Reklama

10-lecie parafii św. Wojciecha w Legnicy

Legnicka parafia pw. św. Wojciecha jubileusz 10-lecia obchodziła 18 marca br., a uroczystości przewodniczył pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. To właśnie Ksiądz Biskup przed 10 laty powołał do życia tę parafię, a po pielgrzymce Papieża Jana Pawła II do Legnicy w 1997 r. podjął decyzję o ofiarowaniu jej konstrukcji ołtarza papieskiego, która została wykorzystana jako szkielet nowej świątyni. Parafia otrzymała także m.in. ołtarz i ambonkę z tej uroczystości. Te elementy ołtarza stały się już właściwie relikwiami, co dało się szczególnie zauważyć w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II.
Wtedy ludzi, zarówno dzieci, młodzież i dorośli, przychodzili do tej świątyni, aby modlić się w intencjach Papieża i choć przez chwilę dotknąć papieskiego ołtarza.

Niedziela legnicka 18/2007

W dniu dziękczynnej modlitwy uczestników uroczystości oraz Biskupa seniora powitał proboszcz parafii, nawiązując do historii jej powstania i decyzji pierwszego Biskupa legnickiego, a także informując, że uczestnikami tej Mszy św. są dzieci, które urodziły się przed 10 laty.
W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do odczytywanej tego dnia ewangelii o synu marnotrawnym, pokazując i przypominając szczególną rolę ojca w rodzinie. Zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach, kiedy słowo „ojciec” zaczyna być przez niektóre kręgi i osoby wymazywane z codziennego słownika. Przypomniał, że przykład ewangelicznego miłosiernego ojca, to obraz Miłosiernego Boga, dobrego Ojca, który powinien być wzorem dla wszystkich ziemskich ojców.
Ksiądz Biskup nawiązał do wydarzeń sprzed 10 lat. Wspomniał, że decyzja o nadaniu parafii wezwania św. Wojciecha była związana z 1000-leciem jego męczeńskiej śmierci, a także upamiętnieniem jego działalności misyjnej na naszych ziemiach. „Pragnąłem także, aby ten kościół był upamiętnieniem drugiego wielkiego człowieka: Jana Pawła II, zwłaszcza jego historycznej pielgrzymki do Legnicy - mówił bp Tadeusz Rybak - Żeby to, przy czym gromadziliśmy się razem z Ojcem Świętym na lotnisku, było tu w kościele. Jest tu więc i ołtarz i stół Słowa Bożego. Wasza parafia, jest więc dziś pod wezwaniem św. Wojciecha, ale miejmy nadzieję że w niedługim czasie kiedy Jan Paweł II zostanie ogłoszony Świętym, będzie drugim patronem tego miejsca. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za 10 lat istnienia parafii. Wasz proboszcz, mówił na początku, że 10 lat to niewiele. Ale jakie to były lata! Przecież trzeba było wszystko zaczynać od początku. Ileż podjęliście wysiłku i starań żeby to, na co dzisiaj patrzymy, mogło zaistnieć. Dlatego też wyrażam Wam wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności. Składam je na ręce Waszego Proboszcza, który z takim zapałem podjął trudne dzieło budowy kościoła i integracji środowiska parafii. A te dziesięcioletnie dzieci są świadkami tego, co zaczęło się przed 10 laty, ale zapewne i tego, co będzie działo się jeszcze w przyszłości” - mówił Biskup senior.
Przy tej okazji wskazał na niedzielną Eucharystię, jako jeden ze znaczących elementów jednoczących wspólnotę parafialną. Mówił: „Oby była dla was tak cenna, aby jej nigdy nie zaniedbać. Oby ona, w najgłębszych złożach ludzkiego ducha, budowała więzi, które Chrystus tylko potrafi stworzyć między ludźmi. Żeby te więzi parafialne przenosiły się na rodzinę, aby każda rodzina była żywym domowym Kościołem. I jeszcze jedno, ten kościół ma także upamiętnić ukoronowanie przez Jana Pawła II obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, i wskazał na Nią nam, abyśmy do Niej przylgnęli i by nam przypominała Kościół - Matkę naszą. Niech obraz Matki Bożej Łaskawej, który tutaj też w przyszłości będzie umieszczony, będzie znakiem że Matka Boża wspiera nas i czuwa nad nami w budowaniu wspólnoty Rodziny Bożej”.
W ciągu 10 lat istnienia parafii w kolejnych latach realizowane były przez jej mieszkańców pod przewodnictwem Proboszcza kolejne etapy wznoszenia nowej świątyni. Również tutaj niejednokrotnie odbywały się już różne wydarzenia związane z osobą Papieża i jego wizytą w diecezji. Były to różne wystawy i konkursy, prezentacje. Również na jej terenie jest szkoła nosząca imię Jana Pawła II. Uczniowie tej szkoły mają niejednokrotnie bliższą okazję spotkania z tymi pamiątkami papieskiej wizyty w parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję