Reklama

Pielgrzymowania czas

Oprac. Łukasz Głowacki, ks. Paweł Pęczek
Edycja łódzka 31/2007

Lipiec i sierpień to miesiące wędrowania na Jasną Górę. Z archidiecezji łódzkiej rusza w tym czasie 16 pielgrzymek z różnych miejscowości. Kilka tysięcy osób idzie, aby pokłonić się Czarnej Madonnie. Jak wyglądają nasze pielgrzymki?

Najwcześniej (11 lipca) na Jasną Górę wyruszają pielgrzymi z Piotrkowa Trybunalskiego. Jest to zresztą jedyna pielgrzymka z archidiecezji łódzkiej, która wędruje w lipcu. Pod Jasnogórski Szczyt piotrkowscy pątnicy stają 14 lipca. Miesiąc później, 10 sierpnia, ruszają pielgrzymi z Tomaszowa Mazowieckiego. W Częstochowie będą już 14 sierpnia.
Oczywiście, najwięcej pielgrzymek (12) dociera na Jasną Górę 24 sierpnia. Wtedy przed Szczytem stają pątnicy z Łodzi, Zgierza, Bełchatowa, Łasku, Widawy, Aleksandrowa Łódzkiego, Sulejowa, Szczercowa, Buczku, Grocholic, Kaszewic i Milejowa. Pielgrzymka z Pabianic dociera 23 sierpnia, a z Koluszek - 25 sierpnia.
Najliczniejsza jest pielgrzymka z samej Łodzi - co roku idzie w niej ok. 3 tys. osób. Z Bełchatowa zwykle wędruje 1200 osób, z Piotrkowa Trybunalskiego - 1000, z Tomaszowa Mazowieckiego - 700, a z Koluszek - 650. 500 osób pielgrzymowało ze Zgierza, a 400 z Pabianic. Do pielgrzymki wyruszającej z Łasku dołączają po drodze grupy z Buczku, Szczercowa i Marzenina - w sumie ok. 400 osób. Ostatnimi laty do łódzkiej pielgrzymki dołącza się grupa pielgrzymująca z dekanatu kurowickiego, a w tym roku planujemy dwie nowe grupy: z Konstantynowa i Brzezin. Oczywiście, te grupy dołączają się do pielgrzymki łódzkiej.
W ubiegłym roku we wszystkich diecezjalnych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ok. 8 tys. osób. Garść statystyki - 34 grupy, 60 księży, 56 kleryków, 34 siostry zakonne, 15 lekarzy, 50 pielęgniarek.
Pielgrzymki z archidiecezji łódzkiej charakteryzuje to, że wiele z nich wraca do domu pieszo. Tak czynią pątnicy z Łodzi, Piotrkowa, Tomaszowa, Pabianic, Łasku, Szczercowa, Buczku, Bełchatowa, Grocholic i Kaszewic. Pielgrzymi z Koluszek wracają do domu specjalnym pociągiem, a pątników ze Zgierza autokary dowożą do granic miasta.
Coraz więcej pielgrzymek zachęca do duchowego pielgrzymowania. Taką formę wybierają osoby, które z różnych względów nie mogą iść na Jasną Górę na własnych nogach. Oni deklarują codzienną modlitwę w intencji pielgrzymów i najczęściej otrzymują specjalne materiały do rozważania.
Różne są odległości, które do Częstochowy muszą pokonać pielgrzymi. Najdalej mają ci, którzy idą na Jasną Górę ze Zgierza - 170 km. Nieco krótszy dystans pokonują pątnicy z Koluszek - 135 km, Aleksandrowa - 130 km i Łodzi - 125. Najbliżej mają pielgrzymi z Kaszewic - 70 km. I właśnie oni idą najkrócej - 2 dni. Pielgrzymi ze Zgierza i Tomaszowa pielgrzymują do stóp Matki Bożej 5 dni.
Więcej szczegółów dotyczących pielgrzymek wychodzących z miejscowości w archidiecezji łódzkiej można znaleźć na stronie: www.pielgrzymka.lodz.pl.

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas

2019-12-09 12:03

Materiał prasowy

To była głośna noc. Najgłośniejsza w dziejach świata... Potem nic nie było już takie, jak wcześniej. Historia zaczęła pisać się na nowo.

Materiał prasowy

Od tamtego czasu, co roku w tę noc miliony ludzi na całym świecie zwraca swoje myśli w stronę Betlejem. Także my spotykamy się dzisiaj, by wspólnie i głośno – z potrzeby serca i z całej mocy - wyśpiewać świąteczną radość.

Głos Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas. Artyści opowiedzą dzieje Bożego Narodzenia z osobistej perspektywy. Wyśpiewają swoje historie, w których odbija się pięknym refleksem ten wyjątkowy dla człowieka czas przyjścia na świat Bożego Syna. To będzie koncert na wiele strun - od polskich kolęd po najpiękniejsze pieśni Bożonarodzeniowe z całego świata, od balladowych po rockowe brzmienia. Zabierzemy Was w daleką podróż dookoła świata, ale echo tej podróży wybrzmi także w osobistych i współcześnie napisanych utworach. To będzie głośna noc...

To będzie koncert na wiele głosów – na scenie pojawi się dwudziestu wykonawców.

Do artystów dołączymy ze śpiewem my - widzowie. Każdy z nas ze swoimi emocjami i doświadczeniami. Z własną historią. Z całego serca i bardzo głośno powitamy Jezusa, który przychodzi nas pojednać i zbawić. Tak osobiste głosy będą rozlegać się donośnie – z całą siłą wiary w sprawczą moc Bożego Narodzenia. Stworzymy razem największy w Polsce chór kolędników, którzy niosą pomoc potrzebującym. To nie będzie cicha noc...

Betlejem w Polsce zabrzmi tym głośniej, z im większym odzewem spotka tegoroczna akcja charytatywna Ambasador Miłosierdzia.

Bo jak co roku: GRAMY i POMAGAMY!

Głośno. Coraz głośniej... Na całą Polskę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem