Reklama

Brygida Grysiak ze studentami

2013-05-23 10:11

Ks. Mariusz Frukacz i Jowita Kostrzewska

Jowita Kostrzewska
Brygida Grysiak była gościem duszpasterstwa akademickiego

O posłannictwie mediów, wierze, macierzyństwie i o wartości i świętości ludzkiego życia mówiła Brygida Grysiak znana dziennikarka telewizyjna, która wieczorem 22 maja była gościem duszpasterstwa akademickiego „Emaus” w Częstochowie. Dziennikarka TVN 24 także opowiedziała studentom i licznie przybyłym mieszkańcom Częstochowy o swoje książce „Wybrałam życie. Aborcja to nie jest powód do dumy”.

Rozmowę i spotkanie z Brygidą Grysiak poprowadzili studenci: Angelika Sitek i Maciej Fijak.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele akademickim pw. św. Ireneusza biskupa i męczennika. Mszę św. odprawiali kapłani obchodzący rocznicę święceń kapłańskich.

Reklama

W homilii ks. Marek Bator duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej w Częstochowie podkreślił znaczenie osobistego świadectwa o Chrystusie - Wokół nas jest wielu ludzi, którzy chcą mówić o Jezusie i nie wolno nam zamykać się na ich słowo - mówił ks. Bator.

„Także w domu rodzinnym musi być fascynacja Jezusem. Gdy się dzielimy wiarą to wówczas ona się pomnaża i rodzi się w sercu drugiego człowieka.”- kontynuował ks. Bator.

Nawiązując do tematyki spotkania z Brygidą Grysiak duszpasterz akademicki podkreślił, że „człowiek jest dobrem.”- Człowiek ma w sobie ogień dobra i pragnie to dobro odkrywać - mówił ks. Bator.

Następnie podczas spotkania ze studentami i mieszkańcami Częstochowy Brygida Grysiak dała świadectwo znaczenia wiary w życiu osobistym - Boga zawsze szukałam chociaż wcześniej moja wiara była letnia. Ale także dzisiaj podczas Mszy św., tak jak już wcześniej miało to miejsce w moim życiu, poczułam siłę wspólnoty - dzieliła się Brygida Grysiak.

Mówiąc o wartości i świętości ludzkiego życia dziennikarka podkreśliła, że „ w debacie publicznej na temat m. in. aborcji zawsze brakowało świadectw kobiet, które wybrały życie.”- Tak zrodził się pomysł na książkę „Wybrałam życie.” Ta książka jest napisana po to, żeby powiedzieć, że warto wybrać życie w każdej sytuacji - mówił Grysiak.

„Książka "Wybrałam życie" została napisana nie po to, żeby powiedzieć że jak nie wybierzesz życia to pójdziesz do piekła, ale po to żeby pokazać, że warto wybrać życie”- kontynuowała Grysiak.

Dziennikarka podkreśliła, że wbrew niektórym recenzjom i komentarzom wokół książki „nie jest ona napisana dla jakiejś wojny ideologicznej.”- To jest książka o miłości. Miłość silniejsza jest od wszystkiego, silniejsza jest niż bieda , niż strach, niż dramat rozstania - podkreśliła Brygida Grysiak.

Znana dziennikarka telewizyjna opowiadając o własnym macierzyństwie podkreśliła, że poczuła „ile waży życie.” - Macierzyństwo daje taką siłę, że człowiek ma poczucie, że cokolwiek zdarzy się w życiu to będzie dobrze - mówiła Grysiak.

„Dlatego bohaterki mojej książki to w pewien sposób „mamy wszechmogące”. One są naprawdę wyjątkowe”- dodała Grysiak.

Mówiąc o swojej pracy dziennikarskiej i roli mediów we współczesnej debacie Brygida Grysiak zaznaczyła jak ważne jest „pisanie o rzeczach dobrych.” - Do tego potrzebna jest prawda, pasja i pokora. Pisanie o dobrych rzeczach rodzi często pomoc. Jeden impuls może obudzić falę dobra, falę pomocy - mówiła Grysiak.

Dziennikarka podkreśliła także, że „pomagając komuś, od samej pomocy człowiek może się wypalić, ale jeśli z tą pomocą idzie Chrystus to wszystko się wzmacnia.”

Książka „Wybrałam życie” jest to zbiór reportaży, w których kobiety, główne bohaterki tej książki, opowiadają o swoich losach, o decyzji urodzenia dziecka pomimo trudności. Brygida Grysiak oddaje głos kobietom, które wybrały życie własnego dziecka, chociaż aborcja początkowo wydawała się im łatwiejszym rozwiązaniem, gdyż nie były jeszcze gotowe do macierzyństwa lub znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej. W książce przedstawione jest życie „matek wszechmogących”: Krystyny, Darii, Agnieszki, Małgorzaty, Zofii, Uli, Joli, Anny, Katarzyny, Weroniki.

Książka „Wybrałam życie” ukazała się w Wydawnictwie Znak.

Brygida Grysiak dziennikarka telewizyjna, obecnie związana z TVN24. Jest prezenterką serwisów informacyjnych. Przygotowuje materiały przede wszystkim dotyczące życia politycznego i religijnego.

Brygida Grysiak jest autorką m. in. wywiadu-rzeki z abp Mieczysławem Mokrzyckim - „Najbardziej lubił wtorki.”, książki „Kobiety w życiu Jana Pawła II” napisanej wspólnie z Pawłem Zuchniewiczem. Za książkę „Wybrałam życie” została wyróżniona nagrodą Feniksa w kategorii publicystyka religijna przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wcześniej za tę samą książkę Brygida Grysiak została nagrodzona Tulipanem Narodowego Dnia Życia w kategorii dzieło kultury.

Tagi:
Częstochowa spotkanie duszpasterstwo studenci dziennikarze

Reklama

Bp Josep Ha: jestem przerażony brutalnością policji w Hongkongu

2019-11-14 17:47

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Hongkong (KAI)

„Wzywam policję do zachowania powściągliwości. Wraz ze wszystkimi mieszkańcami naszego miasta jestem przerażony jej brutalnością wobec studentów” – powiedział bp Joseph Ha. Tak hierarcha skomentował ostatnie ataki sił porządkowych na członków społeczności akademickiej w Hongkongu.

Vatican News
Brutalność policji w Hongkongu

Od czerwca w Hongkongu trwają prodemokratyczne protesty. Według agencji Asia News, po niezwykle brutalnej interwencji policji na Uniwersytecie Chińskim, zamieszki rozprzestrzeniają się po całym mieście. „Brutalność policji nakręca tylko kolejne protesty, przemoc przekroczyła już granice zdrowego rozsądku” – napisał na Facebooku jeden z wykładowców uniwersytetu. Nic nie wskazuje na to, żeby miała ustać. Wczoraj Sąd Najwyższy w Hongkongu odrzucił wniosek uczelni, które prosiły o orzeczenie zakazu wstępu policji na teren miasteczka akademickiego bez zgody władz uniwersyteckich.

Jak do tej pory podczas starć rannych zostało ponad 80 osób, kilka bardzo poważnie. Protestujący rzucali koktajle Mołotowa, a funkcjonariusze odpowiadali gazem łzawiącym, gumowymi kulami i armatkami wodnymi. „Życie to najcenniejszy dar, drodzy studenci, niech wasze bezpieczeństwo będzie dla was priorytetem” – napisał biskup pomocniczy tego miasta Joseph Ha.

Na kryzys w Hongkongu zareagował też arcybiskup stolicy Japonii. Zaapelował on do wszystkich o powściągliwość. „Wiadomości o ostatnich incydentach – napisał na Facebooku abp Tarcisio Isao Kikuchi – są szokujące i jest mi bardzo przykro, że przeciwko młodzieży została użyta tak gwałtowna przemoc. Błagam rząd Hongkongu, aby nie używał nadmiernej siły do tłumienia demonstracji”.

Zdaniem społeczności akademickiej nic nie usprawiedliwia brutalności sił porządkowych. „Nie było żadnych zamieszek, ataków na funkcjonariuszy, żadnych zakłóceń porządku ani masowych zgromadzeń przed przybyciem policji. To właśnie z powodu jej inwazji zebraliśmy się, aby bronić kampusu” – twierdzą studenci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Paetz nie został pochowany w katedrze

2019-11-18 09:52

epoznan.pl, maj / Poznań (KAI)

Na briefing prasowym abp Stanisław Gądecki potwierdził poniższe informacje.

wikipedia.org

Jak donosi serwis epoznan.pl po Mszy pogrzebowej, która odbyła się dziś w poznańskiej archikatedrze, trumna z ciałem śp. abp Juliusza Paetza przewieziona została na cmentarz św. Antoniego w Starołęce.

W związku z okolicznością śmierci abp. Juliusza Paetza i komunikatem Kurii Metropolitalnej sugerującym możliwość pochowania abp. abp. Juliusza Paetza w krypcie katedry poznańskiej pojawiły się liczne protesty zarówno ze strony wiernych świeckich jak i duchownych.


Przeczytaj także: Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego
CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Jedlni odsłonięto pomnik ku czci gen. Dąbrowskiego

2019-11-19 19:10

ar, awg / Jedlnia (KAI)

We wsi Jedlnia w województwie mazowieckim odsłonięto pomnik ku czci gen. dyw. Jana Henryka Dąbrowskiego. Monument powstał z okazji 210. rocznicy stacjonowania naczelnego dowódcy wojsk polskich w podradomskiej wiosce. Autorami projektu monumentu i jego fundatorami są ks. kan. Janusz Smerda, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni i prezes Stowarzyszenia Jedlnia Wojciech Pestka.

youtube.com

W kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez ks. kan. Janusza Smerdę. Po zakończeniu liturgii zebrani wysłuchali prelekcji na temat gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, którą wygłosił prof. dr hab. Marek Wierzbicki z Delegatury IPN w Radomiu. Następnie zebrani parafianie przeszli na Skwer króla Jagiełły. Odśpiewano tam Mazurek Dąbrowskiego, który, jak dowodził w swoim przemówieniu badacz historii Księstwa Warszawskiego Adam W. Gorycki z Kielc, pierwszy raz w historii rozbrzmiewał w Jedlni w lipcu 1809 r., śpiewany przez żołnierzy z dywizji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Prelegent zwrócił uwagę, że w miejscu, w którym zebrali się uczestnicy uroczystości, 210 lat temu znajdował się budynek, który najprawdopodobniej był dworem - być może plebanią - i wszystko wskazuje, na to że właśnie tu z niedzieli 2 lipca na poniedziałek 3 lipca 1809 r. przebywał gen. Jan Henryk Dąbrowski.

Ostatnim elementem uroczystości przy Skwerze króla Jagiełły było odsłonięcie monumentu składającego się z cokołu z szarego granitu oraz tablicy z napisem:

„W 210. ROCZNICĘ POBYTU GEN. JANA HENRYKA DĄBROWSKIEGO W JEDLNI W DNIACH 2-3 LIPCA 1809 ROKU. PAMIĘCI WIELKIEGO RODAKA MIESZKAŃCY PARAFII ŚW. MIKOŁAJA W JEDLNI A.D. 2019 ROKU”.

Na tablicy została również wygrawerowana pięciolinia z nutami czterech pierwszych taktów i słowami Mazurka Dąbrowskiego autorstwa gen. Józefa Wybickiego, a także wizerunek rewersu medalu z popiersiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, zaprojektowanego przez Jana Wysockiego, ufundowanego przez prawnuka gen. Dąbrowskiego, hr. Henryka Mańkowskiego i wyemitowanego w 1918 r. w 100. rocznicę śmierci gen. Dąbrowskiego przez Towarzystwo Numizmatyczne w Krakowie. Autorami projektu monumentu i jego fundatorami są ksiądz kan. Janusz Smerda, proboszcz parafii w Jedlni oraz Wojciech Pestka, prezes Stowarzyszenia Jedlnia.

Odsłonięcie monumentu, które odbyło się 11 listopada 2019 r., było już trzecią w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy uroczystością w Jedlni upamiętniającą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Pierwszą była Msza św. w intencji gen. Dąbrowskiego odprawiona 6 czerwca 2018 r. z okazji przypadającej tego dnia 200. rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Drugą zaś był zorganizowany w dniach 22-23 czerwca 2019 r. Festyn Historyczny „Przeciw niepamięci”, poświęcony 210. rocznicy stacjonowania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Jedlni.

Monument odsłonięty w Jedlni jest jednym z nielicznych w Polsce miejsc pamięci o twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Sympatycy Dąbrowskiego uważają tę postać za powszechnie zapomnianą, jako przykład podają Warszawę czy Kraków, gdzie brakuje monumentów upamiętniających generała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem