Reklama

Nie obcy, ale jeden z was

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 31/2007

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie powstała 17 lat temu. Od początku proboszczem wspólnoty przy ul. Nadbystrzyckiej był ks. kan. Stanisław Opiela. Jego następcą został ks. Piotr Nowak, który na urząd proboszcza został wprowadzony przez bp. Mieczysława Cisło. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 15 lipca.

W obecności dziekana dekanatu Lublin - Zachód ks. kan. Stanisława Dziwulskiego, kapłanów i rzeszy wiernych, ks. Piotr Nowak złożył uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności. „Pozdrawiam Cię w imieniu kapłanów i wiernych dekanatu, a w szczególności wspólnoty parafialnej, która została Ci powierzona - mówił Ksiądz Dziekan. - Weź na siebie obowiązki proboszcza tej parafii i prowadź dalej posługiwanie swoich poprzedników jako nauczyciel, kapłan i pasterz wszystkich wiernych, powierzonej twojej pasterskiej trosce”. W odpowiedzi nowy proboszcz, ufając Bożej pomocy i wsparciu wiernych, obiecał „służyć wspólnocie parafialnej ku czci Bożej i dla zbawienia ludzi”. Znakiem przejęcia nowych obowiązków było przekazanie kluczy do kościoła. Wręczając je ks. Piotrowi, Ksiądz Dziekan prosił, by świątynia stała się centrum życia parafialnego, by jako jej gospodarz „otwierał ją wszystkim, którzy szukają Boga”.
Bp Mieczysław Cisło, witając zgromadzonych i przedstawiając nowego proboszcza, nawiązał do historii młodej wspólnoty. „Wasza historia sięga 1990 r., kiedy razem z ks. Stanisławem wznosiliście tę kaplicę i bp Bolesław Pylak ustanawiał nową parafię. Teraz następuje wymiana pokoleń. Ks. Opiela wpisał się jako pierwszy budowniczy parafii poprzez budowę domu parafialnego, ale przede wszystkim Kościoła duchowego - mówił Ksiądz Biskup. - W tym budowaniu uczestniczył przez wiele lat ks. Piotr Nowak, który wchodzi do waszej wspólnoty nie jako obcy przybysz, ale jako domownik; jeden spośród was, który już wpisał się w wasze życie poprzez posługę kapłańską”. W homilii Ksiądz Biskup poddał głębokiej refleksji kapłaństwo. Przypomniał, że „jedynym Kapłanem Nowego Przymierza jest Jezus Chrystus, który dokonał naszego odkupienia na drzewie krzyża za cenę swojego życia”. Biskup Mieczysław mówił o tym, że „nasze działania nic nie przydadzą kapłaństwu Jezusa, które ma wartość nieskończoną, a jedynie Jezus Chrystus może nas obdarować swoim kapłaństwem. Czyni to wobec każdego z nas w sakramencie chrztu św., kiedy włącza nas do niezwykłego misterium Kościoła i daje nam uczestnictwo w Jego potrójnej funkcji nauczyciela, kapłana i proroka”.
Po homilii nadszedł czas uroczystego wyznania wiary, towarzyszący objęciu urzędu. Takie wyznanie w imieniu całej parafii składa sam proboszcz, z którym wierni w ciszy łączą się, uświadamiając sobie, że „ksiądz nie głosi swojej nauki, ale naukę Jezusa Chrystusa, której strażnikiem jest Kościół”. Dlatego na wezwanie Księdza Biskupa „masz być przekazicielem nauki naszego Pana Jezusa Chrystusa, masz ją głosić z zachowaniem wierności Ojcu Świętemu i doktrynie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”, na znak osobistej wierności nauce Chrystusa i wobec wspólnoty ludu Bożego popłynęły mocne słowa: „Ja, ks. Piotr Nowak, wiarą mocną wierzę we wszystkie prawdy zawarte w symbolu wiary...”. Następnie nowy proboszcz złożył na Ewangelię przysięgę wiernego wypełniania obowiązków, przyrzekając, że „zarówno w słowach, jak i w postępowaniu, będzie zawsze zachowywał jedność z Kościołem katolickim i wypełniał powierzone obowiązki”.
W ważnym dla 38-letniego kapłana dniu towarzyszyli mu jego bliscy z mamą Heleną, kapłani z Kurii Metropolitalnej, w której dotychczas pracował jako notariusz, a przede wszystkim parafianie. W ich imieniu przewodniczący Rady Duszpasterskiej mówił: „Jesteś od wielu lat z nami, dziś tym serdeczniej witamy Cię i żywimy nadzieję na wspólne działania na rzecz duchowego rozwoju naszego Wieczernika”. W odpowiedzi na serdeczne przyjęcie, ks. Piotr, który jest duszpasterzem w parafii Przemieniania Pańskiego od siedmiu lat, mówił: „Przecież znacie mnie już od 2000 r.”. Jako główne zadanie nowy proboszcz postawił przed sobą i wspólnotą budowę nowej świątyni. „Wierzę, że jeśli Panu Bogu udowodnimy, że nam na tym zależy, to potrafimy nie takich cudów dokonać, jak rozpoczęcie i wybudowanie nowej świątyni - mówił. - Izraelici czekali na nową ziemię aż 40 lat, ja mam nadzieję, że tylu lat nie będziemy musieli czekać. Ale był w czasie ich wędrówki taki czas, że walczyli z Amalekitami. Dopóki Mojżesz miał wzniesione dłonie w geście modlitwy, Izraelici zwyciężali; gdy ramiona Mojżesza opadały, przewagę zyskiwali przeciwnicy. Wtedy inni podtrzymywali ręce Mojżesza i wygrali. Chciałbym was prosić o podpieranie moich dłoni waszą modlitwą”.

Reklama

USA: film "Dwóch papieży" nominowany do nagrody Złotego Globu

2019-12-10 16:38

tom (KAI) / Los Angeles

Film "Dwóch papieży" został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii "najlepszy dramatyczny film fabularny". Nominację ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association). W filmie, którego polska premiera będzie miała miejsce 20 grudnia, brazylijski reżyser Fernando Meirelles przedstawia dialog między dwoma papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI na temat, najogólniej mówiąc, stanu i przyszłości Kościoła katolickiego.

YouTube

W fikcyjnej opowieści gra Anthony Hopkins jako papież Benedykt XVI. oraz Jonathan Pryce jako argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek.

Według opisu fabuły prezentowanej przez producenta film przedstawia historię kardynała Bergoglio, który głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki prosi papieża Benedykta, aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami Kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie Kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

Film wyprodukowany przez internetową wytwórnię Netflix, będzie można oglądać 20 grudnia. Pozostałe dwa filmy nominowane do Złotych Globów w kategorii „najlepszy dramatyczny film fabularny” to: „Irlandczyk” Martina Scorsese i „Historia małżeństwa” Noaha Baumbacha. Jak się zauważa zwycięzcy i nominowani do Złotych Globów zazwyczaj mają szansę na zdobycie Oscara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem