Reklama

60 lat obecności Sióstr Józefitek

Niedziela sandomierska 31/2007

Wśród nagrzanych lipcowym słońcem lasów, pól i łąk na Radnej Górze obchodzona była 21 lipca br. uroczystość 60-lecia obecności na tym miejscu Sióstr św. Józefa. Uczestniczyły w niej m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Tarnowa i Radnej Góry, Córki św. Franciszka z Sandomierza, Siostry Bożej Opatrzności z Ireny, Bractwo św. Józefa z Niska z proboszczem ks. Marianem Balickim na czele, długoletni kapelan na Radnej Górze ks. Józef Piekorz, sercanin, ks. prał. Piotr Tarnowski, proboszcz zaklikowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne przy grobie Anny Nagórskiej, fundatorki domu Sióstr św. Józefa na Radnej Górze, na cmentarzu w Zaklikowie.
W homilii Ksiądz Biskup przywołał postać pierwszej przełożonej radnogórskiej - s. Modesty oraz sióstr, które po wojnie dźwigały z ruin ofiarowany im dom i gospodarstwo, wsparte pomocą Stanisława Piechoty oraz ks. prał. Józefa Cieślickiego, proboszcza zaklikowskiego. Właśnie ks. J. Cieślicki doradził Annie Nagórskiej, właścicielce Radnej Góry, by przekazała ten majątek Siostrom Józefitkom, wdzięczny za uratowanie mu w czasie wojny życia przez siostry z tego zgromadzenia. Dom zakonny erygował biskup lubelski Stefan Wyszyński. Bp Edward Frankowski życzył uczestnikom uroczystości, by czerpiąc z tego wspaniałego dziedzictwa patronów zgromadzenia, przykładu realizowania w życiu miłości miłosiernej przez Annę Nagórską i dzieło Sióstr Józefitek na Radnej Górze, zabudowali dobrymi inicjatywami przestrzeń wolności zdobytą z takim trudem, a nie zostawiali miejsca na złe inicjatywy. Podsunął myśl, aby wzorem ks. Z. Gorazdowskiego i Anny Nagórskiej organizować pomoc finansową dla studiującej młodzieży z uboższych rodzin. Ksiądz Biskup wyraził też wdzięczność s. Stefanii Jaworskiej, przełożonej Sióstr św. Józefa w Radnej Górze za ocalenie od rozproszenia i zagubienia świadectw o heroicznej, ewangelicznej postawie życiowej Anny Nagórskiej. Przypomniał, że zafascynowany duchowym pięknem tej postaci, abp Ignacy Tokarczuk był fundatorem i autorem tekstu epitafium poświęconego tej „perle kultury religijnej i narodowej”, które osobiście poświęcił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie.
Wdzięczność Panu Bogu za 60 lat posługi Kościołowi wyraziła siostra przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Cypriana Bachara oraz przełożona Sióstr św. Józefa na Radnej Górze s. Stefania Jaworska. Bp Edward Frankowski poświęcił obelisk upamiętniający Annę Nagórską i skwer jej imienia jako przyszłe miejsce do pracy apostolskiej sióstr z młodzieżą.
Uroczystości jubileuszowe na Radnej Górze wzbogacił też montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum w pobliskich Zdziechowicach z poezją Anny Nagórskiej, koncert śpiewającego poety z Krakowa Leszka Długosza, wychowanka Anny Nagórskiej, z pieśniami inspirowanymi m. in. poezją ks. Jana Twardowskiego, wspomnienia uczniów i przyjaciół Anny Nagórskiej, która jako nauczycielka i wychowawczyni, inicjatorka wielu akcji oświatowych, wywierała wielki wpływ na postawę młodych pokoleń w okresie wojennym i powojennym, pomagała też w różny sposób wielu rodzinom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brazylii dzieli się misjonarzami z Haiti

2021-07-23 16:58

[ TEMATY ]

Haiti

Brazylia

misjonarze

Vatican News/AFP

Haili

Haili

Piękny przykład kościelnej wrażliwości płynie z Brazylii, która dzieli się misjonarzami z dużo biedniejszym Haiti. Od ponad dekady misja realizowana jest w ramach międzyzakonnego projektu Nazaret. W jego ramach budowany jest właśnie dom pomocy w tej części haitańskiej stolicy, która została najbardziej doświadczona w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

Właśnie ta tragedia była punktem wyjścia do zainicjowania przez Brazylijczyków misji, której ważnym elementem jest niesienie pomocy humanitarnej najuboższym. Projekt miał być realizowany przez dekadę, ale właśnie postanowiono o jego kontynuacji. W jego realizację finansowo włączyło się 90 instytutów zakonnych, a na miejscu pracowały siostry z 19 zgromadzeń. Za ich posługę dziękowano podczas uroczystej Mszy w siedzibie episkopatu Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję