Reklama

Moje drugie powołanie

Niedziela rzeszowska 24/2007

Katarzyna Peret: - Jak doszło do tego, że to Księdzu Biskupowi powierzono rolę duszpasterza leśników polskich?

Bp Edward Janiak: - Wydaje mi się, że dopatrzono się mojego drugiego powołania, które jest wyrażone we wcześniejszym przygotowaniu zawodowym, a dowodem tego jest ukończona szkoła średnia i nieukończone studia wyższe na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Wiadomości z zakresu leśnictwa, które przed laty posiadłem, nie stoją w sprzeczności z wiedzą teologiczną, lecz są ze sobą kompatybilne i jak cała przyroda człowieka dobrej woli zbliża do Boga. Wezwanie do świadczenia posługi na stanowisku krajowego duszpasterza leśników jest szczytną służbą, której oczekują pracownicy leśnictwa. Ksiądz Kardynał Prymas po zasięgnięciu opinii u Metropolity Wrocławskiego powierzył mi tę funkcję przed 10 laty i tak staram się ciągle na nowo odczytywać to środowisko zawodowe.

- Leśnicy w ostatnich latach organizowali i nadal organizują wiele pielgrzymek i różnego rodzaju spotkań duchowych i modlitewnych, np. do Częstochowy, Kalwarii Pacławskiej.

- Od 10 lat regularnie pracownicy Lasów Państwowych, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska biorą udział w dorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. W niektórych regionach są tradycje, gdzie gromadzą się leśnicy w sanktuariach lokalnych, jak np. w Kalwarii Pacławskiej. Cenię to pielgrzymowanie, jako szczególny dar Opatrzności Bożej. Odbyliśmy też niepowtarzalną pielgrzymkę, z potrzeby serca, do Rzymu. Rozpoczęte obchody jubileuszowe Lasów Państwowych i to, co nas uczestników ponad 300-osobowej delegacji do Rzymu łączyło, odbieram jako radosną część dziękczynienia za ofiarny trud tylu pokoleń leśników. Udając się do Rzymu i na Monte Cassino, z racji 60-lecia zwycięstwa bitwy, nie liczyliśmy na tyle życzliwości i miłych niespodzianek, jakie nas spotkały, szczególnie ze strony Ojca Świętego. Cenimy sobie ten dar łaski i mamy nadzieję, że to pielgrzymowanie przynosi swoje owoce nie tylko w symbolach dębu papieskiego, ale w sercach, również w sercach leśników i ich rodzin.

Reklama

- Pierwsze wrażenie z Puszczy Sandomierskiej?

- W blaskach słonecznych promieni wtapiających się w mocną zieleń lasu miałem okazję przyjechać do Madonny z Puszczy. Uświadamiając sobie wartość całego zespołu przyrodniczego otaczającego to sanktuarium, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na spotkanie ze Stwórcą. To miejsce kontemplacji, skupienia i inspiracji do dalszej aktywności. Bardzo bogaty i różnorodny świat roślin od okwiecionych pól po strzeliste do nieba biegnące mocne i zdrowe świerki to obraz, jaki pozostał w mojej pamięci z uroczych puszczańskich terenów.

- Czy Ksiądz Biskup znajduje czas, aby odwiedzać las?

- Rozbudzona wrażliwość na otoczenie, ciekawość funkcjonowania świata doprowadziła mnie do Stwórcy. W dalszym ciągu jednak odkrywam niepowtarzalność człowieka i ogromną energię, z jaką człowiek potrafi podchodzić do rzeczywistości ziemskiej. W wolnych chwilach chętnie spędzam czas w lesie i traktuję ten czas jako wyjątkową rekreację. Z zachwytem poddajemy się refleksji nad pięknem przyrody. Podziwiamy mądrość i harmonię makrokosmosu i tego wszystkiego, co ogarniamy naszymi zmysłami, bez stosowania środków technicznych, przy pomocy których uczeni mogą odkrywać tajemnice świata, jak i mikrokosmosu. W obcowaniu z przyrodą rodzą się odniesienia do Stwórcy Wszechświata.

- Jak Ksiądz Biskup ocenia współczesną rolę leśnictwa polskiego i leśników?

- Uważam, że leśnicy w naszej ojczyźnie to środowisko dobrze przygotowane. Specyfika tej grupy zawodowej polega na wrażliwości i pokorze w podchodzeniu do otaczającego nas świata przyrody. Wiemy jednak, że każdy człowiek jest niepowtarzalną osobowością. Być może ta różnorodność, chciałoby się powiedzieć - „uroda duchowa człowieka” - powoduje, że poszczególne zbiorowości tworzą barwną tkankę społeczną, która w wykonywaniu zawodu współbrzmi pięknymi akordami - współpracy, życzliwości, zrozumienia - symfonii ludzi pracujących w lasach. Edukacja młodych na temat roli leśnictwa polskiego i poziomu świadomości ekologicznej to bardzo ważny kierunek współczesnej troski o przyszłość rozwoju nie tylko środowiska naturalnego, ale też samego człowieka.

- Jakie życzenia u stóp Madonny z Puszczy chciałby Ksiądz Biskup przekazać leśnikom i ich rodzinom?

- Wpisana w świadomość Polaków tradycja jest dla wielu leśników pokoleniowa. Życzę, aby pozostać wiernym tej tradycji ofiarnych pracowników Lasów, którzy realizując swoje powołanie, czują się na służbie u Stwórcy. Pamiętając o ludziach starszego pokolenia, którzy historię swojego życia kreślili walką o wolność swojej Ojczyzny, oddajmy im cześć. Dzielmy się tym, co dobre, szlachetne, prawdziwe, nacechowane miłością, przebaczeniem, bo to są Boże ziarna, które kiełkują, rosną i tworzą las, w którym szukamy wytchnienia na drodze do zjednoczenia z Bogiem. A będąc u stóp Madonny z Puszczy życzę, aby każdy, kto tam trafi, odzyskał siły duchowe do dalszego pielgrzymowania, umocnił wiarę i został wysłuchany.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję