Reklama

Jubileusze religijne w Warnicach

Początki chrześcijaństwa w Warnicach sięgają okresu misji chrystianizacyjnej roku 1124, kiedy do Pyrzyc przybył św. Otton z Bambergu. W okresie reformacji w kościele w Warnicach odprawiano nabożeństwa protestanckie. Dopiero po II wojnie światowej osiedliła się w tej miejscowości ludność przybyła z różnych stron Polski. Uczęszczała do kościoła w Barnimie, której proboszczem był ks. Czesław Sampławski. Dzięki jego staraniom w 1974 r. podjęto się trudu odbudowy zabytkowej świątyni, która została poświęcona 19 grudnia 1976 r. przez ówczesnego ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego bp. Jerzego Strobę. On też erygował parafię w Warnicach pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 12 marca 1977 r.
Od trzynastu lat proboszczem parafii jest ks. Piotr Ilnicki. Wspomaga go jeden wikariusz. Warnicka parafia posiada kościół parafialny i trzy świątynie filialne. Trzydziestolecie istnienia tej parafii obchodzone 26 maja br. było pierwszą okazją do uroczystego podziękowania Bogu i ludziom. Na to święto warnickiej rodziny parafialnej przybył bp Jan Gałecki, wikariusz generalny naszej archidiecezji, obchodzący w czerwcu Złote Gody Kapłańskie.
Niezwykle pracowity i lubiany w Warnicach ks. prob. Piotr Ilnicki, który święcenia kapłańskie przyjął 25 lat temu, zaprosił na tę jubileuszową uroczystość swoich kursowych kolegów, także srebrnych jubilatów. Zatem do sprawowania Eucharystii na placu przykościelnym stanęli po obu stronach Biskupa Jubilata księża: Waldemar Gasztkowski z Polic, Krzysztof Rostkowski z Krzemlina, Stanisław Suzynowicz z Polic, Andrzej Tychoniec z Zielina i Piotr Ilnicki z Warnic. Święceń udzielił im zmarły niedawno bp Kazimierz Majdański, ówczesny biskup szczecińsko-kamieński. Koncelebransem był także brat Gospodarza w Warnicach - ks. dr Stanisław Ilnicki z Towarzystwa Chrystusowego (jest proboszczem w Piaseczniku), który obchodził 15-lecie kapłaństwa.
W czasie Najświętszej Ofiary Biskup udzielił sakramentu bierzmowania czterdziestu dziewczętom i chłopcom z tej niewielkiej, bo liczącej niecałe trzy tysiące wiernych parafii.
Wielowątkowa okolicznościowa homilia Biskupa Jana dotyczyła najpierw godności matki w ujęciu katolickim, bowiem tego dnia nasz kraj składał wyrazy szacunku wszystkim matkom. Wskazał tu na ideał - Matkę Najświętszą. Licznie zebranych zachęcał do świętowania niedzieli poprzez uczestnictwo we Mszy św. oraz do codziennego życia według Dekalogu. Podkreślił też rangę sakramentalnego małżeństwa, które jest takim samym powołaniem aż do śmierci jak sakrament kapłański. Z radością wypowiadał się o małżeństwach przeżywających dole i niedole przez dziesiątki lat, którzy umacniają się częstą Eucharystią.
Młodym powiedział o wielkich duchowych wartościach sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, jakim jest bierzmowanie; wsparty darami Ducha Świętego.
Bp Jan Gałecki przypomniał wszystkim niezwykle wymowne słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: „Kto wierzy Bogu, nigdy nie jest sam”. O sobie powiedział, że przez 50 lat kapłaństwa nigdy nie żałował, iż swoje życie poświęcił Bogu i ludziom, którym służy cały czas niestrudzenie na Pomorzu.
Na zakończenie uroczystości wszyscy jubilaci: Ksiądz Biskup i Kapłani otrzymali bezpośrednie życzenia, podziękowania, kwiaty, obrazy maryjne i innego rodzaju dary od wiernych, grup parafialnych, firm, organizacji oraz szkół.
Biskupowi i Proboszczowi okolicznościowe pozdrowienia przekazał też wójt Warnic - Ireneusz Szamański, który uczestniczył w tym dziękczynieniu za utrwalanie wiary Chrystusowej w miejscowej społeczności w sztuce pokonywania codziennych trudności.
Jubileusze warnickie byłyby „głuche”, gdyby nie obecność orkiestry dętej br. Edmunda Sobisia z Rurzycy, której 20-osobowy zespół cały czas grał i śpiewał, zgodnie z liturgicznymi wymaganiami pod batutą Marka Jastrzembskiego. Wtórowały mu w tym gminnym „Te Deum” rzesze wiernych, czym mile był zaskoczony sam Złoty Jubilat Kapłański.
Opuszczając majowe święto, byłem zauroczony niezwykłym ładem, porządkiem i ukwieceniem terenu przykościelnego, a także starannym przygotowaniem całych Warnic; widocznym dowodem były też liczne flagi maryjne, papieskie i państwowe na posesjach.
Ufundowany niedawno pomnik sługi Bożego Jana Pawła II przed kościołem jest również znakiem miłości tutejszych parafian do Największego z Polaków, którego przykład życia i nauczania przemawia teraz bardziej niż za jego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

2021-07-27 16:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję