Reklama

60 lat obecności Sióstr Józefitek

Alicja Trześniowska
Edycja sandomierska 31/2007

Wśród nagrzanych lipcowym słońcem lasów, pól i łąk na Radnej Górze obchodzona była 21 lipca br. uroczystość 60-lecia obecności na tym miejscu Sióstr św. Józefa. Uczestniczyły w niej m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Tarnowa i Radnej Góry, Córki św. Franciszka z Sandomierza, Siostry Bożej Opatrzności z Ireny, Bractwo św. Józefa z Niska z proboszczem ks. Marianem Balickim na czele, długoletni kapelan na Radnej Górze ks. Józef Piekorz, sercanin, ks. prał. Piotr Tarnowski, proboszcz zaklikowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne przy grobie Anny Nagórskiej, fundatorki domu Sióstr św. Józefa na Radnej Górze, na cmentarzu w Zaklikowie.
W homilii Ksiądz Biskup przywołał postać pierwszej przełożonej radnogórskiej - s. Modesty oraz sióstr, które po wojnie dźwigały z ruin ofiarowany im dom i gospodarstwo, wsparte pomocą Stanisława Piechoty oraz ks. prał. Józefa Cieślickiego, proboszcza zaklikowskiego. Właśnie ks. J. Cieślicki doradził Annie Nagórskiej, właścicielce Radnej Góry, by przekazała ten majątek Siostrom Józefitkom, wdzięczny za uratowanie mu w czasie wojny życia przez siostry z tego zgromadzenia. Dom zakonny erygował biskup lubelski Stefan Wyszyński. Bp Edward Frankowski życzył uczestnikom uroczystości, by czerpiąc z tego wspaniałego dziedzictwa patronów zgromadzenia, przykładu realizowania w życiu miłości miłosiernej przez Annę Nagórską i dzieło Sióstr Józefitek na Radnej Górze, zabudowali dobrymi inicjatywami przestrzeń wolności zdobytą z takim trudem, a nie zostawiali miejsca na złe inicjatywy. Podsunął myśl, aby wzorem ks. Z. Gorazdowskiego i Anny Nagórskiej organizować pomoc finansową dla studiującej młodzieży z uboższych rodzin. Ksiądz Biskup wyraził też wdzięczność s. Stefanii Jaworskiej, przełożonej Sióstr św. Józefa w Radnej Górze za ocalenie od rozproszenia i zagubienia świadectw o heroicznej, ewangelicznej postawie życiowej Anny Nagórskiej. Przypomniał, że zafascynowany duchowym pięknem tej postaci, abp Ignacy Tokarczuk był fundatorem i autorem tekstu epitafium poświęconego tej „perle kultury religijnej i narodowej”, które osobiście poświęcił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie.
Wdzięczność Panu Bogu za 60 lat posługi Kościołowi wyraziła siostra przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Cypriana Bachara oraz przełożona Sióstr św. Józefa na Radnej Górze s. Stefania Jaworska. Bp Edward Frankowski poświęcił obelisk upamiętniający Annę Nagórską i skwer jej imienia jako przyszłe miejsce do pracy apostolskiej sióstr z młodzieżą.
Uroczystości jubileuszowe na Radnej Górze wzbogacił też montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum w pobliskich Zdziechowicach z poezją Anny Nagórskiej, koncert śpiewającego poety z Krakowa Leszka Długosza, wychowanka Anny Nagórskiej, z pieśniami inspirowanymi m. in. poezją ks. Jana Twardowskiego, wspomnienia uczniów i przyjaciół Anny Nagórskiej, która jako nauczycielka i wychowawczyni, inicjatorka wielu akcji oświatowych, wywierała wielki wpływ na postawę młodych pokoleń w okresie wojennym i powojennym, pomagała też w różny sposób wielu rodzinom.

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

2019-12-06 18:52

Zofia Białas / Niedziela

Zofia Białas / Niedziela
bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
Wieluńskie Bernardynki w dniu 6 grudnia, w patronalne święto kościoła św. Mikołaja, zaprosiły wielunian na uroczystą Eucharystię. Eucharystia była uwielbieniem Boga za 200 lat pobytu i trwania sióstr w obecnym klasztorze, do którego przybyły w 1819 roku ze swojego pierwotnego klasztoru i kościoła po zamknięciu klasztoru Paulinów. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W koncelebrze ks. bp Andrzej Przybylski, kapłani z Wielunia i spoza Wielunia. Swoim śpiewem ubogacił liturgię Chór Parafialny z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem organisty Szymona Blajera. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Rozpoczynając kazanie przywołał słowa ks. kapelana Andrzeja Walaszczyka przypominające trzy powody, które przyprowadziły wiernych na tą szczególną Eucharystię, a były to: jubileusz 200-lecia pobytu sióstr w obecnym klasztorze, wspomnienie świętego Mikołaja – patrona kościoła klasztornego i poświęcenie nowego domu sióstr z nowicjatu. Myślą przewodnią kazania były słowa „powołani do świętości”. Do świętości, mówił kaznodzieja, jest powołany każdy z nas, ale świętym zostanie ten, kto nie utraci kontaktu z Bogiem. Tylko człowiek trwający w kontakcie z Bogiem, będzie swoim życiem zachęcał innych do świętości, do bycia dobrym człowiekiem, bo święty, to człowiek dobry. Przykładem, święci, święty Mikołaj, święty Franciszek z Asyżu, święci, którzy nieśli współbraciom w wierze pokój i dobro. Tym, co pozwala utrzymać kontakt z Bogiem, kontynuował, jest modlitwa i Eucharystia. Dziś dziękujemy siostrom Bernardynkom za ich trwanie na modlitwie i omadlanie tych, co na modlitwę i na Eucharystię nie znajdują czasu. Po uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy” i litanii do św. Mikołaja ks. bp Jan Wątroba pobłogosławił wszystkich obecnych na Eucharystii Najświętszym Sakramentem. Uroczystości zakończyły się poświęceniem nowego domu sióstr z nowicjatu. Poświęcili go ks. bp Jan Wątroba i ks. bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem