Reklama

Unia Europejska - szansa czy zagrożenie

Na przestrzeni wieków pojawiało się wielu zwolenników zjednoczenia Europy, m.in.: św. Cyryl i św. Metody, Monteskiusz, Saint Simon czy Immanuel Kant. Najlepszej formy dla Europy poszukiwał w XIX w. także Bogdan Jański, którego imię nosi Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości w Łomży, organizator sesji poświęconej tematowi Region a Europa, która miała miejsce 7 grudnia ub. r.

Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Ksiądz Profesor przedstawił referat Duchowa jedność Europy, w którym wskazał różne opinie, które towarzyszą zmianom w Europie. Podkreślił, że nie ma gwarancji szybkiego i powszechnego wzrostu dobrobytu w warunkach integracji, podobnie jak bez niej. Z tego powodu inspiracja religijna może odegrać w procesie integracji, chociaż ma on postać głównie ekonomiczną, rolę niemałą. Tę odegrała w ciągu minionych dwóch tysięcy lat. Prelegent zauważył, że praca na rzecz uczynienia Europy wspólnotą międzyludzką to zadanie osób wierzących, dla których znaczenie wartości chrześcijańskich w życiu społeczeństw jest szczególnie zrozumiałe, wydaje się bardzo wyraźnie określone.

Dr Tadeusz Kowalewski, adiunkt WSzZiP, przedstawił: Społeczne uwarunkowania współpracy w euroregionach. Wyjaśnił podstawowe zjawiska towarzyszące regionalizacji i globalizacji. Zaznaczył, że współczesną rzeczywistość charakteryzuje globalizacja, której pozycja zdaje się być wciąż dominującą tendencją w codziennych przekazach. Podkreślił, że alternatywą dla globalizmu jest

regionalizm, a prawidłowa, uczciwa współpraca między euroreginami jest gwarancją bezpieczeństwa światowego, co zostało uświadomione szczególnie po wydarzeniach z 11 września br.

Ks. prof. dr hab. Józef M. Dołęga, dziekan Wydziału Filozoficznego UKSW, prof. WSzZiP im. B. Jańskiego w Łomży, zaprezentował: Podstawy kultury ekologicznej w regionie i Europie. Ksiądz Profesor wyjaśnił podstawowe pojęcia związane z kulturą ekologiczną i nakreślił cztery główne filary, na których się ona opiera (nauki ekologiczne, technika i technologia, sztuka i religia). Pozbawienie kultury ekologicznej jej ostatniego filaru - religii spowoduje, że pozostałe: sztuka, nauka i technika mogą obrócić się przeciwko człowiekowi, co doprowadzi do katastrofy.

Dr Waldemar Pędziński, rektor WSzZiP im. B. Jańskiego w Łomży, w wykładzie: Województwo podlaskie jako region zauważył m.in., że występowanie różnorodnych elementów religijnych wśród ludności zamieszkującej obszary w obrębie województwa podlaskiego nie łączy, a dzieli nasz region. Czy zatem można mówić o zjednoczeniu Europy w obliczu braku jedności we własnym regionie?

Ks. dr Sławomir Śledziewski - dyrektor Katolickiego Centrum Informacji Europejskiej w Łomży w temacie: Unia Europejska - szanse i zagrożenia zaznaczył, że Unia stanowi dla Polski szansę, ale i zagrożenie. "Wejście do UE wiąże się z zagrożeniami wynikającymi z kosztów, jakie nasz kraj będzie musiał ponieść" - powiedział prelegent. Aby zminimalizować koszty i niebezpieczeństwa należy wynegocjować w Unii jak najkorzystniejsze warunki dla naszego kraju. Nie możemy przyjąć członkostwa w UE za wszelką cenę! Niestety, postawa naszego nowo obranego rządu zdaje się temu zaprzeczać.

Rozważając przystąpienie Polski do Unii, prelegent przypomniał, że nie należy zapominać o duchowym dziedzictwie Europy, szczególnie, że w państwach Zachodu zagrożenie stanowi laicka i kosmopolityczna ideologia, cywilizacja konsumpcji, a więc obrona wartości chrześcijańskich jest wielce istotna. Ideologie bez Boga do niczego dobrego nie prowadzą, dlatego Europę trzeba budować silną Bogiem i do takiej Europy dążyć. W tej kwestii Polska, jego zdaniem, może odegrać znaczącą rolę.

Jako ostatni wystąpił ks. dr Stanisław Dziekoński - dyrektor Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Łomży. Prelegent zaprezentował temat: Wychowanie katolickie w edukacji europejskiej. Wskazał zasadnicze kierunki katolickiego wychowania prezentowane przez Kościół od początku jego istnienia do czasów współczesnych, aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy i jakie miejsce zajmowało wychowanie katolickie w edukacji europejskiej oraz na ile wychowanie katolickie powinno uczestniczyć we współczesnej edukacji europejskiej. Ksiądz Doktor przytoczył argumenty, które jednoznacznie wskazują, że wychowanie katolickie powinno zajmować znaczące miejsce w edukacji europejskiej.

Do zjednoczenia kontynentu europejskiego droga jest jeszcze daleka, nie będzie jednak wspólnoty Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo, dlatego zjednoczona Europy to Europa silna Ewangelią - to główny wniosek nasuwający się po wysłuchaniu wszystkich wystąpień. Drugą istotną sprawą jest przekonanie o konieczności gruntownego przygotowania wszystkich mieszkańców Europy do zjednoczenia, zaczynając od własnego "podwórka". Wszechstronne przygotowanie Polaków da szansę wejścia do Europy ze swoją własną ofertą, bez poczucia niższości i nie za wszelką cenę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: prezydent Duda odwiedził polski kościół pw. św. Stanisława BM

2020-09-23 17:44

[ TEMATY ]

prezydent

Włochy

Andrzej Duda

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

W środę popołudniu prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził rzymski kościół pw. św. Stanisława BM – centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie i najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.

- Zaproszenie do pana prezydenta skierowaliśmy wcześniej, z myślą o maju, kiedy miały odbyć się uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II i 100. rocznicy odzyskania kościoła z rąk rosyjskich. Niestety, z wiadomych przyczyn, uroczystości te nie odbyły się tak, jak to było przewidywane. Pan Prezydent zechciał jednak odpowiedzieć na zaproszenie podczas tej podróży do Włoch i Watykanu. Jest to dla nas zaszczyt i ważne wydarzenie, bo dzieje naszego kościoła – najstarszej polskiej placówki poza granicami Kraju – zawsze były głęboko związane z losami Ojczyzny i narodu. Starałem się krótko ukazać te więzi, przedstawiając historię naszego kościoła i jego znaczenie dla Polaków mieszkających i przybywających do Rzymu oraz dla Polonii na całym świecie – mówi w rozmowie z KAI ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wizyta Pary Prezydenckiej wraz z polską delegacją miała charakter prywatny. Po nawiedzeniu kościoła, prezydent Andrzej Duda spotkał się także ze wspólnotą księży pracującymi w parafii, wśród których znajdują się oprócz kapłanów diecezjalnych także księża chrystusowcy, oraz siostrami sercankami, posługującej wśród parafian.

Historia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sięga XVI w., kiedy do Rzymu z okazji Roku Świętego przybywali liczni pielgrzymi, także z Polski. Z myślą o rodakach kard. Stanisław Hozjusz podjął starania o utworzenie polskiej parafii i hospicjum. W 1578 r., gdy papież Grzegorz XIII przekazał Polakom kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, Hozjusz rozpoczął jego przebudowę i nadał mu drugi tytuł: św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przestrzeni wieków, kościół ten gościł wybitnych Polaków, a także był miejscem dziękczynienia za najważniejsze dla Polaków wydarzenia w kraju i na świecie. W czasie zaborów, znalazł się w rękach Rosjan, a odzyskać go dla Polaków udało się dopiero w 1920 r. Po II wojnie światowej mieścił się przy nim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji. Kościół posiada także przywilej parafii personalnej dla wszystkich Polaków mieszkających na terenie diecezji rzymskiej. Jest prężnym ośrodkiem duszpasterskim, a także organem prowadzącym Polską Katolicką Szkołę Podstawową.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki w folwarku

2020-09-23 23:08

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Niedziela 20 września br., to kolejna okazja do zasmakowania w regionalnych, naturalnych smakach, w wytworach z plonów tego roku.

W Zamkowym Folwarku w Żarach podczas Targu Śniadaniowego można było kupić: sery i inne wyroby z mleka koziego, chleb na zakwasie, pasty, pasztety i inne smakołyki z dyni, wina z lubuskich winiarni Saganum i Jakubów, wyroby masarskie od lokalnego wytwórcy. Nie zabrakło miodów, ciast, ręcznie robionych krówek, owoców i warzyw z własnej uprawy, piwa rzemieślniczego, olejów z dyni, lnu, rzepaku, wyrobów z dodatkiem lawendy i domowych przetworów z owoców i warzyw.

Zobacz zdjęcia: Dożynki w folwarku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję