Reklama

Parafia św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kociszewie

Żołnierz-męczennik patronem parafii

Niedziela łódzka 1/2002

Kociszew - wieś ta zwana jest także w dokumentach Chocieszowicami lub Chocieszowem. Od samego początku swego istnienia była własnością rycerską. W roku 1660 należała do znanej rodziny Walewskich, a potem Wolskich. W 1760 r. stanowiła już własność szlacheckiej rodziny Dobków. Następnie na skutek zmian politycznych stała się wsią rządową. Parafię w tej miejscowości erygował arcybiskup gnieźnieński Michał Jerzy Poniatowski 16 grudnia 1789 r. przy istniejącym do dzisiaj (a drugim w historii Kociszewa) kościele św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pierwszy kościół - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - został ufundowany przez Zofię i Rościsława Walewskich w roku 1660. Rok później został konsekrowany przez sufragana włocławskiego, bp. Stanisława Domaniewskiego.

W dniu, kiedy sprowadzono uroczyście relikwie św. Teodora, zmieniono jego tytuł na obecny. Był to kościół modrzewiowy, który pełnił funkcję filii parafii w Łobudzicach. Spłonął w 1765 r. Obecny kościół św. Teodora Męczennika wzniesiono na miejscu poprzedniego w 1765 lub 1775 r. z fundacji miecznika sieradzkiego Zygmunta Dobka i obecnie jest wpisany do katalogu zabytków. Jest to kościół drewniany, orientowany (tzn. ołtarz główny ma skierowany na wschód), częściowo konstrukcji zrębowej. Został poświęcony przez prymasa Antoniego Ostrowskiego w 1781 r. W kościele znajduje się nawa główna i węższe od niej prezbiterium zamknięte wielobocznie. Z lewej strony prezbiterium znajduje się zakrystia. Do zabytków sztuki stanowiących własność parafii należą: fotel barokowy, komoda rzeźbiona z 1694 r., portret szlachcica, krucyfiks ołtarzowy, figura anioła, puszka srebrna, trumienka cynowa ze złoconymi kartuszami, tablica pamiątkowa konsekracji pierwszego kościoła oraz olejny obraz Opłakująca Syna. Na miejscowym cmentarzu znajduje się zabytkowy, wybudowany w stylu neogotyckim grobowiec Jana, Teresy i Aleksandra Wolskich z 1847 r.

Obecnie parafia św. Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kociszewie należy do dekanatu dłutowskiego. Jej proboszczem jest ks. Zdzisław Jakubik.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję