Reklama

Wiara

Dni Młodych – spotkanie z Bogiem

[ TEMATY ]

dni młodych

Gryfice

E. Sitarek

„Idźcie i głoście Ewangelię!” – pod tym hasłem przebiegały tegoroczne Archidiecezjalne Dni Młodych, które już po raz drugi odbywały się podczas weekendu majowego w Gryficach. Ponad półtora tysiąca młodych ludzi przyjechało w tym roku, aby doświadczyć niesamowitego czasu skupienia, modlitwy ale także i … zabawy.

Od pierwszego dnia w programie Dni Młodych przeplatały się spotkania z Bogiem w różnych postaciach - koncerty, przedstawienia teatralne czy najważniejszy punkt dnia – Eucharystia.

– Jestem tu po raz drugi, Dni Młodych to wydarzenie, w którym młodzi ludzie tworząc wspólnotę, jednoczą się w Bogu, tego trzeba doświadczyć samemu, przeżyć to, żeby poczuć i zrozumieć atmosferę jaka tu panuje – Ania ze Szczecina.

Ponieważ współczesna młodzież jest bardzo wymagająca, dlatego nie mogło zabraknąć w tym wspaniałym święcie młodości – rozrywki w postaci warsztatów, czy City Tour. Podczas warsztatów każdy miał okazję nauczyć się czegoś nowego, poznać różne techniki (witraż, decoupage, decopatch, quilling i itp.), czy „wyładować” energię, grając w gry sportowe. Podczas City Tour uczestnicy mogli zrelaksować się, pływając kajakami, zwiedzając Gryfice, czy zatrzymać się na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

– Dla mnie najlepsza była możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi, czy to na drogach - krzyżowej i papieskiej, czy choćby przy staniu w kolejce po posiłek, mam nadzieję, że te kontakty będziemy podtrzymywać – Marcelina ze Stargardu Szczecińskiego.

Ale Dni Młodych to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, dlatego nie mogło zabraknąć w tych dniach momentów, kiedy młodzi ludzie wspólnie głosili słowo Boże podczas Drogi Krzyżowej i papieskiej. W czasie drogi papieskiej młodzi ludzie rozważali słowa papieży: bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Na koniec drogi na pl. Zwycięstwa odbył się fascynujący pokaz pod kierunkiem wrocławskiego aktora Teatru Arka - Tomasza Żytki.

Reklama

– Moim najgłębszym przeżyciem było wieczorne muzyczne uwielbienie. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiej modlitwy, dlatego warto było tu przyjechać – Daniel z Krzyża.

Muzyczne uwielbienia razem z nabożeństwem pojednania to natomiast czas wyciszenia, skupienia, gorącej modlitwy, którą prowadziło „Przymierze Miłosierdzia” wraz ze społem „Symfoneo”.

– Pogoda dopisałaby idealnie, gdyby tylko tak mocno słońce nie świeciło na Mszy kończącej Dni Młodych. Dobrze, że pod dostatkiem było wody do picia, przynajmniej mogliśmy się choć trochę ochłodzić – Kamila z Goleniowa.

Jednym z ostatnich punktów programu Święta Młodych była Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, na której nie zabrakło zaproszonych gości, m.in. burmistrza Andrzeja Szczygła, przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Tokarczyka, radnych Gminy Gryfice, dyrektorów szkół oraz władz miasta Barlinek. Mieszkańcy Gryfic, którzy przybyli licznie, przeżywali razem z nami to kończące już całą imprezę wydarzenie.

– Dla nas Dni Młodych zaczęły się dużo, dużo wcześniej, wiele tygodni przygotowań, wspólnej integracji, po to, aby w tych kilku dniach jak najlepiej służyć innym. Sądzę, że byliśmy bardzo dobrze przygotowani – Ola.

Gorący czas wolontariuszy rozpoczął się już 29 kwietnia. Wówczas zaczęły się przygotowania do tego, co miało się niedługo zdarzyć: odpowiednie uposażenie miejsc, gdzie miały odbywać się warsztaty, przygotowanie plebani, czy oznaczenie miasta, aby uczestnikom było łatwiej poruszać się po mieście.

– Nasze oficjalne rozpoczęcie było 30 kwietnia, wtedy po raz ostatni nigdzie się nie śpieszyliśmy, ale denerwowaliśmy się tym, co przyniosą kolejne dni, mimo to pozytywnie nastawieni czekaliśmy na ich nadejście – Martyna.

Reklama

Wolontariusze razem z osobami z portalu ichtis.info, którzy byli współorganizatorami imprezy, przez cały wieczór ostatniego dnia kwietnia przygotowywali materiały dla uczestników. Pakowane były koszulki, poradniki uczestnika, identyfikatory i smycze.

Z pamiętnika wolontariusza: „Jest bardzo mało osób, które wiedzą, że nasz dzień rozpoczynał się dużo wcześniej – Mszą św. o godz. 6 rano, więc większość z nas na nogach była już o piątej. Następnie przygotowania do rozdawania śniadania, (które zrobione było przez panie, mieszkanki Gryfic, które spotykały się już o 4 rano, aby przygotować ponad tysiąc porcji świeżych kanapek – nie można o tym zapomnieć!), sprzątanie po śniadaniu, odprowadzanie uczestników na warsztaty lub City Tour, kiedy tylko mieliśmy chwilę przerwy, staraliśmy się odpocząć, przed kolejnymi zadaniami. Odpowiednia organizacja, aby wszystko poszło zgodnie z planem, żeby zapiąć wszystko na ostatni guzik, kosztowała nas wiele trudu i poświęceń. Kiedy uczestnicy kończyli dzień, my mieliśmy odprawę, dostawaliśmy dyspozycje na następny dzień, omawialiśmy to co się działo. Niektórzy z nas w nocy spali po 3-4 godziny, żeby wstać kolejnego dnia na Mszę o szóstej rano, aby w ten sposób rozpocząć kolejny dzień. Wbrew pozorom ta wczesna godzina i Msza św. nie tylko bardziej zbliżała nas do siebie, ale też dawała siły, aby wytrwać cały dzień” - Kuba.

Wolontariusze, pomimo swojej pracy, starali się jak najczęściej uczestniczyć w programie Dni Młodych, bawić się na koncertach, być obecnym na Mszach, czy zostawać na warsztatach. Dzięki temu mogli także w każdej chwili służyć innym, czy „mieć oko” na to, co się wokół nich dzieje.

– Było kilka momentów, w którym miałam wrażenie, że nie dam rady, ale wśród nas była pewna Osoba, która przepełniona była radością, nie taką sztuczną, którą nie raz widzimy, ale taką prawdziwą - zarażającą, z pozytywną energią. Ona sprawiała, że chciałam się uśmiechnąć. Wciąż podśpiewywała radośnie piosenki, mówiła że chce przekazać nam trochę swojej siły, to poprawiało nam humory, tym bardziej, że jej uśmiech zarażał – Ania.

Reklama

Wolontariusze to także osoby, które pomimo nieprzespanych nocy, zmęczenia, wracały do pracy. Bez nich z pewnością nie odbyłyby się Dni Młodych, jednakże nie można również zapomnieć o opiekunach wolontariuszy: ks. Tomaszu Worobcu, ks. Pawle Wiśniewskiemu i Magdalenie Halak – na niech mogliśmy zawsze liczyć.

Oprócz osób, które były organizatorami spotkania, niezbędni byli również ludzie, którzy czuwali nad bezpieczeństwem innych - ratownicy ZHP (przy wsparciu ratowników z terenu Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP). Na nich mogliśmy polegać, ich fachowe przygotowanie pomogło niejednemu uczestnikowi Dni Młodych.

– Najwięcej osób potrzebowało naszej pomocy podczas Mszy św. czy posiłków, były to najczęściej omdlenia, choć zdarzały się także inne przypadki, zwichnięte nadgarstki, czy wyziębienia w z powodu zbyt lekkiego ubrania się – Wojtek.

Nie mamy wątpliwości, że ratownicy ZHP stanęli na wysokości zadania, bez ich pomocy, ciężko byłoby pomóc osobom, które tego potrzebowały. Należą się im wielkie wyrazy szacunku. Głęboki ukłon należy się także naszej wspaniałej służbie zdrowia. Bez tych cudownych pielęgniarek i lekarzy …

Pisząc ten artykuł, ponownie przeżywałam to, co działo się na tegorocznych Archidiecezjalnych Dniach Młodych. Oczywiście, o wszystkim nie udało mi się napisać, ale… jedno jest pewne, to wydarzenie na pewno zostanie w moim i naszych sercach na bardzo długo. Jestem przekonana, że dzięki temu spotkaniu, wiele osób zmieni coś w swoim życiu, a znajomości jakie zawarliśmy podczas tych trzech dni, zostaną z nami na zawsze.

Do zobaczenia w Barlinku !

Zobacz relacje z Dni Młodych

2013-05-09 09:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe życie

Nowe życie, nowe życie, nowe życie daj mi! Na Exodusie Młodych w Zwierzyńcu zaczęło się moje nowe życie. W spotkaniach z drugim człowiekiem, konferencjach, modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i Eucharystii mogłam zweryfikować, czy wszystko, co mnie stanowi, działa prawidłowo. Te wielkie rzeczy działy się w dniach 20-23 sierpnia

Tylko Ty i ja

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję