Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystość Bożego Ciała w Częstochowie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Bożena Sztajner

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o nowe miejsca pracy oraz prawdę w życiu społecznym zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

W homilii abp Depo przypominał, że „Kościół żyje Eucharystią”. - Tę prawdę wyznajemy poprzez wyjście na zewnątrz, na ulice naszego miasta - mówił abp Depo.

Reklama

„Eucharystia to misterium fidei, tajemnica wiary, która nie jest sposobem ucieczki od postawionych w sercu pytań. Jest to wskazanie na Boga, który nas przerasta i przewyższa. Jest to wskazanie na porządek Boga”- mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że „Bóg ma serce, Bóg ma twarz objawioną w Jezusie Chrystusie, a dzisiaj w tajemnicy Eucharystii”.

Odnosząc się do czasów współczesnych metropolita częstochowski zaznaczył, że „człowiek w imię samowystarczalności odrzuca tajemnicę Boga a Chrystusa czyni wspomnieniem przeszłości”. - Wiara jest spotkaniem z Chrystusem. Na ulicach naszego miasta nie idziemy za wspomnieniem z historii, ale idziemy z Chrystusem obecnym, żywym i prawdziwym, by zaprosić Go w radosne i bolesne tajemnice naszego życia - mówił abp Depo.

Reklama

Przywołując myśli włoskiej dziennikarki Rosy Alberoni zawarte w książce „Wygnać Chrystusa” abp Depo wołał, że „nadeszła chwila dla wierzących, by podnieść głowę, by przemówić, by ujawnić przemoc, bezprawie, niebezpieczeństwa. By bronić wartości chrześcijańskich, stosując je w praktyce, uświęcając je w gestach, ponieważ tylko w ten sposób stawia się czoło woli zniszczenia chrześcijaństwa, która jest wolą unicestwienia własnej cywilizacji”. - Wiara ateistów objawia się dzisiaj w masce obrońców rozumu - mówił abp Depo.

- Czy śmierć Boga w sercu i w cywilizacji człowieka nie przyniesie śmierci człowieka - pytał Metropolita częstochowski.

W trakcie procesji, przy kościele pw. św. Zygmunta Metropolita częstochowski za Benedyktem XVI wskazał na „pustynnienie świata i człowieka”. - Czy można bez Ciebie Chrystusie owocować - pytał abp Depo. - Można tak żyć, ale nie przynosi się owocu - odpowiedział abp Depo.

O ocalenie godności macierzyństwa i ojcostwa, o godność małżeństwa i rodziny zaapelował metropolita częstochowski przy ołtarzu przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła. - Bóg stworzył człowieka z miłości jako mężczyznę i kobietę i zadał im zaludniać ziemię. To jest dzisiaj przesłanie, które należy odkryć - mówił abp Depo.

„Ocalmy godność małżeństwa i rodziny, ojca, matki i dziecka, bo inaczej nie będziemy solą ziemi i będziemy podeptani przez tych, którzy proponują nam dzisiaj inne modele. Miłość nie raz po błocie chodzi i się jej ubliża”- kontynuował abp Depo.

„Aby w naszym mieście i w Polsce było uszanowane macierzyństwo i ojcostwo, by była uszanowana każda kobieta i dziewczyna w swojej godności i oryginalności. Aby nasze rodziny były pisane kartą Ewangelii”- wołał abp Depo przy drugim ołtarzu.

Przy kolejnym ołtarzu, przygotowanym przez wspólnoty rzemieślników, abp Depo zaapelował o nowe miejsca pracy dla mieszkańców miasta - mamy prawo prosić o pracę i chleb dla naszych dzieci tutaj a nie poza granicami Ojczyzny na obcym chlebie i za ciężka pracę - wołał abp Depo.

„Nie można też przeciwstawiać potrzeby chleba potrzebie Boga.”- kontynuował Metropolita częstochowski.

Natomiast przy ostatnim ołtarzu na Jasnej Górze abp Depo podkreślił, że „żyjemy w świecie, który każdego dnia przez środki społecznego przekazu i portale społecznościowe karmi nas przede wszystkim złymi wiadomościami”. - Potrzeba nam dzisiaj fundamentalnej prawdy Ewangelii, że Bóg stał się człowiekiem i jest Bogiem z nami, żeby nasze życie miało sens - mówił abp Depo.

„Nie jesteśmy jakąś świętą masą, ale konkretną wspólnotą ludzi mającą imię od Boga”- kontynuował Metropolita częstochowski.

Na zakończenie abp Depo przypomniał, że „na tym fundamencie, że Bóg jest z nami może być odbudowana jedność, solidarność i miłość Ojczyzny i wierność Chrystusowi i Kościołowi”.

2013-05-30 15:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Procesja Bożego Ciała w Strzegomiu

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ryszard Wyszyński

W Strzegomiu od kilku lat tradycją jest Msza św. odprawiana w Boże Ciało przy ołtarzu polowym ustawionym w samym środku miasta, na której modlą się wierni obu strzegomskich parafii. Nie inaczej było w tym roku.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję