Metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka przybyłego do świątyni powitały dzieci, młodzież, dorośli oraz proboszcz ks. kan. Jerzy Kuliś, który od początku związany jest z parafią. „Jubileusz powstania parafii staje się okazją, by wyrazić Bogu naszą wdzięczność za hojność Jego darów. Dziś pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa wyśpiewujemy Panu Bogu radosne Te Deum świadomi obfitości Jego darów i prosimy o błogosławieństwo na dalszą drogę, którą jeszcze mamy przejść” - zaznaczył Ksiądz Proboszcz.
Ksiądz Arcybiskup w słowie Bożym podkreślił znaczenie wspólnoty parafialnej dla życia Kościoła i ludzi go tworzących. „Aby ta świątynia i parafia była dla was skałą schronienia, która daje wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, łagodzi lęki, usuwa zwątpienie, aby była domem o gościnnych drzwiach, miejscem otwartym także na niewierzących, wątpiących, na ludzi o pogmatwanych losach”.
Zapał - oddanie - kościół
Każda rocznica skłania do refleksji i zadumy nad tym, co za nami. Historia parafii w Porębie jest dość nietypowa, choćby z uwagi na fakt, że świątynia była wybudowana i w znacznym stopniu wykończona, a parafia oficjalnie nie istniała. W 1984 r. ks. Jerzy Kuliś, jako kapłan zaledwie z 5-letnim stażem został rzucony na głęboką wodę - budowę nowej świątyni wraz z punktem katechetycznym w Porębie-Górce. Pod koniec 1984 r. zakupiona została działka pod nowy kościół, a w połowie 1985 r. było już pozwolenie na budowę. 15 lipca ruszyły prace, które przebiegały w zawrotnym tempie. Kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn pracowało przy wznoszeniu świątyni. Już w połowie września bp Nowak wmurował kamień węgielny oraz akt erekcyjny w jej mury. Jesienią 1986 r. kościół był wytynkowany, wymalowany, wyposażony w niezbędne sprzęty. „Z perspektywy czasu wydaje się to niewiarygodne. A jednak. Ogromny zapał parafian, ich oddanie i ofiarność, przychylność lokalnych władz musiały przynieść zadowalający efekt” - wspomina ks. Kuliś. 21 października 1986 r. bp Stanisław Nowak erygował parafię i mianował proboszcza. „Byłem wówczas bardzo szczęśliwy. Mając 7 lat kapłaństwa, za sobą dość dużo - wybudowaną świątynię z plebanią oraz tytuł proboszcza, ale i przed sobą wcale nie mało” - podkreśla ks. Jerzy. Konsekracji świątyni dokonał bp Stanisław Nowak 5 czerwca 1988 r.
Jej naturalność
Następne lata to prace nad wystrojem wewnętrznym i zewnętrznym kościoła, zagospodarowanie terenu, budowa budynku gospodarczego, zakup ziemi pod cmentarz, upiększanie całości. Parafia może poszczycić się kamienną grotą z rzeźbioną figurą Matki Bożej z Lourdes oraz pięknym pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, wyrzeźbionym z białego piaskowca, który stanął przed parafialną świątynią.
Wydaje się, iż tutejsza wspólnota idzie w dobrym kierunku, a świątyni nic nie brakuje, jednak Ksiądz Proboszcz czuje pewien niedosyt. „Przykro, że parafia niestety zmniejsza się, młodzi wyjeżdżają z miasta, a nawet z kraju za pracą. Wiele osób wciąż nie praktykuje, niektórzy żyją w związkach niesakramentalnych. Jeśli zaś idzie o kościół materialny to marzy mi się mozaika w głównej nawie. Być może kiedyś znajdzie się odpowiedni sponsor na tę kosztowną inwestycję, a wówczas mozaika zastąpi obecne malowidła” - mówi ks. kan. Jerzy Kuliś.
Obecnie wspólnota liczy 1500 wiernych. Jej specyfiką jest naturalność - prowadzone jest systematyczne duszpasterstwo, nie brakuje ruchów i stowarzyszeń, jak chórek parafialny, ministranci i lektorzy, Akcja Katolicka, Krąg Biblijny oraz koła Żywego Różańca. Każdego roku w okresie bożonarodzeniowym parafia organizuje konkursy szopek oraz konkursy kolęd. Tradycją stały się tzw. biegi papieskie. Tegoroczny zgromadził rekordową liczbę 250 uczestników. Warto zauważyć też owocną współpracę parafii z tutejszą Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu