Reklama

Nawrócenie - drogą ku zmartwychwstaniu

+ Wacław Depo
Edycja zamojsko-lubaczowska 12/2007

Drodzy Bracia i Siostry!

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze wielkopostne spotkania z Bogiem, które - mocniej niż kiedykolwiek - dają nam szansę „przypatrywania się powołaniu naszemu” (1 Kor 1, 23). W liturgii Kościoła usłyszeliśmy prawdę o przemijalności człowieka, który, jak wszystko co żyje na ziemi, podlega prawu śmierci. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19). Wyznając tę prawdę, biegniemy dzisiaj myślą i sercem do Boga, który zarówno Mojżeszowi, jak i wszystkim pokoleniom ludzkim, odpowiada na zasadnicze pytanie: Kim jest Bóg? - Bóg przedstawia siebie w pierwszej Osobie: „Jestem, który Jestem” (Wj 3, 15) i poucza nas, że to On sam jest wieczny i nieprzemijający. Bóg jest Stwórcą świata, jego historii i Stwórcą człowieka, którego powołał do istnienia na swoje podobieństwo (...).

1. Kościół w posłudze rodzinie

Wydarzenia ostatnich miesięcy w naszym kraju pobdziły nas do wytrwałej modlitwy za Kościół, a także - po raz kolejny - otworzyły nasze oczy na podstawową rolę rodziny i godność poczętego życia. Wartość tego życia trzeba widzieć zawsze na tle całej prawdy o człowieku i o jego powołaniu. W Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II czytamy: „Osobliwą rację godności ludzkiej stanowi powołanie człowieka do uczestniczenia w życiu Boga” (nr 19). To zdanie zawiera w największym skrócie myśl całej Ewangelii Jezusa Chrystusa. Wskazuje ono także na najwyższą wartość życia ludzkiego, które pochodzi nie od człowieka, lecz od Boga (...).
Kościół na naszej ziemi zawsze wiernie stał i stoi na straży Bożego zamysłu i świętości rodziny. Broni tych wartości także wtedy, gdy nie znajduje u niej samej należytego ich zrozumienia (...).
Sługa Boży Jan Paweł II, idąc śladami Dekalogu po ojczystej ziemi, wskazywał nam proroczo na pewne dziedziny, zagrażające porządkowi ładu moralnego, małżeństwa i rodziny. Oto jego słowa: „Kryzys nie ominął, niestety i polskiej rodziny (...). Za cyframi, za analizami i opisami stoi zawsze żywy człowiek, tragedia jego serca, jego życia, tragedia jego powołania (...). Wskażmy tylko na wysoką liczbę rozwodów. Trwałe skłócenie i konflikty w wielu rodzinach, a także długotrwałe rozstania na skutek wyjazdu jednego z małżonków za granicę (...)” (Kielce, 3 czerwca 1991).
Niech więc odrodzi się w Bogu nasz «Kościół domowy» oraz ojcostwo i macierzyństwo, jako szczególne miejsca przymierza Boga z ludźmi.

Reklama

2. Czas - „darem i zadaniem”

Umiłowani!
„Nie wątpimy, że dzieje diecezji zamojsko-lubaczowskiej pisane są faktami, które uprzednio przewidział i zaplanował Bóg” - te słowa zapisał Bp Jan Śrutwa, pierwszy biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej, utworzonej przez Ojca Świętego Jana Pawła II 25 marca 1992 r. Przeżywając piętnastą rocznicę tego wydarzenia, trzeba nam powracać do tamtej opatrznościowej myśli.
Jako wspólnota diecezjalna pragniemy okazać wdzięczność przede wszystkim samemu Bogu za wszelkie łaski i dzieła, które stały się naszym udziałem. Będziemy modlić się o dar wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Pamięcią w modlitwie obejmiemy także posługę Księży Biskupów Jana i Mariusza, braci w kapłaństwie, osoby życia konsekrowanego i Was, umiłowani Bracia i Siostry, za Waszą wiarę i miłość do Chrystusa i Jego Kościoła.
Zapraszam zatem każdego z Was na dziękczynną Eucharystię do katedry zamojskiej, na godz. 18, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która w roku bieżącym przypada w poniedziałek, 26 marca.
Niech dobry Bóg, przez pośrednictwo Matki Odkupiciela, udoskonala w Was wszelkie pragnienie dobra oraz czyn płynący z wiary, i niech Wam błogosławi: „W Imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.

Reklama

Tarnów: Dzieci, które zmarły przed narodzeniem spoczęły we wspólnym grobowcu

2019-10-14 09:00

eb / Tarnów (KAI)

89 dzieci, które zmarły przed narodzeniem pochowano we wspólnym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie Mościcach. Znajduje się tam Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach odbywa się raz w roku, w okolicach 15 października, kiedy to obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

Bożena Sztajner/Niedziela

Pochówek poprzedziła Msza św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

„Człowiek nie musi wszystkiego rozumieć, aby ufać Panu Bogu” - powiedział w homilii ks. Artur Ważny, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej, nawiązując do trudnych chwil, jakie przeżywają rodzice. „W sytuacji odejścia dziecka trzeba się umieć spotkać z Panem Bogiem, bo relacja z Nim jest najważniejsza” - dodał.

Przed Mszą św. można było napisać na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostały złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.

„Przy grobowcu rodzice modlą się przez cały rok. Przynoszą także znicze i zabawki” – mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES.

„Pojawiają się pluszaki, aniołki z gipsu, samochodziki. To jest miejsce dla tych rodziców. Jeżeli oni potrzebują kupić coś takiego dla swojego dziecka i tam zostawić to mają do tego prawo” – dodaje. Obok grobowca jest także instalacja, na szczycie której znajduje się figurka dziecka. Wewnątrz umieszczane są małe tabliczki z imionami dzieci.

Podczas pochówku zostały odczytane imiona dzieci utraconych. Cały czas imiona są także wpisywane do Wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu SPES.

„ Przychodzą prośby z diecezji tarnowskiej i z różnych rejonów Polski. Ostatnio dostaliśmy list z Pomorza, żeby wpisać dziecko do naszej księgi. Są imiona sprzed dwóch miesięcy, a nawet sprzed kilkudziesięciu lat” – podkreśla Joanna Sadowska.

Imiona dzieci można przesyłać przez stronę http://www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt

Członkinie Komitetu SPES angażują się także w działalność Tęczowego Kocyka. Kobiety szyją m.in. rożki dla dzieci, które zmarły przed narodzeniem, na szydełku i na drutach robią kocyki i pamiątki dla rodziców po stracie dziecka.

„Rzeczy, które robimy to duża pomoc dla rodziców. Więcej też mówi się o prawach kobiet po poronieniu. To jest w tym wszystkim najważniejsze, żeby kobiety, które trafiają na oddział w wielkim bólu i szoku, znały swoje prawa” – podkreśla Joanna Sadowska, koordynatorka Tęczowego Kocyka w Małopolsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PKW podaje oficjalne wyniki wyborów

2019-10-14 20:47

wpolityce.pl

PKW podaje pełne wyniki wyborów parlamentarnych. Wygrywa PiS, zdobywając 43,59 proc. głosów.

Screen TVP Info

W wyborach wzięło udział 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencja wyniosła aż 61,74 proc.! To najlepszy wynik w ostatnim 30-leciu. Liczba głosów nieważnych 207 747, co stanowi 1,11 proc. ogólnej liczby głosów. Jest ona niższa niż w wyborach z 2015 roku - wtedy było ich ponad 394 tysiące.

PSL uzyskało 30 mandatów. PiS zdobyło 235 mandatów. SLD 49 mandatów, Konfederacja 11 mandatów, KO 134 mandaty. Mniejszość niemiecka uzyskała 1 mandat.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc. Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem