Reklama

Finał VII Olimpiady Wiedzy Biblijnej za nami!

"Prawdziwie, Ten był Synem Bożym"

Niedziela sosnowiecka 1/2002

W świątecznej atmosferze przebiegał finał VII edycji Olimpiady Wiedzy Biblijnej. Tym razem organizatorzy konkursu - Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz doradcy metodyczni ds. religii WOM w Katowicach - na miejsce finału wybrali Szkołę Podstawową nr 6 w Jaworznie. Zapewne trafny to był wybór, bo choć jaworznicka podstawówka nie należy do najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych, to posiada coś o wiele cenniejszego - wspaniałych nauczycieli, których serdeczność i otwartość ujęła chyba każdego uczestnika biblijnego konkursu.

Idea Olimpiady Wiedzy Biblijnej zrodziła się na spotkaniach dyrektorów wydziałów katechetycznych oraz doradców metodycznych religii diecezji, które należały do dawnego województwa katowickiego. Pomysł trafił na dobry grunt, dlatego też od 7 lat konkurs organizowany jest także na terenie diecezji sosnowieckiej.

Tegorocznej edycji patronowało hasło: "Prawdziwie, Ten był Synem Bożym". Po eliminacjach szkolnych i dekanalnych do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 67 uczestników - uczniów szkół podstawowych z klas IV, V i VI naszej diecezji. "Chyba każdy z nas jest trochę zdenerwowany i zestresowany, bo nie wiadomo, jak wysoko postawiona będzie poprzeczka" - mówi tuż przed wejściem na salę, gdzie odczytany zostanie regulamin, jedna z uczestniczek. "Po etapie dekanalnym, który nie należał do łatwych,aż boję się, co będzie tutaj´ - wyznaje Sebastian. A tymczasem szybko wybiła godz. 10.00, więc trzeba było mocno się spieszyć, by w ciągu 45 minut odpowiedzieć na 25 pytań testowych, w których można było zdobyć maksymalnie 37 punktów. Kiedy Komisja udała się na obrady i skrupulatnie liczyła punkty, olimpijczycy autokarami udali się do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Tam pod wodzą Jana Jamrozika, pod opieką dziekana i proboszcza tej wspólnoty, ks. kan. Józefa Lendy, oraz w towarzystwie Młodzieżowego Stowarzyszenia Charytatywnego " Alternatywa" na modlitwie i śpiewie spędzali czas wyczekiwania na werdykt jury. Po powrocie - gorąca herbata, a zaraz potem część oficjalna. Zapoczątkowało ją po mistrzowsku zaprezentowane przedstawienie teatralne Królewna Śnieżka. W bajkowe role wcielili się nauczyciele oraz uczniowie jaworznickiej "szóstki". Prawie godzinne widowisko pełne humoru, śpiewu i doskonałej gry szkolnych artystów wywołało duży aplauz i spotkało się z prawdziwym uznaniem publiczności.

Po doskonałej zabawie i rozrywce nastąpił długo wyczekiwany moment odczytania listy laureatów. Uczynił to dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Ryszard Adrjanek.

V miejsce zajęła Barbara Kubik ze Szkoły Podstawowej nr 27 z Dąbrowy Górniczej-Błędowa, IV - Izabela Ficek ze Szkoły Podstawowej z Sączowa. Zdobywca III miejsca - Piotr Szczepanek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu otrzymał aparat fotograficzny firmy Yashica, zaś II - Sebastian Kuczek ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu - walkmana z radiem Sony. Laureatką VII edycji Olimpiady Wiedzy Biblijnej została Marta Drozdek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaworznie. Nagrodę główną - radiomagnetofon z odtwarzaczem CD Thomson wręczył zwyciężczyni Ksiądz Dyrektor. Ponadto finałowa piątka oraz wszyscy uczestnicy tegorocznej olimpiady otrzymali dyplomy uczestnictwa, pamiątkowe albumy o Asyżu oraz figurki aniołów. Organizatorzy zadbali o wszystkich, wszak tego dnia nikt nie opuścił progu Szkoły z pustymi rękami. Dla katechetów przygotowujących uczniów do konkursu, nauczycieli-aktorów oraz tych wszystkich, którzy przyczynili się do wspaniałej oprawy całego dnia przygotowano podziękowania w formie dyplomu.

Trudno było się rozstać, zwłaszcza że wszystkim udzieliła się ciepła atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też z ust dyrektora Wydziału Katechetycznego - ks. Ryszarda Adrjanka, dyrektor Szkoły - mgr Elżbiety Fudro oraz dyrektor delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Sosnowcu - mgr Ewy Fiedukiewicz padły życzenia niezapomnianych chwil spędzonych w rodzinnym gronie przy wigilijnym stole. Uroczystość zakończył staropolski zwyczaj przełamania się opłatkiem oraz wspólne odśpiewanie kolędy Gdy się Chrystus rodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

2020-09-25 13:56

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Wikipedia

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Słowa te padły podczas spotkania Łukaszenki z gubernatorem rosyjskiego obwodu irkuckiego - poinformowała agencja TASS.

W 2019 r. w Polsce studiowało ok. 7 tys. Białorusinów - wynika z informacji PAP otrzymanych w lutym na targach edukacyjnych w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ adj/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję