Reklama

Półwieczna tradycja

Historia parafii św. Józefa Rzemieślnika rozpoczyna się 28 lutego 1957 r. dekretem erekcyjnym bp. dr. Zdzisława Golińskiego. Zgodę na erygowanie parafii w dzielnicy Sosnowiec-Rudna wydało prezydium WRN. Kościołem tej parafii była wówczas kaplica znajdująca się na głównym cmentarzu.

Rok 2007, to dla parafii św. Józefa Rzemieślnika czas złotego jubileuszu. Centralna uroczystość odbyła się w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 3 czerwca. Eucharystii połączonej z odśpiewaniem „Te Deum” przewodniczył ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili księża-rodacy, kapłani z okolicznych parafii, zaproszeni goście oraz parafianie. Przedtem, aby piękniej i głębiej przeżyć jubileusz 50-lecia, wierni uczestniczyli w tygodniowych Misjach św., które przeprowadzili ojcowie z Towarzystwa Jezusowego. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił nowy witraż przedstawiający Boga Ojca i Ducha Świętego, który umieszczony został w centralnej ścianie ołtarzowej, nową chrzcielnicę i inne sprzęty liturgiczne. „Złoty jubileusz parafii sprawił, że nasze serca przepełnione są wdzięcznością wobec dobrego Boga i Matki Najświętszej za opiekę nad całą parafią. Ufamy, że dobry Bóg nam pobłogosławi, a św. Józef Rzemieślnik wesprze nas swoim przemożnym wstawiennictwem przed Bogiem” - mówił podczas uroczystości jubileuszowej przedstawiciel parafii, Jerzy Żmudzki. Wdzięczność Księdzu Biskupowi za obecność i słowo Boże wyraziła w imieniu parafii Maryla Wrzałek.

Współczesna parafia

Reklama

Parafia liczy ponad 5 tys. wiernych - ludzi, którzy chętnie uczestniczą w niedzielnych Eucharystiach oraz nabożeństwach w ciągu całego roku liturgicznego, organizują się w różnorakie ruchy i stowarzyszenia parafialne. W tutejszej parafii istnieje wspólnota Żywego Różańca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka. Swoje miejsce w historii parafii ma również Ruch Światło-Życie, tzw. oaza, która w latach 90. przeżywała swój rozkwit, a od września 2005 r. rozpoczęła swoją reaktywację. Istotną rolę w liturgicznym życiu parafii pełni od początku jej istnienia Liturgiczna Służba Ołtarza, która obecnie skupia blisko 35 ministrantów i lektorów. W parafii zawiązał się głęboki kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy - co środę sprawowana jest Msza św. wotywna do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, która jest poprzedzona nowenną przed obrazem MB Nieustającej Pomocy znajdującym się w świątyni. W każdy wtorek natomiast wierni modlą się o wstawiennictwo do patrona parafii, św. Józefa Rzemieślnika, podczas nabożeństwa o 17.45. Uroczyste Nieszpory eucharystyczne celebrowane są w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 17.30. Parafianie w pierwszy czwartek miesiąca i pierwszy piątek miesiąca adorują Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Gromadzą się także na Mszy św. wotywnej o Bożym Miłosierdziu w każdy trzeci piątek miesiąca o 18, a także na nabożeństwie wynagradzającym Najświętsze Serce Pana Jezusa za grzechy świata w pierwszy piątek miesiąca oraz na nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Codziennie o 6.30 w świątyni trwa modlitwa różańcowa, zaś w każdą niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu.

Z dziejów parafii

Usytuowanie kościoła i budynków parafialnych jest dość nietypowe. Świątynia została wzniesiona w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, dlatego też pewnie nosi tytuł Wszystkich Świętych, zaś patronem wspólnoty jest św. Józef Rzemieślnik, którego wspomnienie, a zarazem dzień odpustu parafialnego przypada 1 maja. Pierwszym proboszczem parafii został ks. kan. Aleksander Konopka, który przez 11 lat organizował życie duszpasterskie nowej wspólnoty. Msze św. były odprawiane wówczas w dni powszednie o 8 rano i w niedzielę o 9 i 11. W 1968 r. dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przeprowadzono remont kaplicy oraz zakupiono dzwony. W latach 1968-75 w parafii obowiązki proboszczów pełnili: ks. Marian Sztuka, ks. Stanisław Piwowarski i ks. Stanisław Szopa. Trudno było w latach 80. uzyskać od władz pozwolenie na budowę nowej świątyni, a nierzadko graniczyło to z cudem, ale ks. kan. Stanisławowi Szopie udało się uzyskać zgodę na budowę nowego kościoła. Był rok 1982, a rok później, w czasie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II poświęcono kamień węgielny pod nowy dom Boży.
Budowa kościoła trwała 6 lat. W 1990 r. uroczystego poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Stanisław Nowak, ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej. Choroba coraz bardziej uniemożliwiała pracę duszpasterską ks. Szopie, dlatego też powołano nowego proboszcza - ks. Mariana Wątka, który zatroszczył się o umieszczenie nowego kościoła na mapie Sosnowca. 25 marca 1992 r. Papież Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” utworzył diecezję sosnowiecka, zaś pierwszy bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB mianował na stanowisko proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika ks. kan. dr. Stanisława Zychowicza.

Praca duchowa i materialna

W 1993 r. nastąpiły kolejne zmiany. Nowym proboszczem zostaje oficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu, ks. kan. dr Donat Manterys, który z ogromnym zapałem i wielkim zaangażowaniem rozpoczyna pracę w sferze duchowej i materialnej. Troszczy się o grupy działające w parafii, do Kościoła przybliża młodych, podejmuje się też realizacji planów gospodarczych parafii, które rozpoczął budowniczy świątyni ks. Stanisław Szopa. W 1994 r. dzieci pierwszokomunijne ofiarowują nowy Krzyż Misyjny, a w 1995 r. powstaje kruchta kościoła. Cały czas trwają prace nad rozbudową i upiększeniem wystroju świątyni parafialnej. W 1995 r. w kościele pojawia się nowa figura św. Józefa, patrona parafii, potem zakupione zostają konfesjonały oraz witraże. Na uwagę zasługuje witraż o tematyce eschatologicznej, o przemijalności ludzkiego życia - „Memento Mori”. Następnie rozpoczyna się przebudowa i remont budynku za kościołem, powstaje nowy dom parafialny. 10 grudnia 1998 r. Ordynariusz sosnowiecki dokonuje poświęcenia kaplicy św. Józefa Rzemieślnika (tzw. kaplicy zimowej) oraz sali spotkań. Rok później kościół wzbogaca się o dębowe ławki oraz płaskorzeźbę Świętej Rodziny, która umieszczona zostaje na ścianie ołtarzowej. W kaplicy zimowej z kolei zostają zamontowane witraże św. Józefa i Matki Bożej. W 2000 r. trwają prace wykończeniowe domu parafialnego, a w 2001 r. kończą się prace związane z wystrojem terenów wokół kościoła. Zostaje zamontowany witraż z Papieżem Polakiem, Stefanem Kardynałem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia, ks. Jerzym Popiełuszką - kapelanem „Solidarności”, św. Bratem Albertem Chmielowskim, św. Rafałem Kalinowskim oraz Matką Teresą Kierocińską - Apostołką Zagłębia. W 2003 r. trwają dalsze prace wykończeniowe w prezbiterium, a w 2004 r. ściana ołtarzowa, jak również ołtarz i ambonka zostają pokryte białym marmurem. W tym samym czasie odnowiono kopię obrazu NMP Częstochowskiej. Ksiądz Proboszcz natomiast, jako wotum wdzięczności po udanej operacji, ofiarowuje do tutejszej świątyni wieczną lampkę, która ma kształt serca. Od czerwca 2006 r. trwają prace remontowe, które mają na celu wykończenie wystroju świątyni. W sierpniu zostaje wstawiony m.in nowy witraż Boga Ojca i Ducha Świętego w centralnej ścianie tzw. ołtarzowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję