Reklama

Minął kolejny rok

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 53/2006

Każdy rok zapisuje się w historii diecezji nowymi wydarzeniami, a także i takimi, które są wpisane w rytm życia liturgicznego. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak wyglądał A.D. 2006, miesiąc po miesiącu.

Styczeń

8 stycznia - już od lat najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającym nowy rok jest Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego koncert galowy odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. 18 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu, wpisane w ramy Ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Liturgii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 29 stycznia - zawaliła się hala targowa w Chorzowie, bp Śmigielski w specjalnym komunikacie zarządził, by od 29 stycznia do 5 lutego księża po wszystkich Mszach św. odmówili w intencji zmarłych modlitwę Wieczny odpoczynek, jednocześnie poprosił o zbiórkę do puszek na rzecz ofiar i ich najbliższych.

Luty

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i ojcowie zakonni oraz siostry zakonne spotkali się na wspólnej dziękczynnej Eucharystii w kościele o. pallotynów w Sosnowcu. 11 lutego - Światowy Dzień Chorego. Z tego okazji w wypełnionej o brzegi katedrze bp Adam Śmigielski SDB przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Reklama

Marzec

18 marca - spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w ramach przygotowań do Aktu zawierzenia NMP. Wykład o aktualności Ślubów Jasnogórskich przedstawił ks. inf. Ireneusz Skubiś. 19 marca: święto patronalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 25 marca - to dzień powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uczynił to 25 marca 1992 r Jan Paweł II.

Kwiecień

2 kwietnia - 1. rocznica śmierci Jana Pawła II. Na pl. Papieski w Sosnowcu przybyło 25 tys. wiernych, by oddać hołd i modlić się o szybką beatyfikację Ojca Świętego. 30 kwietnia - uroczysta Eucharystia w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie wpisana w 80. rocznicę istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgię, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, transmitowała TV Polonia.

Maj

20 maja - w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Rada Diecezjalna zawierzyła Akcję Katolicką naszej diecezji Matce Bożej. 20 maja - 5-lecie istnienia obchodziła świetlica dla młodzieży „Tlen”. 18-21 maja - odbył się kolejny już VII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. 21 maja - do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymowali mężczyźni i młodzieńcy.

Czerwiec

3 czerwca - święcenia kapłańskie w sosnowieckiej bazylice przyjęło 6 diakonów. 13 czerwca - rekonsekracja sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. 14 czerwca - 7. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Bp Adam Śmigielski SDB poświęcił na miejscu spotkania z Ojcem Świętym nowy pomnik wykonany staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 czerwca - oddano do użytku Dom Księży im. św. Józefa w Będzinie. 27 czerwca - bp Adam Śmigielski SDB ogłosił Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką Jaworzna.

Lipiec/sierpień

To czas pielgrzymek, wyjazdów - z kolonii przygotowanych przez Caritas skorzystało blisko 1000 dzieci, a z wyjazdów Dzieci Maryi ok. 300. W pielgrzymce zagłębiowskiej na Jasną Górę, składającej się z II etapów, wzięło udział ok. 4 tys. osób. 20 sierpnia - miały miejsce diecezjalne dożynki w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Z rowerowej pielgrzymki wspólnoty „Betlejem” do Ziemi Świętej wróciła grupa z ks. Mirosławem Toszą.

Wrzesień

2 września - ukończono prace nad wznoszeniem metalowej konstrukcji 2 wież w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. 6 września - chorzy z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi. 16 września - pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” świętowali jubileusz 80-lecia istnienia pisma. Z tej okazji ks. inf. Ireneusz Skubiś uhonorował medalem „Mater verbi” 12 kapłanów z naszej diecezji. Uroczystości odbyły się na Jasnej Górze.

Październik

3 października - w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się już 7. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. 14 października - chór „Salvatoris Amici” świętował 10-lecie istnienia. Chór działa przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. 15 października - ukazał się kolejny numer „Niedzieli”, tym razem w nowym, pomniejszonym formacie i zmienionej szacie graficznej. „Niedzieli sosnowieckiej” przybyły 4 strony i ma ich obecnie 8. 29 października - bp Adam Śmigielski SDB poświęcił mury świątyni św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu Borze.

Listopad

Bp Piotr Skucha otrzymał złoty medal za oprowadzeni pielgrzymów po Ziemi Świętej nadawany przez Kustodię Ziemie Świętej. Kapituła Funduszu Stypendialnego „Jesteśmy z wami” (powstała przy organizacji Paraspartakiady Śląska i Zagłębia) przyznała 5 rocznych stypendiów dla niepełnosprawnych. 25 listopada - w bazylice katedralnej Akcja Katolicka naszej diecezji świętowała 10. rocznicę istnienia.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W kalendarium bp. Adama Śmigielskiego znalazło się najwięcej wizyt opłatkowych i wigilijnych. 6 grudnia - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie 11 kleryków przyjęło posługę akolitatu. 31 grudnia - bp Śmigielski zakończył rok pracy wizytacją w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

Reklama

Sięgać głębiej i patrzeć dalej – Redaktor Naczelny „Niedzieli” u Matki Słowa

2019-09-16 12:04

Damian Krawczykowski / Niedziela

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu przypadł w tym roku na niedzielę 15 września – z tej okazji rozważanie apelowe przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze poprowadził przedstawiciel świata mediów katolickich – ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Mariusz Książek

Podczas rozważania Ksiądz Redaktor przypomniał wiernym zgromadzonym w Kaplicy Cudownego Obrazu, na czym polega dobre dziennikarstwo, które zawsze powinno służyć prawdzie. Przytoczył on także cenne wskazówki, jak w dzisiejszych trudnych czasach być dobrym dziennikarzem oraz jak łączyć wiarę z nowymi mediami, aby skutecznie docierać do współczesnego człowieka z orędziem ewangelizacji.

Na zakończenie modlitewnego przemówienia ks. dr Jarosław Grabowski prosił Panią Jasnogórską - Matkę Słowa, aby udzielała ludziom mediów łaskę zrozumienia, czego w danej sytuacji oczekuje od nas Bóg.

Poniżej prezentujemy zapis całości rozważania ks. Redaktora z okazji Światowego Dnia Środków Masowego Przekazu:

Matko Boża Częstochowska, w dzisiejszym apelowym czuwaniu zawierzamy Ci tych, którzy mają ogromną władzę. Tych, którzy kształtują znaczenie wielu pojęć, którzy tworzą komunikaty, którzy komentują naszą codzienność. Tych, od których oczekuje się prawdomówności, rzetelności, niezależności, otwartości, skuteczności. Matko Słowa zawierzamy Ci ludzi mediów. Dziennikarzy, redaktorów, publicystów, komentatorów, reporterów i całe środowisko medialne.

Tegoroczny dzień środków masowego przekazu, przypomina nam o odpowiedzialności za słowo. Słowo wypowiadane i pisane. Papież Franciszek w swoim orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Mass mediów, przypomina nam o odpowiedzialnym używaniu języka. Wiemy, że zły język, złe słowa – mogą nie tylko ranić, ale i zabić. Słowo ma przeogromną moc. Słowa to ślad, który pozostawiamy po sobie, ale słowa trzeba ważyć, a nie liczyć.

Dobry dziennikarz to człowiek odpowiedzialny i wrażliwy, który usiłuje zrozumieć innych – ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich tragedie. Dobry dziennikarz posiada umiejętność słuchania i dyskusji, ale bez atakowania rozmówcy. Dziennikarz to ten, który bacznie obserwuje ludzi i tematy do rozmów. Nie pozostaje biernym powielaczem treści. Dobry dziennikarz nie ma łatwo, on ma zawsze pod górę, tym bardziej dziennikarz katolicki, dlatego, że media katolickie mają ważne zadanie, muszą zawsze sięgać głębiej i zawsze patrzeć dalej. Skupiają się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk, zawsze w duchu i w prawdzie. Podają do wiadomości to co inne odrzucają.

Dla nas, dla ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, jego 19 edycji diecezjalnych, to bardzo ważne wyzwanie. Przychodzimy dziś do Ciebie Matko Słowa, aby Ci podziękować. Podziękować za Twoją opiekę i prosić o łaskę trwania w wyznawaniu prawdy i pisaniu bez zachwiania. Zawierzamy Ci ludzi mediów, szczególnie odpowiedzialnych za media katolickie, które w swym przekazie nie ograniczają się tylko do ciemnej strony życia, bo przecież media katolickie nie mogą odbierać nadziei, nie mogą tworzyć atmosfery bezsilności i narzekania. Piszemy o tym, w co wierzą katolicy, ale też dlaczego w to wierzą. Bo przecież trudno jest żyć w zgodzie z wiarą, jeśli się jej nie zna. Pokazujemy wzorce wzięte z życia, by udowodnić, że można żyć zgodnie z zasadami wiary w dzisiejszych czasach, nawet gdy nas, ludzi wiary, atakują bo nienawidzą. Wiem że powinniśmy być jeszcze bardziej skuteczni, jeszcze bardziej przekonywający, by dotrzeć do współczesnego czytelnika, a nie wystarczy jak wiemy sam papier.

Główne medialne uderzenie odbywa się dziś w Internecie. Mocna i czytelna obecność tygodnika w przestrzeni bez granic, jaką jest Internet, a szczególnie w mediach społecznościowych, które stały się już głównym kanałem wymiany informacji – jest konieczna. Papież Franciszek przestrzega nas dziennikarzy, przed zagrożeniami, wypływającymi ze złego korzystania z sieci społecznościowej. Sieć, Internet, przypomina figurę wspólnoty, wymaga ona wzajemnego słuchania i dialogu, opartego na odpowiedzialnym używaniu języka. Sam Kościół – mówi Ojciec Święty – jest siecią utkaną przez komunię Eucharystyczną, w której jedność, nie opiera się na polubieniach, lecz na prawdzie, na amen, z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych. W świecie wielopoziomowej komunikacji musi z jeszcze większym zaangażowaniem Kościół wykorzystywać wszystkie dostępne środki przekazu, by z odwagą głosić Ewangelię. Matko Najświętsza ufnie oddajemy się Tobie, chcemy być skutecznym i dobrze wykorzystanym narzędziem ewangelizacji. Matko Dobrej Rady, ponieważ wola Boża nie zawsze jest dla nas jasna, dlatego prosimy Cię o łaskę zrozumienia tego, czego Bóg od nas żąda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historia pół żartem i na serio

2019-09-17 14:04

Sławomir Błaut

W częstochowskim Parku Staszica i na Jasnej Górze 14 września można było podziwiać barwne mundury rekonstruktorów historycznych z Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Ich „piknik” był związany z konferencją „Twierdze osiemnastowiecznej Europy”

Łukasz Cholewiński

Wspomniana konferencja naukowa to impreza cykliczna, organizowana od 2015 r. Jej organizatorzy – Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej – prezentują w ten sposób szerszemu gronu zainteresowanych m.in. architekturę militarną twierdz, ich uzbrojenie, udział w wojnach, a także przekazują dorobek piśmiennictwa dotyczący tematu – obraz twierdz epoki nowożytnej w pamiętnikach, pracach historycznych i literaturze pięknej. Jednocześnie zamiarem organizatorów jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią. Na pewno najciekawsze są prezentacje dawnych mundurów i broni, a uzupełnieniem – eksponowane w gablotach sali wystawowej Biblioteki Głównej UJD kopie planów osiemnastowiecznych twierdz.

Łukasz Cholewiński

W dniach 13-14 września miała miejsce trzecia odsłona projektu „Twierdze osiemnastowiecznej Europy”. W pierwszym dniu prelegenci przedstawili podczas konferencji naukowej na UJD temat: „Rola fortyfikacji w systemach obronnych państw”, a w drugim rekonstruktorzy pokazali w Parku im. S. Staszica m.in. musztrę, osiemnastowieczne uniformy piechoty oraz broń palną z tamtego okresu (można je zobaczyć na zdjęciu). Z parku żołnierze przemaszerowali na Jasną Górę, gdzie odwiedzili m.in. Arsenał, Salę Rycerską i słynną Bibliotekę Jasnogórską, w której zgromadzone są cenne starodruki.

Stowarzyszenie zrzeszające pasjonatów historii XVIII wieku – Garnizon Fortecy Częstochowskiej – prezentuje wiernie odtworzone ubiór, uzbrojenie i oporządzenie żołnierzy z połowy XVIII wieku stacjonujących na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem