Reklama

Spotkania z Przyjaciółmi Seminarium

Niedziela sandomierska 18/2007

Kleryk Wojciech Kania: - Tegoroczne niedziele powołaniowe odbywały się w 12 dekanatach 22 i 29 kwietnia. Co było motywem przewodnim tegorocznych spotkań alumnów z wiernymi naszej diecezji?

Ks. Jan Biedroń: - Począwszy od roku akademickiego 2003/2004, wspólnota seminaryjna podjęła stały kontakt ze wspólnotami parafialnymi w naszej w diecezji. Tak więc przez dwie niedziele przybywają alumni do parafii wcześniej wyznaczonych dekanatów. Parafie dziekańskie odwiedzają przełożeni i profesorowie Seminarium. Celem odwiedzin jest: przybliżenie sprawy odpowiedzialności za powołania, ogólne zapoznanie parafian z życiem Seminarium sandomierskiego oraz spotkanie z Parafialnymi Kołami Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i z Liturgiczną Służbą Ołtarza. Motywem przewodnim niedziel powołaniowych w tym roku jest odniesienie się do rodziny. W obecnym czasie bowiem jesteśmy świadkami narastającego w Polsce niepokoju społecznego, dotyczącego poszanowania godności człowieka - ochrony ludzkiego życia i uszanowania prawa naturalnego do życia. Rodzina ma chronić życie, gdyż w rodzinie rozpoczyna się droga do świętości. Także z rodzin Bóg powołuje kapłanów, a ci kapłani wzięci z rodziny, powinni też służyć rodzinie. Na początku trzeciego tysiąclecia trzeba znów wskazywać każdemu człowiekowi drogę jego powołania do świętości.

- Jak często organizowane się takie wizyty?

- Niedziela powołaniowa odbywa się w danej parafii co dwa lata. Jest okazją do wspólnej modlitwy z Przyjaciółmi, rozbudzaniem lub ugruntowywaniem nowych powołań, które mogą rodzić się w parafii oraz okazją do złożenia sprawozdania z wydarzeń, które miały miejsce w seminarium. Alumni dzielą się tym, co w tym okresie udało się zrobić w seminarium, co jest zaplanowane. W tegorocznych parafiach alumni ostatnio byli dwa lata temu, wtedy remont budynków seminarium rozpoczynał się, a w tym roku odnawiane będą już mury wewnątrz dziedzińca wewnętrznego. Takimi radosnymi informacjami należy się dzielić z przyjaciółmi, bo oni mają także w tym swój duży wkład.

Reklama

- Jak wygląda niedziela powołaniowa?

- Centralnym punktem niedziel powołaniowych jest spotkanie na wspólnej Mszy św.. Zamiast homilii, alumni odczytują list Księdza Rektora Seminarium. W miarę potrzeb i możliwości parafii, spotkania alumnów organizowane są przez duszpasterzy danej parafii. Zazwyczaj są to spotkania z ministrantami, scholą, oazą lub z innymi grupami działającymi w danej parafii. Na pewno powinno być spotkanie z Kołem Przyjaciół Seminarium. Jeżeli jest to większa liczba Przyjaciół, a nie ma dużej sali, spotkanie może być zorganizowane w kościele. Alumni tego dnia są do dyspozycji księdza proboszcza i wiernych parafii.

- Każdego roku 1 maja odbywa się Dzień Otwartej Furty, na który zaproszeni są wszyscy Przyjaciele naszego Seminarium. Czy to spotkanie wspólnoty seminaryjnej z wiernymi jest formą podziękowania za ich wsparcie modlitewne i materialne?

- Po raz siódmy mury Seminarium sandomierskiego odwiedzili nasi Przyjaciele z kół parafialnych. Każdorazowa wizyta jest możliwością do pokazania dokonań ostatniego roku. W tym roku nasi Przyjaciele mogli zobaczyć: odnowioną kaplicę w Nazarecie, odnowione aule wykładowe, wystawę misyjną oraz odnowioną elewację budynku seminaryjnego od strony ulicy Żeromskiego. Spotkanie to jest nie tylko formą podziękowania za wkład modlitewny i finansowy, ale także sposobnością zaprezentowania tego pięknego, historycznego budynku, który jest dziedzictwem Panien Benedyktynek. Przyjaciele WSD stanowią szczególne zaplecze modlitewne, wspierając przygotowujących się do kapłaństwa i upraszając świętość życia kapłańskiego.

- Jakie atrakcje spotykają odwiedzających Seminarium tego dnia?

- Modlitwa, historia, muzyka niosąca radość, sport... - takimi słowami można najlepiej streścić to, co działo się pierwszego dnia maja w naszym Seminarium. Jak wspominałem, już po raz siódmy został zorganizowany Dzień Otwartej Furty dla Przyjaciół WSD w Sandomierzu. Przybyła do nas ponad 4, 5-tysięczna rzesza Przyjaciół z diecezji sandomierskiej i z kilku miejscowości spoza diecezji. O godz. 10 przy ołtarzu polowym była celebrowana uroczysta Msza św. Następnie zaprezentowały się: Zespół muzyczno-wokalny z parafii Chobrzany, Orkiestra dęta z par. MB Różańcowej z Koprzywnicy, Zespół muzyczny z par. Komorów i Orkiestra dęta, Zespół muzyczny alumnów WSD w Sandomierzu „Wbrew Pozorom”. Przybyli goście mogli skorzystać z wielu możliwości spędzenia czasu w naszym Seminarium, np.: zwiedzanie budynków seminaryjnych i biblioteki, wystawy misyjnej, oglądanie starych strojów liturgicznych, udział w loterii fantowej, w zabawach na boisku i w rozmowach z klerykami. Zwieńczeniem dnia było o godz. 14.30 wspólne odśpiewanie Litanii do Matki Bożej zakończonej refleksją. Ogólna liczba naszych Przyjaciół przybyłych na ten dzień do Seminarium wyniosła ponad 4 tys. osób. Wszystkim w imieniu całej wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego składam z serca Bóg zapłać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Maria Vianney

Niedziela legnicka 12/2010

[ TEMATY ]

święty

św. Jan Maria Vianney

KS. SŁAWOMIR MAREK

Urodził się 8 maja 1786 r. we Francji, w miejscowości Dardilly, niedaleko Lionu. Był jednym z siedmiorga dzieci państwa Mateusza i Marii Vianney, prostych rolników, posiadających dwunastohektarowe gospodarstwo. Jan już od wczesnych lat ukochał modlitwę. Przykładem i zachętą byli dla niego rodzice, którzy codziennie wieczorem wraz ze swoimi dziećmi modlili się wspólnie. Po latach powiedział: „W domu rodzinnym byłem bardzo szczęśliwy mogąc paść owce i osiołka. Miałem wtedy czas na modlitwę, rozmyślania i zajmowanie się własną duszą. Podczas przerw w pracy udawałem, że odpoczywam lub śpię jak inni, tymczasem gorąco modliłem się do Boga. Jakież to były piękne czasy i jakiż ja byłem szczęśliwy”.
Należy pamiętać, iż lata młodości Jana Vianneya, to okres bardzo trudny w historii Francji. W tym czasie bowiem szalała rewolucja, która w dużej mierze przyczyniła się do pogłębienia kryzysu między duchowieństwem a państwem. Walka z Kościołem sprawiła, że wielu księży odeszło od tradycji, składając przysięgę na Konstytucję Cywilną Kleru. Wzrost laicyzacji i głęboko posunięte antagonizmy to tylko główne problemy ówczesnej francuskiej rzeczywistości. Mimo tak trudnych warunków nie zaprzestano sprawowania sakramentów i katechizacji dzieci. Przygotowania do Pierwszej Komunii trwały 2 lata. Spotkania odbywały się w prywatnych domach, zawsze nocą i jedynie przy świecy. Jan przyjął Pierwszą Komunię w szopie zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Miał on wówczas 13 lat.
Od czasu wybuchu Rewolucji w Dardilly nie było nauczyciela. Z pomocą zarządu gminnego otwarto szkołę, w której uczyły się nie tylko dzieci, ale i starsza młodzież, a wśród niej Jan Maria. Przez dwie zimy uczył się czytać, pisać i poprawnie mówić w ojczystym języku. Stał się bliską osobą miejscowego proboszcza i stopniowo dojrzewało w nim pragnienie zostania księdzem. Ojciec początkowo zdecydowanie sprzeciwiał się, bowiem gospodarstwo potrzebowało silnych rąk do pracy, a poza tym brakowało pieniędzy na opłacenie studiów i utrzymanie młodzieńca. Jednak pod wpływem nalegań syna, ojciec ustąpił.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję