Reklama

Kościół płocki ma nowych diakonów

Niedziela płocka 24/2007

O Kościele już od starożytności mówimy, że jest naszą Matką. 26 maja, w dniu obchodzonym jako Dzień Matki, Kościół otrzymał szczególny prezent: w płockiej katedrze bp Roman Marcinkowski udzielił święceń diakonatu czterem klerykom Wyższego Seminarium Duchownego. Na diakonów wyświęceni zostali: Łukasz Chruściel z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, Grzegorz Kaczorowski z parafii św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie, Jacek Prusiński z parafii Jana Chrzciciela w Sochocinie, Paweł Szymański z parafii św. Ludwika w Jońcu.
Jak określa soborowa Konstytucja dogmatyczna o Kościele, „zadaniem diakona, stosownie do tego, co mu wyznaczy kompetentna władza, jest uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie wiatyku umierającym, czytanie wiernym Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwu i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu (KK 29).
„Przychodziliście dziś do katedry jeszcze jako kandydaci, a wychodzicie z tym wielkim darem, jakim jest pierwszy stopień Chrystusowego kapłaństwa: święcenia diakonatu - powiedział na zakończenie liturgii Biskup Roman. - Kościół diecezjalny przyjmuje Was z radością; z radością czeka na Wasze zaangażowanie, na to, że ta młodość przełoży się na entuzjazm, na świadectwo Waszej wiary. W tekstach dzisiejszych pojawiało się słowo »służba«. Diakon to jest ten, który Kościołowi służy; służy z całym zaangażowaniem. Chciałbym, abyście do tych tekstów z dnia święceń często wracali”.
Ksiądz Biskup podziękował członkom rodzin, szczególnie rodzicom, za trud włożony w wychowanie ich synów, wskazał także, że odtąd najbliższą rodziną diakonów będzie wspólnota Kościoła. Ponieważ zaś dzień święceń przypadł w dniu, w którym obchodzony jest Dzień Matki, Biskup Roman złożył serdeczne życzenia wszystkim matkom - tym obecnym w katedrze i tym, które słuchały transmisji na falach Katolickiego Radia Płock.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję