Reklama

III Letnie Wieczory Organowe

Niedziela rzeszowska 24/2007

Już po raz trzeci kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu staje się miejscem, gdzie odbywa się cykl koncertowy pod nazwą Letnie Wieczory Organowe. Organizatorem festiwalu jest parafia Lutoryż, natomiast kierownictwo artystyczne sprawuje Przemysław Lis. Zaplanowanych jest 5 koncertów. Tegoroczna edycja jest szczególna. Festiwal otrzyma imię prof. Klemensa Gudela (1931-2006), wybitnego organisty-wirtuoza, związanego z lutoryskimi wieczorami organowymi. Podczas wszystkich koncertów czołowe miejsce zajmie muzyka organowa od renesansu po współczesność, wykonywana na 18-głosowym instrumencie zbudowanym przez firmę organmistrzowską Józefa i Remigiusza Cynara z Wrocławia. W bieżącej edycji sporo miejsca zajmie także muzyka kameralna oraz występy solowe. W 2007 r. mija 300. rocznica śmierci Dietricha Buxtehudego, jednego z największych organistów ery przedbachowskiej. Dlatego też w repertuarze organowym artystów nie zabraknie jego kompozycji. Koncert inauguracyjny odbędzie się 17 czerwca. Na organach zagra wybitny polski artysta, prof. Marian Machura, organista opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu. Usłyszymy także utwory na wiolonczelę (z tow. organów) w wykonaniu wybitnie uzdolnionego Pawła Czarakcziewa, wnuka prof. Machury. 1 lipca recital organowy wykona Jakub Kwintal z Radomia. 15 lipca koncert kameralny. Wystapią: Monika Niemczyk (Wrocław) - sopran, Stanisława Mikołajczyk-Madej (Jasło) - mezzosopran oraz Tomasz Zając (Rzeszów) - organy. Tego wieczoru szczególne miejsce zajmie śpiew solowy oraz 4 duety wokalne (z tow. organów). 5 sierpnia swoje umiejętności w grze organowej zaprezentuje Paweł Seligman z Brennej oraz Karol Niezgoda z Kolbuszowej. Wystąpi także zespół „Giulivamente” z Kolbuszowej w oryginalnych strojach dworskich epoki renesansu, prezentujący dzieła wokalno-instrumentalne muzyki dawnej. Koncert finałowy, 19 sierpnia, zakończy tegoroczną edycję. Posłuchamy gry wybitnych krakowskich organistów: Urszuli Dereń-Kokoszki i jej męża Zygmunta Kokoszki. Koncerty rozpoczynają się o godz. 16. Tegoroczną edycję patronatem medialnym objęło Radio Rzeszów. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Serdecznie dziękuję proboszczowi ks. Stanisławowi Boratynowi za udostępnienie świątyni dla celów koncertowych, a także sponsorom i dobroczyńcom, bez których festiwal nie mógłby istnieć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję