Reklama

Media

Brygida Grysiak ze studentami

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

duszpasterstwo

studenci

dziennikarze

Jowita Kostrzewska

Brygida Grysiak była gościem duszpasterstwa akademickiego

O posłannictwie mediów, wierze, macierzyństwie i o wartości i świętości ludzkiego życia mówiła Brygida Grysiak znana dziennikarka telewizyjna, która wieczorem 22 maja była gościem duszpasterstwa akademickiego „Emaus” w Częstochowie. Dziennikarka TVN 24 także opowiedziała studentom i licznie przybyłym mieszkańcom Częstochowy o swoje książce „Wybrałam życie. Aborcja to nie jest powód do dumy”.

Rozmowę i spotkanie z Brygidą Grysiak poprowadzili studenci: Angelika Sitek i Maciej Fijak.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele akademickim pw. św. Ireneusza biskupa i męczennika. Mszę św. odprawiali kapłani obchodzący rocznicę święceń kapłańskich.

Reklama

W homilii ks. Marek Bator duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej w Częstochowie podkreślił znaczenie osobistego świadectwa o Chrystusie - Wokół nas jest wielu ludzi, którzy chcą mówić o Jezusie i nie wolno nam zamykać się na ich słowo - mówił ks. Bator.

„Także w domu rodzinnym musi być fascynacja Jezusem. Gdy się dzielimy wiarą to wówczas ona się pomnaża i rodzi się w sercu drugiego człowieka.”- kontynuował ks. Bator.

Nawiązując do tematyki spotkania z Brygidą Grysiak duszpasterz akademicki podkreślił, że „człowiek jest dobrem.”- Człowiek ma w sobie ogień dobra i pragnie to dobro odkrywać - mówił ks. Bator.

Następnie podczas spotkania ze studentami i mieszkańcami Częstochowy Brygida Grysiak dała świadectwo znaczenia wiary w życiu osobistym - Boga zawsze szukałam chociaż wcześniej moja wiara była letnia. Ale także dzisiaj podczas Mszy św., tak jak już wcześniej miało to miejsce w moim życiu, poczułam siłę wspólnoty - dzieliła się Brygida Grysiak.

Mówiąc o wartości i świętości ludzkiego życia dziennikarka podkreśliła, że „ w debacie publicznej na temat m. in. aborcji zawsze brakowało świadectw kobiet, które wybrały życie.”- Tak zrodził się pomysł na książkę „Wybrałam życie.” Ta książka jest napisana po to, żeby powiedzieć, że warto wybrać życie w każdej sytuacji - mówił Grysiak.

„Książka "Wybrałam życie" została napisana nie po to, żeby powiedzieć że jak nie wybierzesz życia to pójdziesz do piekła, ale po to żeby pokazać, że warto wybrać życie”- kontynuowała Grysiak.

Dziennikarka podkreśliła, że wbrew niektórym recenzjom i komentarzom wokół książki „nie jest ona napisana dla jakiejś wojny ideologicznej.”- To jest książka o miłości. Miłość silniejsza jest od wszystkiego, silniejsza jest niż bieda , niż strach, niż dramat rozstania - podkreśliła Brygida Grysiak.

Znana dziennikarka telewizyjna opowiadając o własnym macierzyństwie podkreśliła, że poczuła „ile waży życie.” - Macierzyństwo daje taką siłę, że człowiek ma poczucie, że cokolwiek zdarzy się w życiu to będzie dobrze - mówiła Grysiak.

„Dlatego bohaterki mojej książki to w pewien sposób „mamy wszechmogące”. One są naprawdę wyjątkowe”- dodała Grysiak.

Mówiąc o swojej pracy dziennikarskiej i roli mediów we współczesnej debacie Brygida Grysiak zaznaczyła jak ważne jest „pisanie o rzeczach dobrych.” - Do tego potrzebna jest prawda, pasja i pokora. Pisanie o dobrych rzeczach rodzi często pomoc. Jeden impuls może obudzić falę dobra, falę pomocy - mówiła Grysiak.

Dziennikarka podkreśliła także, że „pomagając komuś, od samej pomocy człowiek może się wypalić, ale jeśli z tą pomocą idzie Chrystus to wszystko się wzmacnia.”

Książka „Wybrałam życie” jest to zbiór reportaży, w których kobiety, główne bohaterki tej książki, opowiadają o swoich losach, o decyzji urodzenia dziecka pomimo trudności. Brygida Grysiak oddaje głos kobietom, które wybrały życie własnego dziecka, chociaż aborcja początkowo wydawała się im łatwiejszym rozwiązaniem, gdyż nie były jeszcze gotowe do macierzyństwa lub znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej. W książce przedstawione jest życie „matek wszechmogących”: Krystyny, Darii, Agnieszki, Małgorzaty, Zofii, Uli, Joli, Anny, Katarzyny, Weroniki.

Książka „Wybrałam życie” ukazała się w Wydawnictwie Znak.

Brygida Grysiak dziennikarka telewizyjna, obecnie związana z TVN24. Jest prezenterką serwisów informacyjnych. Przygotowuje materiały przede wszystkim dotyczące życia politycznego i religijnego.

Brygida Grysiak jest autorką m. in. wywiadu-rzeki z abp Mieczysławem Mokrzyckim - „Najbardziej lubił wtorki.”, książki „Kobiety w życiu Jana Pawła II” napisanej wspólnie z Pawłem Zuchniewiczem. Za książkę „Wybrałam życie” została wyróżniona nagrodą Feniksa w kategorii publicystyka religijna przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Wcześniej za tę samą książkę Brygida Grysiak została nagrodzona Tulipanem Narodowego Dnia Życia w kategorii dzieło kultury.

2013-05-23 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Redaktor Naczelną

Niedziela częstochowska 5/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dziennikarze

abp Wacław Depo

Msza św.

dziennikarstwo

Maciej Orman/Niedziela

W modlitwie uczestniczyli dziennikarze „Niedzieli”, Radia Fiat i Radia Katowice

– Nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji dziennikarzy.

Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy. Nie można posiąść dobra i łaski. One są ze swej natury darem dla wspólnego dobra, bo łaska to Bóg udzielający się człowiekowi – zaznaczył abp Depo. Przytoczył również słowa wiersza ks. Janusza Pasierba, dedykowanego neoprezbiterowi, ale oddającego też charakter misji dziennikarza: „Jesteś potrzebny,/żeby wciągnąć Boga w jeszcze jedną/beznadziejną sprawę./Potrzeba twojej udręki,/żeby Jezus nad kimś zapłakał./Potrzeba niedołęstwa,/by uruchomić Moc./Potrzeba twojej głupiej miłości,/żeby zapłonął Ogień”.

W rozmowie z Niedzielą metropolita częstochowski wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego dla dziennikarzy do „autentycznego przekazu i świadectwa prawdzie”. Podkreślił, że nie mogą być oni celebrytami, koncentrującymi się bardziej na sobie niż na przekazywaniu prawdy. – Władza w Ewangelii to służba, a my jesteśmy nieużytecznymi sługami w przekazie prawdy. Nie możemy poczuć się jej właścicielami. Bóg objawia się nam jako najwyższa i jedyna Prawda – powiedział abp Depo. Dodał, że w katolickich mediach „nie chodzi tylko o służbę słowu, ale też o autentyczność świadectwa”. – Może być ono sprawdzalne, kiedy media zachęcają np. do dzieł miłosierdzia, chociażby przez wolontariat w formie obecności przy ludziach chorych. Bez tego bylibyśmy tyko „oczytanymi analfabetami wiary”, jak pisał ks. Jan Twardowski – podsumował abp Depo.

Dla „Niedzieli” to ważne wyzwanie opierać swoją pracę na prawdzie, kulturze słowa, szacunku, wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo, ks. Mariusz Bakalarz – rzecznik archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Frukacz – redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia Fiat.

24 stycznia, we wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego poprowadził ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli. – Media katolickie sięgają głębiej i patrzą dalej. Skupiają się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk zawsze w Duchu i prawdzie. Podają do wiadomości to, co inni odrzucają – powiedział. Ksiądz Grabowski podkreślił, że rola dziennikarzy bardzo się zmieniła. – Muszą mieć nie tylko oczy i uszy szeroko otwarte, ale muszą także umieć otwierać je swoim odbiorcom.

Redaktor naczelny Niedzieli wskazał na szczególną odpowiedzialność dziennikarzy za słowo. – Powinniśmy się jej uczyć od Ciebie, Maryjo, nasza Nauczycielko w słuchaniu i wypełnianiu słowa Bożego. Słuchałaś go i wypełniałaś je od Nazaretu aż po krzyż i dzień Pięćdziesiątnicy. Przeniknięta nim stałaś się Matką Słowa Wcielonego.

– Dla Niedzieli to ważne wyzwanie – opierać swoją pracę na prawdzie, kulturze słowa, szacunku, wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. Niedziela z Twoim wizerunkiem, Matko, chce być jeszcze bardziej czytelnym i przekonującym pismem, które informuje, formuje, komentuje uczciwie i bez zachwiania – podkreślił redaktor naczelny tygodnika.

– Matko Najświętsza, ufnie oddajemy się Tobie. Chcemy być skutecznym i dobrze wykorzystanym narzędziem ewangelizacji – zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: lekka niedyspozycja uniemożliwiła papieżowi spotkanie z duchownymi Rzymu

2020-02-27 11:23

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek w Domu św. Marty

Dziś rano Ojciec Święty z powodu lekkiej niedyspozycji nie udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie na nabożeństwo pokutne z duchowieństwem Wiecznego Miasta – oświadczył odpowiadając na pytania dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Z powodu lekkiej niedyspozycji papież wolał pozostać w pomieszczeniach w pobliżu Domu Świętej Marty. Pozostałe punkty programu odbywają się zgodnie z planem – dodał dyrektor watykańskiej Sala Stampa.

CZYTAJ DALEJ

Papież przekazał bułgarskiej Cerkwi cenne relikwie

2020-02-27 20:39

[ TEMATY ]

relikwie

cerkiew

Bułgaria

papież Franciszek

Vatican Media

Papieska pielgrzymka do Bułgarii

Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.

„To wielkie błogosławieństwo dla naszego Kościoła, a zarazem duchowy pomost między Kościołem Bułgarii i Kościołem Rzymu”
– stwierdził patriarcha Neofit, przyjmując relikwie z rąk nuncjusza apostolskiego w Bułgarii. Relikwie świętych będą przechowywane w starożytnej Cerkwi Mądrości Bożej, która powstała jeszcze w czasach niepodzielonego Kościoła.

Zgodnie z tradycją obydwaj święci są mocno związani ze starożytną Sardicą, która dziś nosi nazwę Sofia. Św. Klemens uważany jest za pierwszego biskupa tego miasta, a św. Potyt za pierwszego sofijskiego męczennika. Należy do grona 10 najważniejszych świętych tego miasta, a jego imię związane jest z wieloma cudownymi uzdrowieniami.

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję