Reklama

Uroczystości w kościele św. Katarzyny w Zamościu

W swoistej oazie modlitewnej Zamościa, w kościele św. Katarzyny, od 9 do 17 maja, trwało Jerycho, tzn. całodobowe czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem, z okazji apostolskiej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Brazylii. Wierni z Zamościa i okolic modlili się nie tylko o błogosławione owoce pielgrzymki, ale również o wyniesienie na ołtarze sług Bożych: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Franciszka Blachnickiego oraz służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Składali też dziękczynienie za dar św. Andrzeja Boboli, orędzia fatimskiego i za 15 lat istnienia diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Modlitewne czuwanie było połączone z rekolekcjami, które prowadził o. Henryk Burzyński z Radomia.
13 maja, w 90. rocznicę objawień fatimskich, kapłani i wierni świeccy wzięli udział w procesji różańcowej ulicami zamojskiej starówki, przypominając w rozważaniach - według orędzia Maryi - że drogą do ratowania zagrożonego grzechami świata są: modlitwa, różańcowa, pokuta i nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Współczesny świat winien na nowo wsłuchać się w głos Najświętszej Matki, wciąż zatroskanej o zbawienie każdej ludzkiej duszy.
Nawiązując do chlubnej tradycji kościoła św. Katarzyny, 15 maja, w wigilię odpustu św. Andrzeja Boboli, zorganizowano bierzmowanie harcerzy, którego udzielił bp Wacław Depo. Ten ważny sakrament odbył się w 90. rocznicę powstania ZHP w Zamościu i w 60. rocznicę sakramentu bierzmowania, udzielonego harcerzom przez bp. Stefana Wyszyńskiego.
Ukoronowaniem wymienionych uroczystości był odpust ku czci św. Andrzeja Boboli, który 350 lat temu poniósł męczeńską śmierć za wiarę. Uroczystą Sumę odpustową celebrował ks. prał. Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej, wspólnie z wieloma zgromadzonymi przy ołtarzu Pańskim kapłanami. Obszerny zasób wiadomości o życiu i pracy duszpasterskiej Świętego przekazał Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum w Zamościu.
Św. Andrzej Bobola żył w latach 1591-1657. W Braniewie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, w 1622 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w Nieświeżu, Wilnie, Bobrujsku, Płocku i Warszawie, w Łomży i w Pińsku. Prowadził działalność misyjną w latach 1652-57 na Polesiu, zarówno wśród prawosławnych jak i katolików. Został bestialsko zamordowany przez kozaków w Janowie Lubelskim w 1657 r. Beatyfikacja Andrzeja Boboli nastąpiła w 1853 r., a kanonizacja - w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 17 kwietnia 1938 r. Relikwie Świętego przechowywano w Pińsku, Płocku, Moskwie, Watykanie i Rzymie. W 1989 r. trumnę z relikwiami umieszczono na stałe w sanktuarium w Warszawie, na Mokotowie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego św. Andrzeja ogłoszono Patronem Polski, a w 1992 r. - metropolii warszawskiej. W 1938 r. na prośbę młodzieży szkół średnich sprowadzono relikwie Świętego do kościoła św. Katarzyny. Tu szerzy się Jego kult. W 1998 r. uroczyście obchodzono 60. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja - Muzeum Zamojskie (wtedy i teraz) zorganizowało wystawę o życiu i działalności Męczennika, a ks. Zdzisław Ciżmiński zakupił do świątyni posąg świętego. Oby męczeńska śmierć Patrona naszej Ojczyzny przyczyniła się do zjednoczenia rozdzielonych chrześcijan.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję