Reklama

Wierni tradycji

W IV Ogólnopolskiej i XV Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych, jaka 15 kwietnia odbyła się w Grodzisku Dolnym, wzięło udział 36 Straży Wielkanocnych oraz 14 orkiestr dętych z Podkarpacia i innych regionów kraju. Dla upamiętnienia tradycji Straży Wielkanocnych, obok miejscowego Ośrodka Kultury odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik „Turka”.

Niedziela przemyska 18/2007

Straże Grobu Bożego, to jedna ze starszych a zarazem piękniejszych tradycji Wielkanocnych. Zwyczaj zaciągania honorowych wart imitujących rzymską straż, zapoczątkowali Bożogrobcy. Istnieją także inne przekazy, które wywodzą powstanie Straży Grobowych z czasów Odsieczy Wiedeńskiej. Jak głosi legenda, powracający spod Wiednia mieszkańcy poszczególnych miejscowości, w okresie Triduum Paschalnego zaciągali straże, czuwając przy Grobie Chrystusa. Mieli ze sobą liczne łupy wojenne, w tym atrybuty tureckie, od których zrodziła się ich nazwa. Inne przekazy podają, że to tureccy jeńcy wojenni, przechodząc na chrześcijaństwo byli pasowani na strażników Grobu Bożego, zaciągając przy nim warty. W opinii etnografów, Podkarpacie jest jednym z nielicznych regionów w kraju, gdzie tradycja „Turków” i zwyczaj, zaciągania wart przy symbolicznym grobie Pańskim, znajduje wciąż nowych naśladowców. Idea ta popularna jest zwłaszcza wśród młodzieńców, a jednym z warunków przystąpienia do straży jest nienaganna postawa moralna. Najczęściej ubrani w barwne stroje, nawiązujące do historycznych mundurów wojskowych, bądź w dawne ubiory wiejskie lub małomiasteczkowe, uzupełnione dodatkowymi akcesoriami, pełnią warty przy Bożym Grobie, podnosząc nastrój skupienia. Uczestniczą też w ważniejszych uroczystościach religijnych i świeckich. Raz w roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy spotykają się na Paradzie Straży Wielkanocnych. Tegoroczne barwne widowisko z udziałem 36 straży grobowych odbyło się w Grodzisku Dolnym.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele parafialnym pw. Świętych Barbary i Anny, której przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Antoni Pawul. Zwracając się do uczestników kapłan przypomniał, że pierwsza Niedziela po Wielkanocy jest Świętem Bożego Miłosierdzia, ukazującym orędzie o łaskawej Miłości Stwórcy, jakie za pośrednictwem św. Faustyny Chrystus skierował do świata. Podkreślił, że warta przy Bożym Grobie to nie tylko wyróżnienie i zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. - Stanąć przy Grobie Jezusa Chrystusa, ubrać się w strój paradny, wziąć do ręki szablę czy karabin, jest rzeczą łatwą. To jednak przede wszystkim wielkie zobowiązanie. Będąc strażnikami Bożego Grobu nie możecie się dać przekupić, jak czynili to strażnicy w Jerozolimie - mówił ks. Pawul. Zaapelował też o wierność Chrystusowi w codziennym postępowaniu i odważną postawę w obronie prawdy. Jednym z akcentów tegorocznej Parady było odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Turka”, który stanął przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Monument ufundowany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządu Terytorialnego i Stowarzyszenie „Kraina Sanu”, zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Kowalstwa Artystycznego Stanisława Stopyry w Grodzisku Dolnym; jest hołdem wobec wszystkich, którzy byli, są i pozostaną wierni tej wielkanocnej i narodowej tradycji. Wydarzeniem oczekiwanym, zwłaszcza przez kilka tysięcy widzów zgromadzonych na miejscowym stadionie, była prezentacja straży połączona z pokazem Musztry Paradnej poszczególnych oddziałów. Widownia miała okazję obejrzeć tylko z pozoru łatwe przemarsze czwórkowe, widowiskowe chodzenie w tzw. „krzyż”, „gwiazdę”, „młyn”, w tzw. „widelec” wokół sztandaru, zmiany kierunku marszu, tzw. warkocze, przeplatańce czy zachodzenia i zwroty. Występy straży odbywały się przy akompaniamencie orkiestr dętych.
Tegoroczną IV Ogólnopolską i XV Podkarpacką Paradę Straży Wielkanocnych zorganizowały: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję