Reklama

Eucharystyczne rekolekcje w Łowiczu

„Wytrwajcie w miłości mojej” - to motto, które przyświeca idei I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Łowickiej. Dla wiernych jest on okazją do pogłębienia swojej wiary oraz dziękczynieniem za 15 lat istnienia diecezji łowickiej.

Kongres rozpoczął się w uroczystość Bożego Ciała, kiedy to na łowickim rynku zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. - Benedykt XVI przypomniał nam niedawno w swojej adhortacji „Sacramentum caritatis”, że Eucharystia jest w całym tego słowa znaczeniu tajemnicą wiary. Jej streszczeniem i podsumowaniem - zauważył abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył uroczystościom otwierającym Kongres. Powiedział również, że wiara Kościoła ze swej istoty musi być wiarą eucharystyczną. Dlatego też szczególnie nabiera swej duchowej mocy przy stole eucharystycznym. A Kongres Eucharystyczny ma pogłębić naszą wiarę i prowadzić do wielkiej wdzięczności Bogu za ten sakrament.
Zdaniem abp. Kowalczyka, ziemski świat nie może zaspokoić duchowej potrzeby ludzkiego serca. Dlatego też potrzebujemy czegoś więcej. - Trzeba nam innego pokarmu i innego chleba, który będzie w stanie nasycić ludzką duszę - podkreślił Nuncjusz Apostolski. Dodał również, że diecezjalny Kongres troszczy się nie o ten ziemski pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który 10 lat temu na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu wskazał nam, jak wielka jest miłość Boga do człowieka ukryta w tym sakramencie. „Jak wielką wartość ma w oczach Bożych człowiek, skoro sam Bóg karmi go swoim Ciałem! Jak wielką przestrzeń kryje w sobie ludzkie serce, skoro wypełnić je może tylko Bóg!” - mówił Ojciec Święty.
Przez kongresowy tydzień wierni modlą się oraz pogłębiają swą wiedzę o tym najważniejszym sakramencie Kościoła. Jego program jest bardzo bogaty: procesje, adoracje, Msze św., Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, spotkania ministrantów i bielanek, dzień modlitwy osób konsekrowanych oraz Marsz dla Jezusa. Dlatego też cały tydzień skoncentrowany jest na Eucharystii. - Jest to taki czas, w którym każdy powinien się zatrzymać i zastanowić się, w co wierzy i komu służy. To są takie eucharystyczne rekolekcje - podkreśla o. Robert Kalbarczyk z kościoła Ojców Pijarów w Łowiczu.
Kongresy Eucharystyczne organizuje się w różnej skali - międzynarodowej, krajowej i diecezjalnej. Ich celem jest wzmocnienie wśród wiernych osobistej i wspólnotowej relacji z Chrystusem Eucharystycznym. - Dlatego też w każdej diecezji organizuje się kongres, aby zwrócić uwagę wiernych na to, że wszystkie sakramenty Kościoła zmierzają do tego najważniejszego: Eucharystii - uważa o. Kalbarczyk. Podczas trwania Kongresu wierni mają doskonałą okazję, aby dowiedzieć się, czym w istocie jest ten sakrament. Dzięki temu mogą pogłębić swoją wiedzę, jak również odnowić kontakt z Eucharystią. - Podczas tego okresu obserwujemy w naszym kościele więcej spowiedzi oraz większą ilość wiernych na Mszach św. i innych nabożeństwach - podkreśla o. Kalbarczyk. - My dajemy ludziom możliwość pogłębienia swojej wiary. A oni z tej możliwości korzystają.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Musica Divina! Są kolejki i uśmiechy

2021-08-04 17:19

Norbert Polak

To było niezapomniane widowisko

To było niezapomniane widowisko

W kolegiacie św. Anny rozbrzmiała Musica Divina - festiwal muzyki sakralnej. Pierwszy koncert 3 sierpnia zagrał utytułowany na arenie międzynarodowej zespół Sollazzo Ensemble pod kierownictwem Anny Danilevskajej.

Przed świątynią tłum zainteresowanych oczekiwał z wcześniej wydrukowanymi wejściówkami od stopni kościoła po same Planty. Prowadzący Piotr Matwiejczuk nie krył radości z organizacji festiwalu. - Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać w tak licznym gronie, to jest dobre, by przyzwyczajać się na nowo do takiej sytuacji, w której wreszcie, prawie tak, jak dawniej, możemy słuchać muzyki – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję