Reklama

Każdemu dziecku najpiękniejszą jest matka

[ TEMATY ]

matka

Matka Boża

Bożena Sztajner/Niedziela

- Według teologii katolickiej jedyną instytucję, którą powołał Bóg Ojciec przy stworzeniu świata dla człowieka jest rodzina - zwykł mawiać kard. Henryk Gulbinowicz - Nie państwo, ani król, parlamenty i ministrowie, tylko ojciec i matka. Dziś zbudowani naukami Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II dostrzegamy wyraźnie, że najważniejszą instytucją w Kościele katolickim jest kościół domowy. Jeżeli ten kościół domowy należycie funkcjonuje, to wówczas wszystkie świątynie są pełne. Jeżeli rodzina przeżywa dramat, to wtedy, jak wiemy z doświadczenia z XX i XXI wieku, wówczas świątynie stają się puste.

- Na początku zawsze jest ojciec i matka, dziadkowie, dom rodzinny. Tam się zaczyna udane życie - mówił kard. Gulbinowicz w rozmowie z KAI w 2011 r. - W domu uczono nas porządku, dobroci, szacunku dla drugiego człowieka. Patriotyzmu. Ogromna w tym dziele jest rola matki. - Pamiętam moją mamę od bardzo wczesnego dzieciństwa jako człowieka zatroskanego o całą rodzinę. Nie była surowa, była raczej taktowna, pogodna - mówił były metropolita wrocławski tygodnikowi "Niedziela" podkreślając ważność rodzicielskiego, religijnego wychowania - Ważny był w naszym domu krzyżyk, który otrzymywało dziecko od rodziców. Bo jak mama lub tata błogosławi, to Pan Bóg z nieba błogosławi.

Jednak w życiu polskiej rodziny na Kresach istotna była nie tylko matka ziemska, którą kard. Gulbinowicz do dziś wspomina bardzo ciepło, ale także, zwłaszcza na Wileńszczyźnie, Boża Rodzicielka. Kiedy dziecko umiało się już przeżegnać i potrafiło odmówić modlitwę trzeba je było ofiarować. Albo w kościele parafialnym patronowi świątyni albo Pani Ostrobramskiej we Wilnie - Ja byłem w Ostrej Bramie ofiarowany Matce Bożej - wspominał kardynał - Było to w piątym roku mojego życia, w czerwcu 1928 roku. Pamiętam dokładnie jak trzymałem się mocno ręki taty, bo bałem się ciemności gdy wchodziliśmy do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. A były z nami mama, babcie, rodzice chrzestni i ciotki. Byłem wtedy pierwszy raz w Ostrej Bramie. Matka Boża taka wielka, jej twarz tak blisko… Przyszedł karmelita ubrany odświętnie, odmówił nade mną jakąś modlitwę po łacinie, poświęcił nas wszystkich i dał do pocałowania relikwie święte.

Później się dowiedziałem, że wszyscy, którzy uczestniczyli w tej uroczystości musieli być u spowiedzi i Komunii św. Bo dziecko niewinne było ofiarowane Matce Bożej nie można było tego skalać żadnym grzechem. A na koniec ten karmelita podniósł moją buźkę do góry i powiedział « Patrz, to jest twoja Mama. Ta ziemska jak długo będzie żyła - nie wiemy, ale ta będzie z Tobą zawsze». Nie obeszło się, oczywiście, bez gafy, bo młody Henio po zakończeniu nabożeństwa, na pytanie mamy o wrażenia z uroczystości odpowiedział, że nie zrozumiał, co zakonnik nad nim „mamrotał”. Matka upomniała go wtedy stanowczo.

2013-05-23 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do matek: Wasza postawa jest sprzeciwem dla tego, co uchodzi za mądrość tego świata

[ TEMATY ]

matka

Łagiewniki

abp Marek Jędraszewski

Flickr/Archidiecezja Krakowska

"Wasza postawa jest jednym wielkim sprzeciwem dla tego, co uchodzi za mądrość tego świata. Wiecie, jak mało kto, na czym polega najgłębszy wymiar miłości” - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy Świętej podczas Międzynarodowej Konferencji Koordynatorek Krajowych ruchu „Matki w Modlitwie”.

W czasie homilii abp Jędraszewski zwrócił uwagę na ogromną wartość matczynej modlitwy. – Wasza postawa jest jednym wielkim sprzeciwem dla tego, co uchodzi za mądrość tego świata. Wiecie, jak mało kto, na czym polega najgłębszy wymiar miłości, miłości matki wobec własnego dziecka - mówił do zebranych w sanktuarium matek.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję