Reklama

„Niedziela” jest dla Was i o Was

Niedziela amerykańska 31/2007

Serdecznie pozdrawiam Kapłanów archidiecezji w Chicago, a także świeckich Czytelników „Niedzieli” tejże archidiecezji. Od ponad 4 lat wydajemy „Niedzielę w Chicago” i cieszymy się, że mamy wśród Polonii wielu przyjaciół naszego tygodnika. „Niedziela” rozchodzi się w parafiach na terenie całej archidiecezji i także poza nią. Jesteśmy dumni z naszych wspaniałych Czytelników, zarówno księży, jak i wiernych świeckich.
Pisma katolickie mają to do siebie, że ich bazą jest parafia, a Księża Proboszczowie należą do grona najlepszych współpracowników katolickiego pisma. Założyciel „Niedzieli” bp Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, na początku wydawania pisma, jeszcze przed II wojną światową, powiedział do swoich kapłanów, że „Niedziela” ma być dodatkowym wikarym dla proboszcza.
I taka jest istota służby naszego tygodnika - służyć duszpasterstwu parafialnemu. Tak było od początku istnienia pisma, od roku 1926. Ale minęły lata i w 1981 r. zaczęliśmy po długiej przerwie spowodowanej działaniami najpierw II wojny światowej, a potem reżimem komunistycznym wydawać „Niedzielę” dla Polaków w kraju i na całym świecie. W związku z tym tygodnik stał się owym wikarym nie tylko dla proboszczów diecezji częstochowskiej, ale również służy pomocą w duszpasterstwie polskim i polonijnym. W podobny sposób służyliśmy kapłanom w archidiecezji chicagowskiej.
Trzeba jednak nieustannie rozglądać się za tym, co jest znakiem czasu. Zauważyliśmy, że „Niedziela w Chicago” cieszy się zainteresowaniem w całej Ameryce Północnej. Sporo egzemplarzy rozchodzi się w Nowym Jorku i w okolicach. Nasze pismo trafia również do parafii kanadyjskich. Kolporterzy z Nowego Jorku czy Toronto przesyłają tygodnik do wielu innych diecezji amerykańskich - wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już „Niedziela” czytana na terenie całej Ameryki Północnej. Podjęliśmy wobec tego decyzję o wydawaniu „Niedzieli Amerykańskiej”, edycji o bardzo poszerzonym spektrum. Nie będzie to już tylko „Niedziela w Chicago”, ale „Niedziela Amerykańska”, która będzie kolportowana wśród duszpasterzy polonijnych na całym kontynencie. Oczywiście, będziemy nadal podejmować tematy dotyczące życia archidiecezji chicagowskiej, ale chcemy informować także o innych środowiskach polonijnych. Mam na uwadze Nowy Jork, gdzie mieszka ogromna wspólnota polska. W pobliżu tej metropolii mamy też Amerykańską Częstochowę. Wystarczy pójść do tego sanktuarium czy nawiedzić cmentarz w Doylestown, gdzie spoczywa ponad 7 tys. naszych rodaków, by poczuć polskość tego miejsca. Na amerykańskiej ziemi rozsiane są polskie parafie, spotyka się szczególnie czczony Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. „Niedziela”, która w swoim znaku ma ikonę Pani Częstochowskiej, wydawana jest u stóp Jasnej Góry w Częstochowie, a główny patronat oddaliśmy Matce Bożej Częstochowskiej. Jest Ona naszym symbolem - główną Redaktorką, jest naszą umiłowaną Panią i Królową.
Chcemy zachęcić wszystkich duszpasterzy polskich, by zechcieli przyjmować „Niedzielę” w swoich parafiach. Pragniemy przekazywać informacje o polskich wspólnotach i polskim duszpasterstwie, a także o życiu Polaków, którzy są rozproszeni w całej Ameryce i łakną kontaktu z Ojczyzną. Proszę więc, przyjmijcie nas, Drodzy Księża i Wierni Świeccy, w polskich parafiach jako swoje pismo. Chcemy Wam służyć najlepiej, jak umiemy. Zachęcamy do współpracy, do współtworzenia tej „Niedzieli Amerykańskiej”. Nasze łamy stoją przed Wami otworem.
Czytając nasze pismo, zdobędziecie także wiadomości prasowe dotyczące całego Kościoła powszechnego, nauczania Ojca Świętego. Tak czyniliśmy za pontyfikatu Jana Pawła II i tak jest za rządów Benedykta XVI. Zamieszczamy także głosy i opinie katolickich agencji prasowych, teologów, filozofów, historyków, tych wszystkich, którzy mają na uwadze historię Polski, naznaczoną krzyżem i obecnością Pani Jasnogórskiej.
Przychodzimy do Was, Drodzy Polacy w Ameryce, w Kanadzie i gdziekolwiek jesteście, z serdecznością i z otwartym sercem. Pamiętajcie, że gdy zagości u Was „Niedziela”, to tak, jakbyście przyjmowali do domów umiłowaną Ojczyznę - Polskę. Niech w Waszych progach zagości Najświętsza Maryja Panna i Królowa Polski, nasza wspaniała Patronka, nasza Opiekunka, i gromadzi w Was wszystko, co Polskę stanowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 sierpnia na Jasnej Górze – program obchodów

2020-08-13 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie i bracia paulini zapraszają na Jasną Górę do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie rozpoczną się one już wieczorem 14 sierpnia.

14 sierpnia, piątek, wigilia uroczystości

18.30 – Msza św. – przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; szczyt jasnogórski

Po Mszy św. modlitwa uwielbienia – prowadzi zespół „Mocni w Duchu”

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – o. Kazimierz Maniecki

Czuwanie nocne – Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska /bazylika/

21.00 – Koncert „Abba Ojcze” – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki św. Jana Pawła II, błonia jasnogórskie / transmisja w TVP1
Przeczytaj także: Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

15 sierpnia, sobota, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

5.30 – Godzinki

6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

Msza św. z homilią

8.00 – Msza św. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki; homilia – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry /szczyt jasnogórski/

10.00 – Modlitwa za ojczyznę – prowadzi o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka /szczyt jasnogórski/

10.45 – Ingres biskupów

11.00 – Suma pontyfikalna – przewodniczy i homilię głosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów /szczyt jasnogórski/

poświęcenie ziół

14.30 – Droga Krzyżowa /wały jasnogórskie/

16.00 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 – Procesja eucharystyczna /wały jasnogórskie/

19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego – Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P. /Kaplica Matki Bożej/

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie czy Zaśnięcie NMP? [FELIETON: Między Wschodem a Zachodem #2]

2020-08-15 00:53

www.pasat-charter.pl

Cerkiew pw. Zwiastowania NMP wyspy Tinos

Dziś odbędą się uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I tak jak nam to Święto „od zawsze” kojarzy się z pielgrzymkami na Jasną Górę i świętowaniem kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą, to dzisiaj opiszę, jak to wielkie święto maryjne jest obchodzone w Grecji, w której większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego = ortodoksyjnego (nie mylić z kościołem grekokatolickim, który dawniej był nazywany unickim). Niestety, mało kto wie, że i Grecy wiążą swoją najnowszą historię i odzyskanie Niepodległości po 400 (sic!) latach otomańskiej niewoli ze wsparciem z Nieba. Rocznica ich powstania narodowego z 1821 r., które przyniosło im upragnioną niepodległość, jest co roku obchodzona 25 marca, w święto Zwiastowania NMP. Co roku zaś 15 sierpnia cała Grecja kieruje swoją uwagę na uroczystości na wyspie Tinos, którą śmiało możemy nazwać grecką Częstochową.

Poniżej opisuje najbardziej charakterystyczne ciekawostki z obchodów tego Święta. Zanim zacznę, pragnę zaznaczyć, że mój artykuł polega na przedstawieniu m.in. podejścia do kwestii tego maryjnego święta. Kwestie eschatologiczne oraz doktrynalne należy zostawić teologom, którzy mają o wiele większą wiedzę ode mnie.

Zacznę od nazwy święta, ponieważ ona nieco różni się od naszej. W Cerkwi Prawosławnej mówimy bowiem o Zaśnięciu NMP. Nasi wschodni bracia w wierze są zdania, że Maryja nie tyle umarła, lecz zasnęła, potem zmartwychwstała i została zabrana do nieba. Czyli mniej więcej powtórzyła dzieło swojego Syna, a naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jak możemy też przeczytać na stronie prawoslawie.pl: Matka Boża nie zwyciężyła śmierci własnymi siłami, została zbudzona ze Swego Zaśnięcia przez Chrystusa. Bogurodzica stanowi prawzór zmartwychwstania całego stworzenia. Dalej jest napisane: o zaśnięciu Bogurodzicy Chrystus przybył w chwale otoczony aniołami i Świętymi, by przyjąć Jej duszę. Było to niejako zapowiedzią Jego drugiego Przyjścia na świat – paruzji. Natomiast u nas, zgodnie z konstytucją apostolską Munificentissimus Deus Ojca Świętego Piusa XII wynika, że Bogurodzica zasnęła i została zabrana wraz z ciałem i duszą do nieba. Jednakże w tym dokumencie papieskim nie jest wprost napisane, czy Maryja umarła jako człowiek, czy też zasnęła i została zabrana do wiecznej chwały jako “żywa”. Myślę, że prawdę poznamy dopiero na końcu świata.

Chciałbym teraz przybliżyć Wam jedno miejsce w Grecji, które w sposób szczególny przeżywa uroczystość Wniebowzięcia/Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest nią wyspa Tinos położona na morzu Egejskim w archipelagu Cyklady. Osobiście ją nazywam grecką Częstochową. Dlaczego? Na wyspach cykladzkich mieszkają głównie Grecy wyznania rzymskokatolickiego (jest to wynikiem długiej okupacji Cyklad przez katolicką Wenecję). 15 sierpnia w Grecji jest nazywane Δεκαπενταύγουστος czyli piętnasty sierpnia. Druga nazwa to wspomniane Κοίμηση της Θεωτόκου czyli Zaśnięcie Bogurodzicy. Co ciekawego jest na tej wyspie? Jest to cerkiew i znajdująca się tam ikona Matki Bożej. Legenda mówi, że świątynia została założona po tym, jak jednej z sióstr mieszkających w klasztorze przyśniła się Maryja i wskazała jej miejsce, gdzie jest ukryta ikona. Po jej odnalezieniu, uznano ten sen za objawienie, dlatego świątynia została zbudowana pod wezwaniem Παναγίας Ευάγγελιστριας (wym. Panajias Ewangelistrias) co tłumacząc na język polski znaczy Zwiastowania NMP.

Kolejna legenda głosi, że za pośrednictwem tej ikony miały miejsca liczne cuda. Jeden z nich mówi o załodze statku z ΧΧ. wieku, prawdopodobnie jego początku. Miejscem docelowym statku miała być Hiszpania, jednak, kiedy załoga przebywała niedaleko Tinos, pogoda zaczęła im nie sprzyjać. Mocne wichry, w dodatku statek był ciągle zalewany. Jakby tego brakowało, okazało się, że w statku jest duża dziura. Zrozpaczeni marynarze zanieśli błagania do Matki Bożej o ratunek i wtedy stała się rzecz niesłychana. Wichry ustały, a duża ryba zaklinowała się w dziurze, uniemożliwiając tym samym dalszy wlew wody. Statek spokojnie dotarł do portu. W ramach dziękczynienia obdarowali świątyni mały srebrny stateczek, który widnieje przy wejściu do niej.

Innym znanym cudem jest zatopienie greckiego krążownika „Elli” przez Włochów 15 sierpnia 1940 roku (Włosi jako pierwsi z państw Osi zaatakowali Grecję, za oficjalną datę wybuchu wojny włosko-greckiej uznaje się 28 października 1940 roku). Na pokładzie krążownika oraz na nadbrzeżu było wielu pątników, ale nikt nie ucierpiał!! Ten fakt uznano za kolejny cud i miał on dodać otuchy Grekom w nadchodzącej wojnie, że czuwa nad nimi Matka Boża.

Ponadto, każdego roku odbywa się procesja ikony z portu do cerkwi. Niestety, w tym roku z racji wiadomych, nie dojdzie ona do skutku. Jednakże podczas całej tej procesji, wierni często wyjdą naprzeciw tej ikonie, uklękną i chcą by obraz Maryi przeszedł nad nimi. Wierzą bowiem, że poprzez to uniżenie uproszą od Bogurodzicy wiele łask dla siebie i dla swojej rodziny. Zdarzają się i tacy, którzy całą trasę pokonają na kolanach. To, moim zdaniem, jest przykład pokory i uznania niższości wobec mocy Bożej. A jak głosi jedna z znanych katolickich pieśni: Przed obliczem Pana uniżmy się / Pan sam wywyższy nas.

To tylko kilka z przykładów cudów, które mają miejsce za wstawiennictwem Matki Bożej z Tinos. Oczywiście, do każdego “cudu” należy podchodzić ostrożnie, szczególnie że w historii było już wiele kontrowersyjnych “uzdrowień”, niemniej jednak jest zdania, że na pewno część z tych niewyjaśnionych okoliczności z Tinos jest autentyczna. Pamiętajmy, że chrześcijaństwo opiera się nie tylko na ratio, czyli rozumie, ale również na fides, czyli wierze. Zatem nie bądźmy jak niektórzy, którzy chcieliby mieć wszystko udokumentowane na nagraniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję