwość przystąpienia do konkursu, zweryfikowania swoich umiejętności. Do tego należy dodać serce i zapał tych wszystkich ludzi, którzy w różnych zakątkach Polski, społecznie, bez żadnego wynagrodzenia angażują się w przygotowanie eliminacji.

Reklama

- Kto w tym roku zasiądzie w jury?

- W bieżącym roku przewodniczącą jury będzie prof. Halina Bobrowicz z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Przyjęliśmy zasadę, że co rok jest inny szef zespołu jurorskiego i nigdy się nie powtarza. Natomiast pozostały skład jest zawsze ten sam: prof. Mirosława Knapik z UŚ w Katowicach i ks. prof. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej i UKSW w Warszawie.

- Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o Festiwalu?

- Najprościej wejść na naszą stronę internetową www.ofkip.pl. Tam można znaleźć wszystkie informacje, a dodatkowo są podane odpowiednie numery telefonów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję