Reklama

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego

Spójrzmy w Jego oczy

Niedziela świdnicka 18/2007

W sobotę 14 kwietnia rozpoczęło się wydarzenie ważne dla całej diecezji świdnickiej - tego dnia przed południem do światowego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przybyła kilkutysięczna (55 autokarów oraz prywatne samochody) grupa pielgrzymów z całej diecezji świdnickiej. O godz. 11 rozpoczęła się okolicznościowa konferencja o Bożym miłosierdziu, a godzinę później Eucharystia, której przewodniczył bp świdnicki Ignacy Dec. W jej czasie nastąpiło poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego oraz przejęcie relikwii św. Faustyny. Pobyt w Łagiewnikach pielgrzymi zakończyli o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Wieczorem, o godz. 20, diecezjanie pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca witali w progach katedry obraz Jezusa Miłosiernego, który po uroczystości poświęcenia przyjechał wraz z pielgrzymami wprost z Łagiewnik.
W ukwieconym samochodzie przebył swoją pierwszą drogę. Teraz wędrować będzie drogami całej diecezji, by w ciągu blisko 3 lat odwiedzić każdą parafię. Z sanktuarium w Łagiewnikach przyjechały także relikwie św. Faustyny Kowalskiej, dzięki której znamy twarz Jezusa Miłosiernego, bowiem to właśnie jej widzenie Chrystusa odzwierciedla obraz. Bp Dec ucałował obraz przed wprowadzeniem do świątyni. Relikwie św. Faustyny przejęli przedstawiciele rodziny parafialnej. Po uroczystym przejściu przez kościół obraz spoczął na ołtarzu, nad tabernakulum, skąd przez kolejne cztery dni cieszył oczy parafian.
Uroczystą Mszę św. tego dnia odprawił bp Ignacy Dec, a towarzyszyli mu księżą z całego dekanatu. Obraz przywitał oficjalnie prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Ksiądz proboszcz Jan Bagiński, gospodarz świątyni, nawoływał, byśmy, wpatrując się w oczy Jezusa, szukali tam tego, co być może zagubiliśmy w życiu. Ten pierwszy dzień obecności obrazu w diecezji zakończyło uroczyste misterium poświęcone św. Faustynie Kowalskiej.
W niedzielę 15 kwietnia rozpoczął się pierwszy dzień rekolekcyjny. Przez cały dzień Mszom świętym towarzyszyły specjalne nauki skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Była także specjalna konferencja dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Większość z nich prowadził dyrektor peregrynacji ks. Emil Sigel, pallotyn.
On też przypominał, że peregrynacja „to wędrówka od parafii do parafii samego Zbawiciela Jezusa Chrystusa w tym obrazie, którego Jezus zażądał, aby być naprawdę blisko każdego człowieka. Aby każdy mógł Go zobaczyć i z Nim rozmawiać, a zwłaszcza, aby mógł żyć PRAWDĄ I MIŁOŚCIĄ, które pochodzą tylko od Boga. Jest zatem ta diecezjalna peregrynacja planem samego Jezusa, Jego wolą, skoro ten szczególny znak Jego obecności będzie gościł pośród nas i to aż trzy lata, sam Jezus będzie z nami, a Jego obecność zawsze związana jest z łaską i błogosławieństwem”.
18 kwietnia obraz opuścił katedrę i parafię pw. św. Stanisława i św. Wacława i odprowadzony podczas procesji rozpoczął swoją obecność w parafii Miłosierdzia Bożego na świdnickim Zarzeczu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję