Reklama

Niedziela Wrocławska

Raport o koronawirusie

Na terenie województwa dolnośląskiego - podobnie jak w całym kraju – nie ma potwierdzonych przypadków obecności wirusa SARS – CoV-2.

pixabay

Wojewoda Dolnośląski zorganizował dwie narady robocze, w których uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Wojewoda Dolnośląski pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami Rządu RP.

Według stanu na dzień 27.02.2020r. służby sanitarne Wojewody Dolnośląskiego oceniły stan zagrożenia dla naszego regionu jako niski. Ustalono, że:

a) liczba osób objętych izolacja lub kwarantanną wynosi 16,

Reklama

b) liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 178,

c) liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV wynosi 9.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją służby medyczne na bieżąco modyfikują niezbędne komunikaty i dostosowują adekwatnie do potrzeb działania prewencyjne. Dziś (28.02.2020) w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej we Wrocławiu przy ul.. M. Skłodowskiej – Curie 73/77 rozpoczęło działalność laboratorium analityczne przygotowane infrastrukturalnie i personalnie do diagnostyki wirusa SARS – CoV-2.

Reklama

Dla potrzeb społeczeństwa uruchomiona została także specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

W związku z alarmującymi doniesieniami z Włoch oraz rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV-2, Wojewoda Dolnośląski apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa zdrowotnego oraz o kierowanie się wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Przydatne linki:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia-2/

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

2020-02-28 12:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: zmarła misjonarka miłości, bo karmiła zakażonych

2020-04-05 19:38

[ TEMATY ]

misjonarka

Ks. Paweł Kłys

Dom macierzysty zgromadzenia misjonarek miłości oznajmił "z głębokim smutkiem" 4 kwietnia, że 1 bm. w wieku 73 lat zmarła w Swansea (Wielka Brytania - Walia) z powodu zarażenia koronawirusem s. Sienna. Zakonnice poprosiły o modlitwę za jej duszę, a także za pozostałe zakonnice z tamtejszego klasztoru, gdyż u wszystkich nich testy na obecność Covid-19 dały pozytywne wyniki. Zmarła misjonarka zaraziła się od kogoś z ubogich i opuszczonych chorych, którym zanosiła paczki z żywnością.

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews s. Bresilla z domu generalnego w Kalkucie powiedziała, że s. Sienna wstąpiła do zgromadzenia 50 lat temu. Pochodziła ze wschodnioindyjskiego stanu Dźharkhand. Po kilkunastu latach wysłano ją do pracy w Wielkiej Brytanii - najpierw posługiwała na północy Londynu, po czym w 2016 trafiła do Swansea w Walii (ponad 300 km na zachód od stolicy), gdzie pracowała z biednymi i porzuconymi. W ostatnim czasie roznosiła żywność tej grupie ludzi. Gdy przed tygodniem okazało się, że zaraziła się wirusem, umieszczono ją w miejscowym szpitalu i tam zmarła. Jest ona pierwszą śmiertelną ofiarą obecnej epidemii wśród misjonarek miłości.

Jak na razie nic nie wiadomo o ewentualnych innych zgonach w tym zgromadzeniu, chociaż w klasztorze w Swansea wszystkie mieszkające tam siostry są zakażone. Ponadto izolowana jest także ich placówka w Paryżu, gdyż u kilku przebywających tam zakonnic stwierdzono objawy ostrego zapalenia płuc, a więc bezpośredniego zagrożenia złapania koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

2020-04-05 21:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim" - mówiła królowa.

"Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.
Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania. (PAP)

bjn/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję