Reklama

Polityka

Posłowie chcą zakazu handlu w niedzielę

[ TEMATY ]

sejm

WWW.SEJM.GOV.PL/KRZYSZTOF BIAŁOSKÓRSKI

Do Sejmu trafił projekt zmian w kodeksie pracy zakazujący handlu w niedzielę. O tym, że wpłyną one pozytywnie na życie rodzin i nie zaszkodzą gospodarce mówili dziś wnioskodawcy – posłowie czterech katolickich zespołów parlamentarnych. - Chcemy, aby nie zmuszano Polaków do pracy w niedziele, aby ten siódmy dzień był rzeczywiście dniem wolnym, dniem przeżywania wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej – mówił Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Pod projektem podpisali się posłowie PiS, PO, PSL, SP oraz niezależni.

Zdaniem autorów, praca w niedzielę w placówkach handlowych, „zwłaszcza kobiet, które stanowią większość zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełniących odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie”.

„Ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą rekompensatą i nie zapewniają pracownikom zatrudnionym w handlu możliwości integracji z rodziną w niedzielę, która w tradycji polskiej jest dniem świętym i rodzinnym” – brzmi uzasadnienie projektu.

Reklama

Według autorów propozycji trudno także uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności. Najlepszym - zdaniem wnioskodawców – dowodem są rozwiązania wprowadzone po wejściu w życie ustawy zakazującej handlu w święta. „Mimo początkowych obaw przepis się sprawdza i dobrze funkcjonuje od kilku lat” – argumentują posłowie.

Proponowany przez nich projekt dodaje do zakazu pracy w placówkach handlowych w święta zapis o zakazie pracy w tychże placówkach w każdą niedzielę. Jednocześnie wnioskodawca chcąc zagwarantować zapewnienie podstawowych potrzeb społecznych do katalogu miejsc, w których praca jest dozwolona w niedzielę i święta dodał stacje benzynowe.

Zdaniem posłów, wprowadzenie zmian w kodeksie pracy pociągnie za sobą pozytywne skutki społeczne. Ma zostać stworzona „nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin pracowników zatrudnionych w sektorze handlu”.

Reklama

„Zapoczątkowany zostanie, zapomniany już trend pielęgnowania rodziny jako podstawowej jednostki społecznej. Dotyczyć to będzie także rodzin nie związanych z działalnością handlową, a zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania niekoniecznie z potrzeby - a pod wpływem reklamy i bez szacunku dla poświęcenia pracujących w niedzielę, a przede wszystkim bez szacunku dla swoich najbliższych” – czytamy w projekcie zmian.

Na zwołanej dziś konferencji prasowej poselski projekt wyjaśniali jego inicjatorzy z czterech parlamentarnych zespołów: członków ruchów katolickich, ds. przeciwdziałania ateizacji Polski, ochrony życia i rodziny oraz na rzecz katolickiej nauki społecznej.

„Ten projekt jest w sercu wielu Polaków, rośnie grupa tych, którzy popierają ustawowe wprowadzenie zakazu handlu w niedziele” – powiedziała Izabela Kloc (PiS). Powołała się przy tym na badania Pentora, zgodnie z którymi zakazu handlu w niedziele chce obecnie 77 proc. Polaków.

Z podobną inicjatywą wystąpił zarejestrowany 24 kwietnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela”, którym pod swoim projektem zebrał już ponad 40 tys. podpisów. Wprowadza on zapis w kodeksie pracy mówiący, że „Praca w niedzielę i święta w placówkach handlowych jest niedozwolona”.

Zdaniem posła Tadeusza Woźniaka (SP), obie inicjatywy – poselska i obywatelska – nie kolidują ze sobą. „Nie projektów wpłynie 10-15, my będziemy je wszystkie popierać” – powiedział, dodają, że za zmianami w kodeksie pracy jest wiele środowisk, w tym związkowcy, przedsiębiorcy, czy właściciele sklepów. – Tam, gdzie jest prywatna inicjatywa, jeśli właściciel sam będzie chciał pracować, to będzie jego wola. Natomiast chcemy, aby nie zmuszano Polaków do pracy w niedziele, aby ten siódmy dzień był rzeczywiście dniem wolnym, dniem przeżywania wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej – wyjaśnił.

„Nie mówimy wprost o wolnej niedzieli. Mówimy o niedzieli dla rodziny. W momencie, gdy pracodawca zmusza pracownika do tego, by ta osoba pracowała w supermarkecie na kasie przez wiele godzin, pozbawia się ją naturalnego kontaktu z dziećmi, ze współmałżonkiem, ta rodzina nie może realizować swoich podstawowych praw” – dodał poseł Andrzej Jaworski (PiS).

Na zakaz handlu w niedziele nie zgadzają się jednak niektóre organizacje zrzeszające kupców i pracodawców. Ich zdaniem, nowe przepisy doprowadziłyby w praktyce do zwolnienia kilkudziesięciu tysięcy osób. Wzrosłyby – o 400-500 mln zł - wydatki na zasiłki dla bezrobotnych. Ponadto wpływy budżetu z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia zmalałyby o ok. 550-750 mln zł.

Jak stwierdził Tadeusz Woźniak, obawy pracodawców nie są uzasadnione, gdyż obroty w placówkach handlowych w dni poprzedzające dni ustawowo wolne „rekompensują ‘straty’, które wynikają z tego, że sklep jest zamknięty w niedzielę”. Wielu Polaków robi także zakupy w sobotę, choć wiedzą, że w niedzielę sklepy wielkopowierzchniowe także są otwarte.

Andrzej Jaworski argumentował, że rodziny w wolną niedzielę i tak wydadzą pieniądze w ramach spędzenia swojego czasu wolnego, np. w restauracjach, kawiarniach lub kinach. Stwierdził, że za nakłanianiem Polaków do spędzania niedziel w centrach handlowych i robienia przy tej okazji dodatkowych zakupów stoi lobby dużych sieci handlowych. – Polacy mają określoną pulę pieniędzy do wydania. Czy wydadzą je w sześć, czy w siedem dni, to i tak na tym ekonomicznie nie stracimy – dodał Robert Telus.

2013-05-28 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm przerwał obrady; w piątek zajmie się rządowym projektem tzw. tarczy antykryzysowej

2020-03-26 19:43

[ TEMATY ]

rząd

sejm

obrady

epidemia

PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przerwała w czwartek po godz. 19. obrady Izby, które zostaną wznowione w piątek między godz. 11 a 13. Sejm zajmie się wówczas rządowym projektem tzw. tarczy antykryzysowej.

Sejm przyjął w czwartek zmiany w regulaminie izby, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie głosowań zdalnych. "Za" było 250 posłów, przeciw 104, 14 wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu marszałek Witek zarządziła przerwę w obradach do piątku do godz. 11. "Ale na prośbę posłów rozważana jest możliwość, po Konwencie Seniorów i Prezydium Sejmu, nawet godz. 12-13" - powiedziała. "Ta informacja będzie posłom przekazana, podobnie jak informacja ws. próby dotyczącej korzystania z tabletów i głosowania zdalnego" - dodała marszałek.

Projekty składające się na tzw. tarczę antykryzysową przygotowane zostały m.in. przez resorty: rozwoju, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Według rządu, wartość pakietu to, co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-03-30 13:20

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – pisze kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka prosi o duchową łączność o 21.37.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca.

Hierarcha proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Serbia: zmarł biskup prawosławny, zarażony koronawirusem

2020-03-30 17:53

[ TEMATY ]

biskup

©MaverickRose – stock.adobe.com

Z powodu zarażenia koronawirusem w wieku 71 lat zmarł 29 marca biskup valjewski Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) Milutin (Knežević). Zapadł on na tę chorobę kilka dni temu w czasie odwiedzania wiernych. Jest on pierwszym hierarchą w SKP i prawdopodobnie w ogóle w świecie prawosławnym, który zmarł wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Według serbskich środków przekazu, razem z biskupem zarazili się jeszcze dwaj inni księża, ale o stanie ich zdrowia na razie nic nie wiadomo. Ponadto wcześniej, z powodu wirusa zmarł także burmistrz Valjeva Milorad Iljić, a stan zdrowia jego żony lekarze określają jako bardzo poważny.

W całej Serbii odnotowano dotychczas 741 zachorowań, w tym 13 osób zmarło, a 55 jest podłączonych do sztucznego oddychania. Najwięcej przypadków stwierdzono w Belgradzie i właśnie w Valjevie. Władze rozważają możliwość odcięcia tego miasta - stolicy okręgu kolubarskiego w zachodniej części kraju – od reszty Serbii przez wojsko.

Z powodu epidemii rząd w Belgradzie całkowicie zamknął wszystkie granice, wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Odwołano wybory parlamentarne, wstrzymano połączenia kolejowe i autobusowe między miastami, a osobom powyżej 65. roku życia nie wolno wychodzić na ulice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję