Reklama

Niedziela Wrocławska

„Być na TALENCIE”

Od 6 do 8 marca w Głębowickiej Garnierówce odbywały się rekolekcje wielkopostne Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT pod hasłem „Świętość powszednia przedsiębiorcy”. Ci, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem firm zdecydowali się na trzy dni w ciszy i trwaniu na modlitwie. Rekolekcje poprowadził krakowski sercanin ks. Grzegorz Piątek SCJ, duszpasterz przedsiębiorców.

Agnieszka Bugała

Nasza redakcja odwiedziła grupę rekolektantów jeszcze w piątek, gdy po dniu pracy chętni zjeżdżali się do Garnierówki. Przy dużym stole pokarmelickiego refektarza zasiedli proboszcz parafii w Głębowicach ks. Jarosław Olejnik, prowadzący rekolekcje ks. Grzegorz Piątek SCJ i rekolektanci, którzy przyjechali z Wrocławia, Oławy, Kamiennej Góry, Niemczy i Lubina. W krótkiej prezentacji powtarzali, że codzienność kogoś, kto prowadzi firmę jest intensywna, absorbująca i daleka od duchowości.

- Można dużo robić i dużo zarabiać, a jednak nie być szczęśliwym. Trzeba się zatrzymać, wziąć oddech i rekolekcje to właśnie dają – mówił jeden z uczestników aktywny w branży motoryzacyjnej.

- Jestem pierwszy raz, ale będę starał się tak planować kalendarz, aby choć raz w roku „być na TALENCIE” – dzieliła się pani z branży farmaceutycznej.

Msza św., Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa Drogą Krzyżową, Różańcem, ale też czas na spacer, dobra kawę i spowiedź wypełniały dni w Garnierówce.

W konferencjach dla przedsiębiorców ks. Piątek przypominał, że świętość nie jest zależna od wykonywanego zawodu, ale jest powszechnym powołaniem dla każdego z nas.

- pierwszym mówiącym jest Pan Bóg, to On powinien wieść prym w naszych modlitwach. Rekolekcje są po to, aby zatrzymać się i posłuchać co ma nam do powiedzenia – mówił.

W rozważaniach wykorzystywał terminy z zakresu biznesu i handlu, opisując życie duchowe sięgał po metafory z dziedzin znanych przedsiębiorcom.

- Świętość jest towarem rzadkim – mówił – a form świętości jest dokładnie tyle, ile jest ludzi. Gdy rodzi się człowiek, rodzi się kolejny kandydat na świętego, Pan Bóg nie zamknął tej listy, nie ma limitu – wyjaśniał.

Zachęcał też, aby w czasie rekolekcji dać się zaprosić do dokonania zmian w sowim życiu, ale zawsze w oparciu do swojej sytuacji. Trzeba najpierw uczciwie zobaczyć kim jesteśmy i jakie są nasze zadania, a potem skorygować wady i błędy, grzechy wyznać. Ważne są obowiązki stanu i zawodu.

Reklama

- Jeśli ktoś założył rodzinę, a chce z małżeństwa zrobić klasztor, to popełnia błąd.. jeśli rzemieślnik który prowadzi warsztat, zatrudnia ludzi, spędza pół dnia w kościele zamiast w swoim warsztacie, to popełnia błąd. Musimy odczytywać co jest dla nas – mówił duszpasterz.

W rozważaniu odniósł się też do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”, w której papież zachwyca się świętymi z sąsiedztwa, czyli takimi, którzy niby na co dzień niczym się nie wyróżniają, nie dokonują spektakularnych przełomów i zmian, a jednak są dobrzy i cichą dobrocią dyskretnie zmieniają świat na tyle skutecznie, że gdy odchodzą czujemy dotkliwy brak.

- To niby klasa średnia, żadni sztandarowi świeci, a jednak wy, przedsiębiorcy, najlepiej wiecie jak ważna jest w społeczeństwie klasa średnia – mówił ks. Piątek.

Odniósł się też do zabieganego rytmu życia ludzi, którzy prowadzą firmy, zarabiają pieniądze i dają szansę zarabiać innym, stwarzając dla nich miejsca pracy, a na długą listę codziennych obowiązków wpisują modlitwę, adorację, czy eucharystię w powszedni dzień.

- Nie powinniśmy martwić się tym, że jesteśmy zaangażowani – zaangażowania to nie są rozproszenia. Uczmy się raczej być darem dla innych, wtedy działamy wg zasad ewangelicznej ekonomii: owocuje to, co jest oddane. Ofiarowanie pieniędzy z czystą intencją sprawia, że otrzymujemy więcej, choć nie od razu jest to widoczne – wyjaśniał.

Zachęcając do budowania trwałej relacji z Bogiem i zapraszania Go do swoich spraw zawodowych o. Grzegorz przypomniał za cytowanym przez Franciszka Leonem Bloyem, że „na świecie istnieje tylko jeden smutek: nie być świętym”.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT” istnieje do 20 lat i działa w 30 miastach Polski. Prowadzone jest przez Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa. Grupą docelową są przedsiębiorcy, menedżerowie, średnia i wyższa kadra zarządzająca, osoby odpowiedzialne za zatrudnianie pracowników. Siedzibą duszpasterstwa jest Kraków, funkcję koordynatora pełni ks. Grzegorz Piątek SCJ.

2020-03-08 22:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką flagę niosą pielgrzymi?

2022-08-08 08:00

Łukasz Romańczuk

Urh Coltman oraz o. Martin Buntow prezentują flagę Słowenii

Urh Coltman oraz o. Martin Buntow prezentują flagę Słowenii

Nasi czytelnicy pisali do nas z niepokojem, widząc, że w gr. 13 niesiona jest flaga podobna do rosyjskiej. Wyjaśniamy.

Flaga nie jest rosyjska tylko słoweńska. Nie na każdym zdjęciu jest to bardzo widoczne.  Niesie ją rodowity Słoweniec Urh Coltman student z Ljublany. Pielgrzymuje on razem z franciszkanami czarnymi. - Wszystko zaczęło się od europejskich spotkań Taize. To tam poznałem polskich franciszkanów, z którymi się zaprzyjaźniłem. Była Ryga, Madryt i Bazylea - zaznacza Urh i dodaje, że należy do skautingu słoweńskiego, a na pielgrzymce rozeznaje swoje powołanie.

CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję