Reklama

Z imieniem Jana Pawła II

Ojciec Święty Benedykt XVI udziela całym sercem apostolskiego błogosławieństwa Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom i Uczniom Zespołu Szkół w Chwałowicach z okazji uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawła II, upraszając dla nich szczególne łaski Boże - czytamy w piśmie, które placówka otrzymała z Watykanu. - Wolą rodziców, nauczycieli, wychowawców i samorządu tej ziemi jest, aby uczniowie wzrastali i kształcili się, patrząc w rozmodloną, radosną twarz naszego Papieża - mówił podczas wspomnianej uroczystości biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
Oto jest dzień 24 maja 2007 r. Nasza szkoła, Publiczna Szkoła Podstawowa w Chwałowicach, otrzymała imię Jana Pawła II - obwieszczała wzruszona Janina Bzdal, dyrektor placówki. - Zamysł ten narodził się już wcześniej w myślach i sercach grona nauczycielskiego, jednakże śmierć Ojca Świętego przyspieszyła i niejako przypieczętowała dojrzewający w nas zamiar. Wszyscy bowiem zapragnęliśmy, by poprzez oficjalne i uroczyste obranie na patrona naszej szkoły, Jan Paweł II - największy nauczyciel, wychowawca, autorytet - stał się wzorem i orędownikiem nas wszystkich. Zarówno tych, którzy tu uczą i wychowują, jak i tych, którzy są uczeni i wychowywani.
Przewodniczący Mszy św. bp Andrzej Dzięga poświęcił sztandar szkoły, nawiązując do owego aktu w swej homilii. - Przynieśliście ten sztandar, aby ukazać go Bogu, by posługą biskupią został pobłogosławiony, to znaczy związany na zawsze z obecnością Bożej łaski, z tajemnicą Bożego działania, z drogą uświęcania człowieka - podkreślił. - By już nie był tylko - jak sztandary czysto świeckie - znakiem jednoczenia wspólnoty ludzkiej i szczytnych ideałów. Ale, by - spełniając te same warunki - stał się znakiem wzrastania chrześcijańskiego i przemiany oblicza tej ziemi według Bożej myśli.
Wśród gratulacji nadesłanych do szkoły, uwagę zwraca pismo kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita Krakowski wyraża w nim radość z wyboru Jana Pawła II na patrona placówki i pragnienia wprowadzania do programu wychowawczego papieskiego nauczania. Zapewnia także o duchowej łączności w modlitwie o potrzebne łaski.
Przyjęcie imienia Jana Pawła II to nie tylko zaszczytne wyróżnienie, ale i zobowiązanie do jeszcze skuteczniejszej pracy wychowawczej i edukacyjnej. Na ten aspekt wyboru patrona wskazuje Edward Wermiński, przewodniczący Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem. - Mam nadzieję, że nie zawiedziecie Papieża, że jesteście gotowi wziąć odpowiedzialność za przyszłość - dodaje radomyski wójt Jan Pyrkosz. Warto też zwrócić uwagę na słowa, skierowane do społeczności szkolnej w imieniu podkarpackiego kuratora oświaty przez Elżbietę Gołąbek: - To imię także zobowiązuje do poznawania dorobku nauczania tego wielkiego przyjaciela młodych ludzi, do pielęgnowania w szkole zasad uczciwości i solidarności, do kształtowania nowego spojrzenia na świat, nacechowanego szacunkiem do drugiego człowieka, (...) do szukania systemu wartości, opartego na prawdzie, miłości i odpowiedzialności.
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Chwałowicach, jak również całego Zespołu Szkół, pragnie wywiązać się z przyjętych zobowiązań. Ich wypełnienie staje się koniecznością w dobie chaosu wartości, relatywizmu moralnego, narastania zagubienia i agresji wśród dzieci i młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Apel do mieszkańców w związku z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-27 17:32

youtube.com

W tym tygodniu rozpoczną się pierwsze uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich podpisali dziś apel do mieszkańców miasta, zachęcający do udziału w organizowanych wydarzeniach - poinformował w komunikacie stołeczny ratusz.

"W zeszłym roku, ze względu na epidemię, musieliśmy ograniczyć liczbę wydarzeń i osób biorących udział w obchodach Powstania Warszawskiego. W tym roku, również dzięki szczepieniom, możemy bardziej uroczyście przeżywać tę rocznicę, ale część obostrzeń nadal obowiązuje. Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie zasad bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję