Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu przekazał Papieżowi pozdrowienia od Kościoła w Polsce

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas wczorajszego spotkania Kongregacji Nauki Wiary z Papieżem, przekazał mu pozdrowienia od Kościoła w Polsce. Zebranie plenarne Kongregacji zakończyło się 31 stycznia w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

Kongregacja Wiary i Nauki

BP KEP

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Podczas czterodniowego zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary miało miejsce tradycyjne spotkanie z Ojcem Świętym. Prefekt Kongregacji przedstawił Papieżowi wyniki prac tej dykasterii i jej dokumenty z ostatnich dwóch lat. Następnie odniósł się do nich Ojciec Święty. Uczestnicy spotkania mieli również okazję na chwilę osobistej rozmowy z Papieżem.

„Papież na mój widok powiedział: +Polonia, Polonia!+. Ja przekazałem mu pozdrowienia od Konferencji Episkopatu Polski i całego Kościoła w Polsce. Cieszę się, że mogłem to zrobić" - powiedział abp Gądecki.

Podziel się cytatem

W przemówieniu do członków zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary Papież Franciszek nawiązał m.in. do obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. W tym kontekście mówił o kulturze odrzucenia, która dzieli osoby na „odrzucone” czy „niegodne”, przypominając jednocześnie o „nienaruszalnej wartości” ludzkiego życia, o opiece nad nieuleczalnie chorymi oraz o opiece nad cierpiącymi. Powiedział, że współczesne społeczeństwo „stopniowo podkopuje rozumienie tego, co czyni życie ludzkie cennym”, oceniając je pod względem skuteczności i użyteczności. Mówiąc o kwestii opieki nad nieuleczalnie chorymi, która była tematem rozważań Kongregacji, Papież mówił o potrzebie „nawrócenia spojrzenia serca” w świetle współczucia i chwalił pracę hospicjów, w których prowadzona jest „terapia godności”.

Reklama

W swoim przemówieniu Papież Franciszek zachęcił również członków Kongregacji Nauki Wiary do kontynuowania „z całą stanowczością” studiów nad rewizją norm dotyczących delicta graviora czyli m.in. kwestii molestowania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, aby – jak zaznaczał – podążać drogą przejrzystości i poszanowania godności najmniejszych z nas.

Na zakończenie Ojciec Święty pogratulował zebranym dokumentu, przygotowanego przez Papieską Komisję Biblijną, dotyczącego podstawowych tematów antropologii biblijnej, który, jak powiedział, przedstawia głębszą „globalną wizję Bożego projektu, począwszy od stworzenia, który znajduje swoje dopełnienie w Chrystusie, nowym Człowieku... kluczu, centrum i końcu całej historii ludzkości”.

Kongregacja Nauki Wiary to jedna z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. Zajmuje się przede wszystkim sprawami dotyczącymi doktryny wiary i moralności. Czuwa również m.in. nad pracami Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 1 lipca 2017 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary jest kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary od maja 2014 roku.

2020-01-31 17:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia bp. Dariuszowi Zalewskiemu z okazji sakry biskupiej

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

bp Dariusz Zalewski

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Niech codzienna pasterska troska nie cofa się przed codzienną ofiarą, którą najpełniej wyraża amoris officium. Jeżeli bowiem biskup przewodzi Ludowi Bożemu, musi on jako pierwszy kochać, służyć i umierać – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach do bp. Dariusza Zalewskiego z okazji sakry biskupiej.

Publikujemy pełny tekst życzeń:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

PKWP zawiezie pomoc Syryjczykom

2023-02-09 08:25

[ TEMATY ]

pomoc

Syria

PKWP

Polska sekcja PKWP przygotowuje transport z pomocą humanitarną dla Syrii. „Zwracamy się z prośbą o kontakt do producentów mleka w proszku, długoterminowej żywności, śpiworów i namiotów. Ciepłą odzież zakupimy na miejscu. To tańsza opcja i pozwoli dotrzeć do większej grupy potrzebujących” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – już po pierwszych informacjach w sprawie trzęsienia ziemi w Syrii – uruchomiło specjalną zbiórkę. Wsparcie można przekazać tutaj: Zobacz lub przelewem na konto 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Syria”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję