Reklama

Powróćmy do tamtych dni

Oprac. Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 12/2007

Łódź została wyznaczona na jedną ze stacji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który zainaugurowano parafiach 8 czerwca 1987 r. Duchowe i organizacyjne przygotowania do tego Kongresu i związanej z nim wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi trwały już od września 1986 r. Oficjalnie ordynariusz łódzki bp Władysław Ziółek potwierdził przyjazd Papieża w odezwie do wiernych, odczytanej w kościołach 15 lutego 1987 r. Pod koniec kwietnia tego roku Kuria diecezjalna podała do wiadomości program pobytu, a miesiąc później wierni otrzymali dokument „Zasady uczestnictwa w spotkaniu z Ojcem Świętym w Łodzi w sobotę 13 czerwca 1987 r.”. W parafiach trwały modlitwy w intencji planowanej wizyty i II Kongresu Eucharystycznego. Biskup Łódzki wystosował 31 maja apel o podejmowanie dzieł kongresowych i powołał Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej jako diecezjalne dzieło upamiętniające Kongres.
13 czerwca 1987r. helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na lotnisku Lublinek o godz. 10. W powitaniu Jego Świątobliwości uczestniczyli bp Władysław Ziółek, biskup senior Józef Rozwadowski, biskupi pomocniczy Jan W. Kulik i Bohdan Bejze oraz prezydent miasta Jarosław Pietrzyk i przewodniczący Rady Miejskiej prof. Michał Seweryński. Od godz.18 dnia poprzedniego do 3 rano na płycie lotniska gromadzili się wierni. Przygotowano dla nich 1 mln 200 tys. miejsc. Msza św. rozpoczęła się o 10.35. Do koncelebry z Ojcem Świętym stanęło 26 biskupów i wielu kapłanów. Z grupy 1550 dzieci, które podczas tej Liturgii przystąpiły do I Komunii św., sakrament Eucharystii z rąk Papieża przyjęło 100 dzieci, w tym 9 urodzonych 16 października 1978 r. Po zakończeniu Mszy św. Papież pojechał na obiad i krótki odpoczynek do rezydencji biskupiej.
O godz. 15 w katedrze łódzkiej rozpoczęło się spotkanie, podczas którego Papież Jan Paweł II skierował słowo do z przedstawicieli inteligencji twórczej i młodzieży akademickiej oraz poświęcił epitafium bp. Michała Klepacza i ofiarował monstrancję jako dar dla Kościoła łódzkiego.
O godz.16 orszak papieski przejechał do Zakładów Przemysłuwełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex” przy ul. J. Kilińskiego 187, do tkalni „c”, gdzie pracowały włókniarki. Od 17.05 do 18 trwało jedyne w swoim rodzaju i niemające precedensu spotkanie Papieża z pracownicami zakładów. Przemówienie o powołaniu i godności kobiety, skierowane włókniarek, dotyczyło wszystkich Polek pracujących zawodowo i ich pracodawców. Na powtarzającą się prośbę zgromadzonych kobiet: „Ojcze Święty, pobłogosław nas” Jan Paweł II odpowiedział: „Z całego serca pragnę spełnić to życzenie głosu, który przed chwilą się odezwał […]. Pragnę pobłogosławić wasze całe powołanie, na które składa się dom, rodzina, małżeństwo, dzieci i praca. Razem. Taki jest styl życia naszej epoki. Można zastanawiać się nad tym, czy to lepiej, czy to gorzej - ale tak jest i musimy starać się z tego, co jest i jak jest wyciągać możliwie jak najwięcej dobra. Tak to widzi Kościół […]. Powiedziałem o »geniuszu kobiecym«. I to jest prawda. Ludzie często śpiewają Papieżowi: Niech żyje, niech żyje nam, nich żyje sto lat! Trudno wtedy nie pomyśleć o matce, o kobiecie, o mojej rodzonej matce. Jeśli żyję na świecie, to dlatego że była ta, która mi to życie dała. Oczywiście był rodzic. Ale trud przekazania życia ma przede wszystkim ona. Trudno jest odczytywać bez głębszego wzruszenia słowa Chrystusa o kobiecie, zwłaszcza o kobiecie, która ma wydać na świat człowieka. Mówi Chrystus: »I wtedy doznaje smutku«. Bo to jest wielki trud i cierpienie, ale, mówi dalej, »gdy już wyda na świat człowieka«, ten trud, i cierpienie, i smutek przechodzi w radość. Trudno nie myśleć o naszych matkach, spotykając się z kobietami. To jest »geniusz kobiecy«. A potem wszystko to, co łączy się z wychowaniem dziecka w pierwszych latach jego życia. Niezastąpiona. Takim gorącym moim pragnieniem jest, żeby wszystkie dzieci na całym świecie, a w szczególności w mojej Ojczyźnie, mogły być wychowywane przez swoje własne matki w swoich własnych rodzinach, żeby nie było dzieci opuszczonych, zdanych na domy dziecka […]. Trzeba się stale modlić o to, żebyście, moje Drogie Siostry, rozwijały w sobie to, co jest wam dane przez Stwórcę, co jest takim wielkim dobrem dla każdego człowieka, to, czemu my wszyscy zawdzięczamy nasze wychowanie od najmłodszych lat”.
O godz. 18.20, ze stadionu Klubu Sportowego „Włókniarz”, Ojciec Święty Jan Paweł II odleciał helikopterem do Warszawy, pożegnany przez biskupów łódzkich i przedstawicieli władzy.
Centralne obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi odbędą się w czerwcu. W ramy obchodów wpisane zostały następujące wydarzenia:
10 czerwca - Archidiecezjalne Święto Eucharystii
11 czerwca - Koncert w Teatrze Wielkim, podczas którego Piotr Rubik zaprezentuje utwór poświęcony Janowi Pawłowi II
12 czerwca - Uroczysta sesja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, zorganizowana we współpracy z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej
13 czerwca - Wędrówka szlakiem papieskiej wizyty w Łodzi: z lotniska Lublinek, przez dawne zakłady „Alba” i „Uniontex” - do łódzkiej bazyliki archikatedralnej.

Reklama

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

2019-10-13 21:02

niedziela.pl / tvp

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

Telewizja wPolsce.pl

Aktualizacja
Dane PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
43,76%
KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
27,24%
LEWICA - SLD, WIOSNA, RAZEM
12,52%
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
8,58%
KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
6,79%


06:42
PKW publikuje również częściowe wyniki z wyborów do Senatu z 42,26 proc. komisji wyborczych. Według nich PiS zdobyło 49,41 proc. głosów, KO - 29,81 proc., PSL - 5,49 proc.

Według sondażu PiS wygrało wybory parlamentarne zdobywając 43,6% głosów. Może rządzić samodzielnie

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostały zebrane na podstawie badania exit polls firmy Ipsos.

Podane przed chwilą sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Według pierwszych wyników exit poll, partia uzyskała wynik, który umożliwia samodzielne rządy

Sondażowa frekwencja wyborów wyniosła: 61,1%

Procentowy rozkład głosów

• Prawo i Sprawiedliwość - 43,6%

• Koalicja Obywatelska - 27,4%

• Lewica - 11,9%

• PSL - 9,6%

• Konfederacja - 6,4%

inni - 1,1%

Wg sondażu rozkład mandatów w Sejmie będzie następujący:

• Prawo i Sprawiedliwość - 239 mandatów

• Koalicja Obywatelska - 130 mandatów

• Lewica - 43 mandaty

• PSL - 34 mandaty

• Konfederacja - 13 mandatów

inni - 1 mandat
CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem