Reklama

Złoty jubileusz parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W małym kościółku, przy ulicy Słowiczej, pod koniec 2001 r. miała miejsce doniosła uroczystość: 50. rocznica erygowania jedynej w archidiecezji parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. Wybór Patronki parafii wynikał z osiedlania się na Żelechowie uchodźców z Wileńszczyzny. Uroczystości poprzedziły staranne przygotowania prowadzone przez proboszcza - ks. Czesława Baraniewicza. Oprócz tych zewnętrznych wymiarów przygotowań, jak nowy krzyż przed kościołem, nowe paramenty liturgiczne Ksiądz Proboszcz zadbał o stronę duchową. Od 10 do 16 listopada misje św. głosił ks. Zbigniew Kutnik TChr.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. z bierzmowaniem, którego udzielił młodzieży abp Zygmunt Kamiński. Metropolita wyraził radość ze sprawowania świętych misteriów w świątyni, w której od 50 lat króluje Pani Ostrobramska oraz zachęcił do modlitwy w intencji księży, którzy tę wspólnotę zakładali, którzy tu pracowali i za całą parafię. W homilii Ksiądz Arcybiskup przybliżył istotę sakramentu bierzmowania, który jest jak światło ukazujące drogę w ciemnościach. Po bierzmowaniu odbył się koncert solistów Opery na Zamku (Beata Dutka - sopran, Ewa Filipowicz - mezzosopran, Krzysztof Machowski - tenor, Stefan Worożbicki - bas, Patryk Rymanowski - bas), którzy zaśpiewali następujące utwory: Ave Maria Schuberta, Laudate Dominum Moniuszki, Hymn do Matki Bożej Moniuszki, Ave Maria Donizzettiego.

Na uroczystą Mszę św. pontyfikalną przybyli: poprzedni proboszcz - ks. kan. Franciszek Szydłowski, wikariusze, którzy pracowali w tej parafii, księża pochodzący z parafii, księża z dekanatu, klerycy, honorowy konsul Niemiec Bartłomiej Sochański, przedstawiciele władz samorządowych i osiedlowych, dyrekcje szkół, znajdujących się na terenie parafii, katechetki, żołnierze Armii Krajowej z II Brygady Wileńskiej, którzy przyjechali z całej Polski, Chór św. Cecylii ze Stargardu Szczecińskiego, który zapewnił oprawę muzyczną, przedstawiciele 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, klasa wojskowa z Liceum Ogólnokształcącego nr 15 w Szczecinie (uczniowie pełnili wartę przy nowej tablicy pamiątkowej) oraz mieszkańcy okolicznych parafii.

Ks. Cz. Baraniewicz, witając wszystkich, mówił: "Każdy jubileusz obchodzony z wiarą zawiera dziękczynienie: Przyjdźcie, zobaczcie dzieła Pana, dzieła zdumiewające, których dokonuje na ziemi. Dziękczynienie, jakie kierujemy do Boga przez Matkę Bożą Ostrobramską za 50 lat obecności parafii jest uwielbieniem Boga, gdy spojrzymy na trud pracy kapłanów wraz ze społecznością świeckich wypełniających tu na ziemi Jego misyjne posłannictwo. Kościół, w którym się znajdujemy, został zbudowany w 1892 r. Stoi na terenie byłego cmentarza i do 1945 r. był kaplicą cmentarną. Obecnie cmentarz jest nieczynny, a kaplicę zaadoptowano na kościół katolicki, który został poświęcony 1 grudnia 1945 r. przez ks. Świetlińskiego z Towarzystwa Chrystusowego, dlatego nie jest przypadkiem, że po tylu latach do dzisiejszej uroczystości jubileuszowej przygotował nas ks. Zbigniew Kutnik - chrystusowiec.

Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej została erygowana 22 listopada 1951 r., a wydzielono ją z parafii pw. Maki Bożej Nieustającej Pomocy na Golęcinie. W ciągu pięćdziesięciolecia nasza parafia dwukrotnie została pomniejszona. W 1985 r. powstała wspólnota parafialna pw. Miłosierdzia Bożego, a w 1998 r. parafia pw. św. Krzysztofa. Obecnie nasza wspólnota liczy ok. 8500 mieszkańców. Oprócz kościoła parafialnego na terenie parafii znajduje się kaplica pw. św. Wojciecha w Domu Opieki Społecznej - Dom Kombatanta. W minionym okresie pracowało w naszej parafii 39 księży: 3 administratorów, 4 proboszczów i 32 wikariuszy. Bóg obdarzył 7 powołaniami do archidiecezji, jednym powołaniem zakonnym do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Obecnie dwóch alumnów studiuje w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Dla ukazania obszaru działań pastoralnych przedstawiam krótką statystykę pracy duszpasterskiej w parafii. W ciągu 50 lat:

- udzielono 8525 chrztów św.;

- do sakramentu bierzmowania przystąpiło 6455 osób;

- pobłogosławiono 3046 małżeństw;

- na wieczny odpoczynek odprowadzono 2923 zmarłych.

Każdy kapłan pracujący w naszej parafii zostawił odrobinę serca, krople potu i samotności, by Bóg mógł przez Maryję działać cuda swojej miłości w sercach wiernych. Chociaż, jak widzimy, łatwo jest wyliczyć z ksiąg metrykalnych dane statystyczne, to należy również zauważyć i docenić ogrom pracy wychowawczej, katechetycznej czy duszpasterskiej każdego z nich, pracę kierownika duchowego przy kratkach konfesjonału, a nawet rozmowę, by nic nie zginęło z tego, co jest Bożą własnością. Nikt, nawet najgorliwszy kapłan, nie mógłby nic zdziałać bez współpracy z parafianami, którzy nie tylko są przedmiotem opieki duchowej, ale przede wszystkim tworzą konkretną wspólnotę parafialną. To dzięki wiernym świeckim zaangażowanym w swoje posłannictwo można było osiągnąć trwałe owoce duchowe i materialne. 50 lat współpracy duszpasterzy i parafian kończy pewien konkretny okres z nadzieją, by następny, który nastaje, mógł być bogatszy, by parafianie czuli się u siebie, bardziej złączeni w wierze z Chrystusem, Maryją i Kościołem.

Przyszłość stawia nowe zadania. Konieczne jest ożywienie wiary w rodzinach i dalsza praca duchowa nad uświęceniem parafian. Trzeba podjąć też niezbędne prace przy kościele: odwodnienie, remont elewacji, wykonanie nowych ławek, remont organów, zrobienie parkingu i zewnętrznego oświetlenia świątyni, rozbudowa kościoła, stworzenie świetlicy środowiskowej, jadłodajni dla najuboższych oraz domu parafialnego.

Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie, proszę w imieniu wszystkich tutaj obecnych o odprawienie Mszy św. dziękczynnej odpustowo-jubileuszowej, o wygłoszenie słowa Bożego, poświęcenie tablicy upamiętniającej walkę Żołnierzy Armii Krajowej o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny oraz o modlitwę w intencji dalszego pomyślnego rozwoju naszej rodziny parafialnej".

W odpowiedzi Ksiądz Arcybiskup zachęcił do modlitwy do Ostrobramskiej Pani i dziękowania za 50 lat istnienia tej parafii. W homilii natomiast powiedział, że odpust to dzień wyjątkowy i szczególny, bo patron otwiera niebo dla parafian, a jednocześnie to wielka modlitwa wiernych do swego patrona, w tym przypadku do Matki Bożej Ostrobramskiej. Myśli Metropolity w tym dniu zawsze płyną do Ostrej Bramy, dziękując za pomyślną operację 13 lat temu w Detroit. Dlatego z ogromną radością przyszedł tu, do Matki Miłosierdzia. Dzieli się tą radością tak, jak Matka Boża dzieliła się radością ze św. Elżbietą, gdy ją nawiedziła. Ksiądz abp Zygmunt Kamiński wspomniał o przeżytych misjach św., które są przetarciem drogi, kiedy człowiek uświadomi sobie swoją grzeszność i dozna oczyszczenia w sakramencie pokuty. Tą radością powinien podzielić się z drugim człowiekiem, tak jak Maryja z pośpiechem udała się do Elżbiety. Na koniec Arcypasterz powiedział: "Wypłyń na głębię, na głębię wiary, aby ufać Matce Miłosierdzia. Ten jubileusz to nie tylko radość, ale i modlitwa za nas, za tych, którzy zginęli 11 września w Nowym Jorku i za tych, którzy giną w Afganistanie".

Po Komunii św. cała wspólnota eucharystyczna odśpiewała dziękczynne Te Deum. Następnie przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Litanię Loretańską, po której Ksiądz Arcybiskup udał się do bocznej kaplicy, poświeconej żołnierzom AK, aby poświęcić nową tablicę, na której widnieje napis: "Pamięci Poległych i zmarłych żołnierzy II Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jej dowódcy ´Kaziuka´ kpt. Wiktora Koryckiego. Żołnierze z Brygady". Podporucznik Tadeusz Mieczkowski, pseudonim "Bończa", zaintonował modlitwę partyzancką O Panie, który jesteś w niebie.

Parafianie podziękowali Arcypasterzowi za przewodniczenie tak doniosłym uroczystościom oraz podziękowali misjonarzowi - ks. Zbigniewowi Kutnikowi za przygotowanie do jubileuszu. Ksiądz Proboszcz natomiast odczytał życzenia prezydenta Szczecina Edmunda Runowicza i powiedział: "Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie. Wyrażam ogromną wdzięczność za przyjęcie zaproszenia na naszą parafialną uroczystość. Jesteśmy jako wspólnota organicznie związani z Pasterzem naszej archidiecezji. Dziękuję za odprawienie Mszy św., podczas której przez posługę pasterską Księdza Arcybiskupa młodzież klas III gimnazjów przyjęła sakrament Ducha Świętego. Składam także podziękowanie za przewodniczenie naszej modlitwie odpustowo-jubileuszowej, za wygłoszenie słowa Bożego i poświęcenie pamiątkowej tablicy. Wszystkim modlącym się w naszym kościele księżom, gościom i wiernym dziękuję za obecność. Niech dobry Bóg obdarza Was zdrowiem, obfitym błogosławieństwem, a Matka Boża Ostrobramska niech Was otacza opieką na dalsze lata życia. Bóg zapłać" .

Uroczystość zakończono uroczystym błogosławieństwem Metropolity i odśpiewaniem Boże, coś Polskę. Serdeczne podziękowanie należy się proboszczowi - ks. Czesławowi Baraniewiczowi, który przez kilkanaście tygodni od przejęcia parafii potrafił przygotować tak doniosły jubileusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Nawrocki w środowym oświadczeniu dla mediów stwierdził, że "zło trzeba zwyciężać dobrem". "Dlatego wczoraj podjąłem decyzję wspólnie ze swoją żoną Martą, aby przekazać to mieszkanie na cele charytatywne jednej z organizacji charytatywnych, która będzie nadal wykonywała tę misję, którą ja wykonywałem wobec pana Jerzego" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

zabójstwo

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

O godz. 18.40 na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu doszło do wydarzenia o charakterze kryminalnym – powiedział PAP kom. Rafał Rutkowski z Komendy Stołecznej Policji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję