Reklama

Sierpczanin Roku 2006

Już po raz czternasty nadano zaszczytny tytuł Sierpczanina Roku, przyznawany za zasługi dla dobra i sławy miasta.

Niedziela płocka 24/2007

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Sierpcu. Do tej pory w gronie laureatów znaleźli się: Henryk Gutowski, ks. Wacław Abramczyk, Zbigniew Charzyński, Hubert Szczepek, Filomena Ziółkowska, Jan Rzeszotarski, Henryka Piekarska, Hanna Kowalska, Marek Kośmider, Władysław Gąsiorowski, Jan Burakowski, Antoni Jankowski i Tadeusz Stelmański. To właśnie żyjący laureaci tworzą Kapitułę Honorowego Wyboru Sierpczanina Roku. Oprócz nich w skład Kapituły wchodzą również: Zdzisław Buda, Jan Krzemiński, Andrzej Olechowski, Kazimierz Pracki, pomysłodawca tytułu Marek Zgliński oraz członkowie Towarzystwa Naukowego Płockiego: Krystyna Szczepek, Ewa Jeziorska, Edward Kalinowski i Grzegorz Wąsiewski.
W tym roku do tytułu nominowane były 4 osoby: dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Ewa Nowakowska (za utrzymanie wysokiego poziomu naukowego szkoły oraz doskonałą organizację zjazdu absolwentów w 90-lecie szkoły), radny miasta Sierpca Kazimierz Czermiński (za działalność społeczną i charytatywną oraz niesienie pomocy najbardziej potrzebującym), przedsiębiorca Ireneusz Wielimborek (za rozwój i prowadzenie firmy Wiepol, zapewniającej miejsca pracy, oraz za działalność charytatywną na rzecz organizacji pożytku publicznego i promocję miasta poza granicami kraju), a także dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski (za ochronę dziedzictwa kulturowego sierpeckiej fary i prospołeczną działalność duszpasterską i charytatywną). Tytuł Sierpczanina Roku 2006 decyzją Kapituły przyznano ks. kan. Andrzejowi Więckowskiemu.
Uroczyste nadanie tytułu odbyło się 10 maja w sali widowiskowej Domu Kultury w Sierpcu. Spotkanie prowadzili laureaci wcześniejszych edycji: Henryka Piekarska (Sierpczanin Roku 2000) i Jan Rzeszotarski (Sierpczanin Roku 1998). Po oficjalnym ogłoszeniu werdyktu oraz wręczeniu rzeźby Sierpeckiego Kasztelana, wykonanej przez Edmunda Szpanowskiego, laudację wygłosiła Halina Burakowska, po czym przyszedł czas na życzenia i gratulacje, które składali m.in.: burmistrz miasta Marek Kośmider oraz starosta sierpecki Sławomir Fułek. Laureatowi pogratulował także obecny na uroczystości bp Roman Marcinkowski. Wspominając osobiste związki ze swoją „małą Ojczyzną”, Ksiądz Biskup powiedział: „Jestem dzisiaj tu, aby dzielić tę radość z Księdzem Kanonikiem i by wypowiedzieć wdzięczność wszystkim, którzy jego pracę nie tylko czysto kapłańską, ale i pracę społeczną dostrzegli”.
Uroczystość uświetnił koncert Joanny Rawik zatytułowany „Kocham świat”, w ramach którego z towarzyszeniem Płockiego Kwintetu Smyczkowego wykonała ona piosenki Edith Piaff.

KS. KAN. ANDRZEJ WIĘCKOWSKI urodził się 14 sierpnia 1947 r. w Płońsku. W 1961 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Płocku, a po maturze - do Wyższego Seminarium Duchownego. W seminarium oprócz formacji intelektualnej i duchowej rozwijał swoje zainteresowania teatralne, będąc przez dwa lata kleryckim dyrektorem seminaryjnego teatru. Pasjonował się również sportem, szczególnie tenisem stołowym i siatkówką.
Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1971 r. Przez jedenaście i pół roku pracował jako wikariusz (w tym przez trzy lata w Sierpcu), studiując równocześnie w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i zdobywając tam stopień magistra. 9 stycznia 1983 r. został mianowany pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii w Ciechomicach, gdzie pracował ponad 13 lat.
18 sierpnia 1996 r. został proboszczem parafii pw. Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Intensywnie zajął się remontem kościoła i przywracaniem mu pierwotnego wyglądu i świetności. Tytuł Sierpczanina Roku przyznano mu nie tylko za ochronę dziedzictwa kulturowego dla dobra przyszłych pokoleń, ale również za działalność duszpasterską i charytatywną.

Oprac. T.O.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję