Reklama

Minął kolejny rok

Każdy rok zapisuje się w historii diecezji nowymi wydarzeniami, a także i takimi, które są wpisane w rytm życia liturgicznego. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak wyglądał A.D. 2006, miesiąc po miesiącu.

Styczeń

8 stycznia - już od lat najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającym nowy rok jest Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego koncert galowy odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. 18 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu, wpisane w ramy Ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Liturgii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 29 stycznia - zawaliła się hala targowa w Chorzowie, bp Śmigielski w specjalnym komunikacie zarządził, by od 29 stycznia do 5 lutego księża po wszystkich Mszach św. odmówili w intencji zmarłych modlitwę Wieczny odpoczynek, jednocześnie poprosił o zbiórkę do puszek na rzecz ofiar i ich najbliższych.

Luty

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i ojcowie zakonni oraz siostry zakonne spotkali się na wspólnej dziękczynnej Eucharystii w kościele o. pallotynów w Sosnowcu. 11 lutego - Światowy Dzień Chorego. Z tego okazji w wypełnionej o brzegi katedrze bp Adam Śmigielski SDB przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Reklama

Marzec

18 marca - spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w ramach przygotowań do Aktu zawierzenia NMP. Wykład o aktualności Ślubów Jasnogórskich przedstawił ks. inf. Ireneusz Skubiś. 19 marca: święto patronalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 25 marca - to dzień powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uczynił to 25 marca 1992 r Jan Paweł II.

Kwiecień

2 kwietnia - 1. rocznica śmierci Jana Pawła II. Na pl. Papieski w Sosnowcu przybyło 25 tys. wiernych, by oddać hołd i modlić się o szybką beatyfikację Ojca Świętego. 30 kwietnia - uroczysta Eucharystia w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie wpisana w 80. rocznicę istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgię, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, transmitowała TV Polonia.

Maj

20 maja - w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Rada Diecezjalna zawierzyła Akcję Katolicką naszej diecezji Matce Bożej. 20 maja - 5-lecie istnienia obchodziła świetlica dla młodzieży „Tlen”. 18-21 maja - odbył się kolejny już VII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. 21 maja - do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymowali mężczyźni i młodzieńcy.

Czerwiec

3 czerwca - święcenia kapłańskie w sosnowieckiej bazylice przyjęło 6 diakonów. 13 czerwca - rekonsekracja sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. 14 czerwca - 7. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Bp Adam Śmigielski SDB poświęcił na miejscu spotkania z Ojcem Świętym nowy pomnik wykonany staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 czerwca - oddano do użytku Dom Księży im. św. Józefa w Będzinie. 27 czerwca - bp Adam Śmigielski SDB ogłosił Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką Jaworzna.

Lipiec/sierpień

To czas pielgrzymek, wyjazdów - z kolonii przygotowanych przez Caritas skorzystało blisko 1000 dzieci, a z wyjazdów Dzieci Maryi ok. 300. W pielgrzymce zagłębiowskiej na Jasną Górę, składającej się z II etapów, wzięło udział ok. 4 tys. osób. 20 sierpnia - miały miejsce diecezjalne dożynki w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Z rowerowej pielgrzymki wspólnoty „Betlejem” do Ziemi Świętej wróciła grupa z ks. Mirosławem Toszą.

Wrzesień

2 września - ukończono prace nad wznoszeniem metalowej konstrukcji 2 wież w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. 6 września - chorzy z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi. 16 września - pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” świętowali jubileusz 80-lecia istnienia pisma. Z tej okazji ks. inf. Ireneusz Skubiś uhonorował medalem „Mater verbi” 12 kapłanów z naszej diecezji. Uroczystości odbyły się na Jasnej Górze.

Październik

3 października - w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się już 7. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. 14 października - chór „Salvatoris Amici” świętował 10-lecie istnienia. Chór działa przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. 15 października - ukazał się kolejny numer „Niedzieli”, tym razem w nowym, pomniejszonym formacie i zmienionej szacie graficznej. „Niedzieli sosnowieckiej” przybyły 4 strony i ma ich obecnie 8. 29 października - bp Adam Śmigielski SDB poświęcił mury świątyni św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu Borze.

Listopad

Bp Piotr Skucha otrzymał złoty medal za oprowadzeni pielgrzymów po Ziemi Świętej nadawany przez Kustodię Ziemie Świętej. Kapituła Funduszu Stypendialnego „Jesteśmy z wami” (powstała przy organizacji Paraspartakiady Śląska i Zagłębia) przyznała 5 rocznych stypendiów dla niepełnosprawnych. 25 listopada - w bazylice katedralnej Akcja Katolicka naszej diecezji świętowała 10. rocznicę istnienia.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W kalendarium bp. Adama Śmigielskiego znalazło się najwięcej wizyt opłatkowych i wigilijnych. 6 grudnia - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie 11 kleryków przyjęło posługę akolitatu. 31 grudnia - bp Śmigielski zakończył rok pracy wizytacją w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był krok od samobójstwa. Uratowało go świadectwo znajomej

2020-02-18 11:48

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

świadectwo

Anatom

- Można całe życie chodzić do kościoła, uczyć się religii, wkuwać katechizmowe regułki opisujące Kościół i Pana Boga a jednocześnie nigdy tego wyuczonego i wyczytanego Boga nie spotkać – zwierza się raper Anatom. Kuba w przeszłości koncertował m.in. z Pezetem, a niedawno zasłynął w piątej edycji „Młodych Wilków”.

Damian Krawczykowski: „Miałem się wieszać jak nic się nie zmieni - to postanowione. Ostatni tydzień na Ziemi i biorę się na drugą stronę” - jak rapujesz w kawałku „Powód”. Jak to jest, gdy wszystko w życiu się wali, a to co miało dać szczęście zawodzi?

Anatom: Beznadziejnie – dosłownie. To moment, w którym zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje życie nie ma sensu a Ty sam wyczerpałeś już wszelkie znane Ci sposoby aby ten sens życia odnaleźć.

Twoje dzieciństwo nie należało do łatwych, jak sam opowiadasz w przytaczanym utworze – czy Twoim zdaniem nasze bóle dzieciństwa mogą dawać o sobie znać w dorosłości?

Jestem przekonany, że tak jest. Nie rozpoznane problemy psychiczne u małego dziecka, często wiążące się z traumatycznymi doświadczeniami ze szkoły lub z domu, wraz z upływem lat nie znikają a nasilają się i dają o sobie znać w dorosłym życiu jako przeróżne dysfunkcje. Zauważ, że większość badanych seryjnych morderców to osoby z patologicznych rodzin w których dorastali, a ich delikatna psychika raz po raz była katowana, co zebrało swoje żniwo w przyszłości. Sądzę, że nie ma żadnej innej drogi na pozbycie się zranień z przeszłości jak terapia i relacja z Bogiem.

„Pamiętasz, tamtego dnia miałem nie żyć.. a tu się życie zaczęło od nowa” - co tak naprawdę otworzyło Twoje serce na Boga?

Świadectwo. Spotkanie na mojej drodze znanej mi już wcześniej osoby, której diametralna zmiana stylu życia była dowodem na autentyczność tego, o czym już dawno słyszałem. Można całe życie chodzić do kościoła, uczyć się religii, wkuwać katechizmowe regułki opisujące Kościół i Pana Boga a jednocześnie nigdy tego wyuczonego i wyczytanego Boga nie spotkać.

Dopiero takie spotkanie, może poprzez doświadczenie wybaczenia, gdy już nie miałeś nadziei, może doświadczenie miłości, gdy byłeś przekonany, że na nią nie zasługujesz… Obok takich spotkań nie da się przejść obojętnie w dzisiejszych czasach, w których bardziej skandaliczna od nienawiści jest miłość…

Czy zatem „zwyczajne” świadectwa nas młodych ludzi, są dziś ważne?

Każde prawdziwe świadectwo jest niezwykłe i unikatowe – jest w końcu odbiciem Żywego Boga, który działa. Każdy żyje w swojej małej społeczności, w takim mikroświecie i tam, pośród swoich, jego świadectwo jest być może jedyną szansą na spotkanie Boga twarzą w twarz.

A jak Twoim zdaniem być dobrym uczniem Jezusa w XXI wieku?

Nie uważam siebie za dobrego ucznia Jezusa, ja tylko nieudolnie próbuję się takim stać ale każdego dnia widzę jak wiele mi brakuje. Myślę, że dobry uczeń Jezusa to taki, który robi więcej niż mówi. Taki, który siłę otrzymaną w kościele rozdaje poza kościołem. Łatwo jest uczyć o Bogu tym, którzy Go znają. Trudniej pokazać Boga tym, którzy Go nigdy nie widzieli.

Jakiś czas temu miałeś swój własny ślub. Masz Żonę, rodzinę.. czy jeszcze kilka lat temu przeszłoby Ci przez myśl, że możesz tyle wygrać?

To było dla mnie jedno z tych nierealnych marzeń. Bóg obdarował mnie ogromną laską, staram się jej nie zmarnować.

Umówmy się, z Twoimi zdolnościami, rapując o tym co jest teraz modne, drugach, imprezkach, seksie - mógłbyś być gwiazdą w jednej z najlepszych wytwórni rapowych. Czy nie żal Ci trochę tego..?

Dziękuję (śmiech), to mega miłe. Chcę być szczery więc powiem jak jest. Trochę żal, jasne. Moim marzeniem po ludzku zawsze było stać się popularnym raperem, profesjonalnym muzykiem żyjącym z tego, czemu się poświecił. W moim przypadku to się nigdy nie wydarzyło mimo wieeeeelu lat na scenie. Nie wiem dlaczego, lata temu fejm i szacunek zdobywało się przez umiejętności, dzisiaj często skillsy ustępują kontrowersji i ciekawie wymyślonemu wizerunkowi w drodze po wyśniony hype. Nie ma co ukrywać, każdy muzyk pragnie uznania mniej lub bardziej. W przeciwnym wypadku, zamiast publikować swoje utwory, tkwiłyby po nagraniu w otchłani komputera. Nie żałuję absolutnie, że zmieniłem content i dzięki temu również fanbase, to efekt życiowych wyborów, które okazały się najlepszymi w moim życiu dotychczas. Ale po ludzku szkoda, mogłoby być trochę lepiej. Ale jeżeli miałbym wybierać to oczywiście wolałbym poświecić karierę dla Boga niż Boga dla kariery.

Wierzysz, że promując dobre wartości w rapie można osiągnąć sukces?

Największy mój sukces to wiara w te wartości. Ale jestem przekonany, że da się nawet w XXI wieku robić rzeczy wielkie i spektakularne z imieniem Jezus na ustach. Pytanie tylko czy właśnie do tego powołuje mnie Bóg?

Na koniec: co powiedziałbyś młodemu człowiekowi, który może boryka się z podobnymi problemami jak Ty w przeszłości: brnie w zło, uzależnienia, a zranienia dzieciństwa nie pozwalają normalnie żyć..?

Przytuliłbym i szczerze pogadał. Spróbował wskazać mu to, czego naprawdę szuka i liczyłbym na to, że w tym wszystkim, co sobie wymyśliłem w ramach planu przemiany jego życia, jest choćby jedna Boża myśl, którą odnalazłem, choćby jedno Boże słowo, które On pragnie mu powiedzieć moimi ustami. Resztę zostawiłbym Panu, On najlepiej zna miejsce i czas.

Amen! Dzięki serdeczne za wywiad!

__________________________________

Anatom rozpoczął właśnie przedsprzedaż swojej najnowszej płyty, mixtape'u pt. "ANATOMJA". Sprawdź i zamów: Zobacz

Więcej o Anatomie: Zobacz

__________________________________

Wywiad ukazał się w czasopiśmie "Wzrastanie". Zobacz więcej: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Jak się czujesz w Kościele? Ankieta dla młodych

2020-02-19 19:32

[ TEMATY ]

młodzi

Tarnów

młodzież

youtube.com

Biskup Andrzej Jeż zwrócił się do młodzieży z diecezji tarnowskiej z prośbą o wypełnienie ankiety o ich przeżywaniu wiary.

Jak napisał „(…) moim marzeniem jest, żebyś poczuł się w Kościele jak w domu, w którym można doświadczyć miłości, ciepła, bezpieczeństwa. Wierzę także, że jest to marzenie samego Jezusa. Chciałbym więc poznać Kim jesteś, co przeżywasz i co myślisz.”

Ankieta jest anonimowa i zawiera 46 pytań. Jej wypełnienie trwa ok 15 min.

- Potrzebujemy głosu młodych, abyśmy mogli w czasie V Synodu Diecezji Tarnowskiej jeszcze bardziej poznać współczesnego młodego człowieka i spróbować odpowiedzieć na jego pytania i potrzeby - piszą Członkowie Synodalnej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, którzy przy współpracy socjologa oraz Wydziałów Kurii Diecezjalnej przygotowali ankietę.

Ankietę można wypełnić elektronicznie, od 17 lutego do 8 marca pod linkiem Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję