Reklama

Diecezjalny Kongres Misyjny

„Oto ja, poślij mnie!”

Niedziela toruńska 24/2007

W sobotę 26 maja br. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Teresy od Dzieciątka Jezus Dziewicy i Doktora Kościoła w Grudziądzu odbył się Diecezjalny Kongres Misyjny, w którym wzięło udział ponad 500 dzieci i młodzieży ze szkolnych ognisk misyjnych oraz Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci z diecezji. Spotkanie zostało zorganizowane przez Diecezjalny Referat Misyjny w ramach przygotowania do obchodów jubileuszowych 150-lecia powstania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce pod hasłem: „Oto ja, poślij mnie!”. Podczas tego spotkania dzieci i młodzież zapoznały się ze specyfiką pracy misjonarzy na poszczególnych kontynentach. Rejon brodnicki zaprezentował Azję, kontynent afrykański przedstawił rejon toruński, a Australię i Oceanię - rejon grudziądzki. Prezentacja została ubogacona wspólną modlitwą, śpiewem i spotkaniami z misjonarzami. Szczególne zainteresowanie wzbudził czarnoskóry ojciec jezuita, który mówił o męczennikach za wiarę w Afryce.
W Kongresie uczestniczyli kapłani opiekunowie dekanalnych i parafialnych kół misyjnych, opiekunowie grup, katecheci, ks. Grzegorz Tworzewski dyrektor Diecezjalnego Referatu Misyjnego Diecezji Toruńskiej, seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Wyjątkowym gościem był ks. Jan Piotrowski, dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Uwieńczeniem Kongresu była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski w asyście 25 kapłanów. Wśród sprawujących Eucharystię był pochodzący z parafii na Rządzu ks. Dariusz Kajzer, który za kilka miesięcy, jako jedyny misjonarz z diecezji toruńskiej, wyjedzie na misję do dalekiej Papui-Nowej Gwinei.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do dzieci, dziękując za zaangażowanie duchowe i materialne w Papieskie Dzieło Pomocy Dzieciom. Rozważając myśl Soboru Watykańskiego II, że misje są najważniejszą i najświętszą sprawą Kościoła, przedstawił postaci wielkich misjonarzy: św. Pawła, św. Wojciecha, bp. Chrystiana - który był pierwszym misjonarzem na terenach naszej diecezji i widnieje w herbie Grudziądza. Wskazując na figurę i relikwie patronki świątyni i parafii na Rządzu - św. Teresy od Dzieciątka Jezus, powiedział, iż ta święta karmelitanka nigdy nie była na misjach, ale modliła się za misje i misjonarzy już od wczesnego dzieciństwa, a dzisiaj jest patronką misji świętych.
Wielkim przeżyciem dla wspólnoty parafialnej i jej proboszcza ks. kan. Janusza Majewskiego było uroczyste posłanie misjonarza, ks. Dariusza Kajzera. Po odczytaniu aktu posłania bp Andrzej Suski poświęcił i nałożył na ks. Darka krzyż misyjny; „Oto ja, poślij mnie!”.
Ks. proboszcz Janusz Majewski i wspólnota parafialna towarzyszyli ks. Darkowi w jego drodze do kapłaństwa: w katedrze św. Janów, gdy z rąk śp. bp. Jana Chrapka przyjmował święcenia diakonatu; w Roku Jubileuszowym 2000, gdy otrzymał święcenia kapłańskie; 29 kwietnia br. w Gnieźnie podczas uroczystości odpustowych św. Wojciecha, gdy nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk z woli Papieża Benedykta XVI wręczył 40 misjonarzom z Polski - krzyże misyjne. Wspólnota parafialna wspierać będzie duchowo i materialnie pierwszego „swojego” misjonarza. Przedstawiciele parafii podczas tej uroczystości przekazali ks. Darkowi ofiary złożone na cel jego działalności misyjnej.
Uroczystość ta wpisze się w historię, zaledwie dwudziestoletnią, parafii św. Stanisława BM i św. Teresy od Dzieciątka Jezus na osiedlu Rządz w Grudziądzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję