Reklama

Rodzina papieskich szkół

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2007

Ks. Piotr Bączek: - Od kiedy szkoła z Porąbki uczestniczy w spotkaniach Rodziny?

Ks. Marcin Mędrzak: - Gimnazjum w Porąbce-Kozubniku od 28 października 1999 r. nosi imię Papieża Polaka. Wcześniej szczyciła się nim szkoła podstawowa. Do Rodziny Szkół Jana Pawła II przyłączyliśmy się 24 listopada 2000 r. Od VII zjazdu, który odbył się w Gałkowicach, przedstawiciele naszej placówki corocznie biorą udział w tym ogólnopolskim spotkaniu.

- Dlaczego warto przystąpić do takiej Rodziny?

- Przede wszystkim dla różnego rodzaju więzów, kontaktów i znajomości, jakie w ten sposób się tworzą. Dla przykładu, my już mamy sygnały, ze szkoły z Pruszcza koło Warszawy, czy też z Władysławowa. Chcą przyjechać do nas. Z kolei my, na zasadzie wymiany, możemy pojechać do nich. Chcielibyśmy zobaczyć jak pracują, jak żyją.
Ponadto, uczestniczenie w projekcie Rodziny, to także dzielenie się doświadczeniami dydaktyczno-wychowawczymi. Bp Dzięga podkreślił, że placówki noszące imię Papieża nie są w większości szkołami stricte katolickimi. Nieobce tam są problemy wychowawcze. Przecież do tych szkół nie uczęszcza jakaś wyselekcjonowana elita, lecz zwyczajna młodzież, z różnymi problemami, które z sobą przynosi.
W końcu na tych ogólnopolskich spotkaniach poznajemy także różne inicjatywy, jakie są podejmowane w Polsce przez szkoły należące do Rodziny.

Reklama

- Na przykład?

- Na przykład ostatnia inicjatywa o sugestywnej i ciekawej nazwie „21.38”. Liczby tej nazwy, to godzina tuż po śmierci Jana Pawła II. Chodzi o to, by nie zatrzymać się niejako „w połowie drogi”, lecz wielkie dziedzictwo Papieża realizować dalej - by „przejść do następnej minuty”. Inicjatywa ta zbiera w sobie te wszystkie akcje, które podejmują i wprowadzają w życie ideały ku których prowadził nas Papież Jan Paweł II.

- Na czym polega idea diecezjalnej rodziny papieskich szkół?

- Chodzi o to, aby w diecezji poszczególne placówki noszące imię Jana Pawła II coraz bardziej się integrowały i zacieśniały łączące je więzy. W ten sposób to, co pojawia się jako ogólnopolska inicjatywa, poprzez jedną czy dwie szkoły trafiałoby do wszystkich zrzeszonych w rodzinie diecezjalnej. To niewątpliwie pomogłoby w usprawnieniu działalności i przekazywaniu wspólnych idei i doświadczeń. W diecezji bielsko-żywieckiej istnieje już sporo ponad dwadzieścia placówek noszących imię Wielkiego Polaka. Myślę, że byłoby dobrze zjednoczyć nasze poczynania.

Zainteresowani ideą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II mogą uzyskać więcej informacji kontaktując się z dyrekcją szkoły:
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II
43-353 Porąbka
ul. Kozubnicka 5
Tel.: 033-810-60-32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję