Reklama

To trzeba przeżyć

Niedziela lubelska 31/2007

Już po raz 29., 3 sierpnia br. sprzed archikatedry lubelskiej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Lublin - Jasna Góra. Młodzi i już w podeszłym wieku, osoby konsekrowane i rodziny z dziećmi, niepełnosprawni i żołnierze, w czasie 12 dni pokonają ponad 320 km. Wędrując w ulewie i w skwarze, po drogach asfaltowych, piaszczystych i leśnych, poprzez miasta i wioski, witani i goszczeni przez bogatych i biednych, śpiewając Godzinki i odmawiając Różaniec, z odciskami i nadwyrężonymi stawami - 14 sierpnia pokłonią się Matce Bożej na Jasnej Górze i zaniosą przed Jej oblicze modlitwy Kościoła lubelskiego. Pielgrzymujących, pod hasłem „Odkryć godność powołania”, także w tym roku prowadzi ks. Mirosław Ładniak.
Przez 10 dni rekolekcji w drodze pielgrzymi starają się głębiej zrozumieć wartość życia i miłości. Każdego dnia po Mszy św., we wszystkich grupach jednocześnie, odsłuchują konferencje przygotowane przez salezjanów. Jest czas przeznaczony na adorację Najświętszego Sakramentu, wieczorne Apele Jasnogórskie, sakrament pokuty, rozmowy duchowe, wymianę poglądów i doświadczeń. Do udziału w pielgrzymce, która wpisuje się w obchody 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie, zachęcał także Metropolita Lubelski, podkreślając, że pątnicy pielgrzymujący do Maryi dają świadectwo, że „Jej styl życia i bezgraniczne zaufanie Bogu stanowią dla nas lekcję żywej wiary”.
Jak co roku, nad bezpieczeństwem pątników czuwa kolumna medyczna z profesjonalnymi karetkami i wykwalifikowaną obsługą oraz radiowóz policyjny. Na całej trasie pielgrzymi mogą zaopatrzyć się w niedrogie produkty żywnościowe oraz wysłać korespondencję dzięki pielgrzymującej Poczcie Polskiej. Organizatorzy zadbali, by jak najwięcej osób mogło wziąć udział w pielgrzymowaniu do duchowej stolicy Polski. Przygotowano zniżki dla rodzin, służb grupowych oraz Fundusz Solidarnościowy „Idę z Tobą”. Świadczy on pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej oraz jest wyjściem do tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą pielgrzymować, a poprzez opłacenie „wpisowego” innej osobie modlącej się w ich intencjach, mogą uczestniczyć duchowo w pielgrzymce. Łącznikiem pątników i tych, którzy pozostali w domach, jest archidiecezjalna rozgłośnia Radio eR, która prowadzi studio pielgrzymkowe na falach 87, 9 FM. Aktualne wiadomości z trasy można znaleźć na stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl, zaś relacje z trasy w serwisach telewizji lubelskiej, dziennikach i tygodnikach lokalnych. Także w tym roku współpraca pielgrzymki z „Niedzielą” zaowocuje m.in. wejściem „pielgrzymów” na Jasną Górę z „niedzielnymi” balonami.
Pielgrzymujący ludzie zastanawiają. Dlaczego zostawiają na kilkanaście dni swoje rodziny i codzienne życie, by w trudzie i niewygodach, często z nadwyrężonymi stawami i obolałymi stopami wędrować? Odpowiedzi, tak jak motywacje do udziału w pielgrzymce, mogą być różne. Jednak słowa niewiele wyjaśnią. To trzeba przeżyć osobiście.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dusza

2020-07-14 09:42

Niedziela Ogólnopolska 29/2020, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

teolog

Adobe Stock

Pytanie czytelnika:
Człowiek składa się z duszy i ciała. Ciało widać. Duszy nie widać. Czym ona jest i czy w ogóle jest? Co można powiedzieć o duszy?

Jeśli chodzi o zagadnienie ludzkiej duszy czy też – jak kto woli – ducha, to z pewnością nie da się go opisać i rozstrzygnąć w tak krótkiej literackiej formie. Niemniej jednak, odwołując się do Biblii i wyrosłego z niej kościelnego nauczania, można pokusić się o zdefiniowanie duszy. Wierzymy wszak, że ją mamy.

Nie wchodząc zatem w niepotrzebne akademickie dywagacje i opierając się na Katechizmie Kościoła Katolickiego (por. n. 363 i następne), możemy powiedzieć, że dusza wielokrotnie oznacza po prostu ludzkie życie, a także całą osobę ludzką. Dlatego też mówimy, że człowiek jest istotą duchowo-cielesną. Jego dusza wyobraża w nim to, co przynależy do jego wnętrza, co świadczy o jego niezwykłej wartości jako stworzenia, które jest wyjątkowym obrazem samego Pana Boga. Innymi słowy, owa jedność ciała i duszy określa ludzką naturę.

Kościół uczy, że Pan Bóg stwarza duszę bezpośrednio wraz z poczęciem przez rodziców nowego życia (por. Rdz 2, 7). Jest ona nieśmiertelna, nie umiera podczas zgonu ciała. Ostatecznie połączy się z nim w momencie zmartwychwstania. To tyle i aż tyle.

Generalnie można powiedzieć, że wszystko, co stanowi o naszym człowieczeństwie: nasze myśli, przeżycia, wybory, ma swoją genezę właśnie w ludzkiej duszy. To nie tylko jakby dowód na jej istnienie – bo przecież wymienionych wyżej rzeczywistości też nie widać – ale przede wszystkim wskazanie na jej duchową naturę. Dusza to zatem byt duchowy. Wiem, że brzmi to może nieco zawile, jednak tak właśnie jest. Dusza to coś, co jest zupełnie niezależne od materii. Jest zdolna do poznawania i ukierunkowywania na konkretny cel. Jest odrębnym pierwiastkiem, który tworzy nas samych, ukazując to, co jest w nas najbardziej istotne i co rzeczywiście wypływa z naszego wnętrza.

Sam Pan Jezus wiele razy mówi o duszy, np.: „Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną” (Mt 26, 38); „Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Ależ właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę” (J 12, 27). Dodaje do tego: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” (Mt 10, 28).

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję