Reklama

60 lat obecności Sióstr Józefitek

Niedziela sandomierska 31/2007

Wśród nagrzanych lipcowym słońcem lasów, pól i łąk na Radnej Górze obchodzona była 21 lipca br. uroczystość 60-lecia obecności na tym miejscu Sióstr św. Józefa. Uczestniczyły w niej m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Tarnowa i Radnej Góry, Córki św. Franciszka z Sandomierza, Siostry Bożej Opatrzności z Ireny, Bractwo św. Józefa z Niska z proboszczem ks. Marianem Balickim na czele, długoletni kapelan na Radnej Górze ks. Józef Piekorz, sercanin, ks. prał. Piotr Tarnowski, proboszcz zaklikowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne przy grobie Anny Nagórskiej, fundatorki domu Sióstr św. Józefa na Radnej Górze, na cmentarzu w Zaklikowie.
W homilii Ksiądz Biskup przywołał postać pierwszej przełożonej radnogórskiej - s. Modesty oraz sióstr, które po wojnie dźwigały z ruin ofiarowany im dom i gospodarstwo, wsparte pomocą Stanisława Piechoty oraz ks. prał. Józefa Cieślickiego, proboszcza zaklikowskiego. Właśnie ks. J. Cieślicki doradził Annie Nagórskiej, właścicielce Radnej Góry, by przekazała ten majątek Siostrom Józefitkom, wdzięczny za uratowanie mu w czasie wojny życia przez siostry z tego zgromadzenia. Dom zakonny erygował biskup lubelski Stefan Wyszyński. Bp Edward Frankowski życzył uczestnikom uroczystości, by czerpiąc z tego wspaniałego dziedzictwa patronów zgromadzenia, przykładu realizowania w życiu miłości miłosiernej przez Annę Nagórską i dzieło Sióstr Józefitek na Radnej Górze, zabudowali dobrymi inicjatywami przestrzeń wolności zdobytą z takim trudem, a nie zostawiali miejsca na złe inicjatywy. Podsunął myśl, aby wzorem ks. Z. Gorazdowskiego i Anny Nagórskiej organizować pomoc finansową dla studiującej młodzieży z uboższych rodzin. Ksiądz Biskup wyraził też wdzięczność s. Stefanii Jaworskiej, przełożonej Sióstr św. Józefa w Radnej Górze za ocalenie od rozproszenia i zagubienia świadectw o heroicznej, ewangelicznej postawie życiowej Anny Nagórskiej. Przypomniał, że zafascynowany duchowym pięknem tej postaci, abp Ignacy Tokarczuk był fundatorem i autorem tekstu epitafium poświęconego tej „perle kultury religijnej i narodowej”, które osobiście poświęcił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie.
Wdzięczność Panu Bogu za 60 lat posługi Kościołowi wyraziła siostra przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Cypriana Bachara oraz przełożona Sióstr św. Józefa na Radnej Górze s. Stefania Jaworska. Bp Edward Frankowski poświęcił obelisk upamiętniający Annę Nagórską i skwer jej imienia jako przyszłe miejsce do pracy apostolskiej sióstr z młodzieżą.
Uroczystości jubileuszowe na Radnej Górze wzbogacił też montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z gimnazjum w pobliskich Zdziechowicach z poezją Anny Nagórskiej, koncert śpiewającego poety z Krakowa Leszka Długosza, wychowanka Anny Nagórskiej, z pieśniami inspirowanymi m. in. poezją ks. Jana Twardowskiego, wspomnienia uczniów i przyjaciół Anny Nagórskiej, która jako nauczycielka i wychowawczyni, inicjatorka wielu akcji oświatowych, wywierała wielki wpływ na postawę młodych pokoleń w okresie wojennym i powojennym, pomagała też w różny sposób wielu rodzinom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: rząd przyznał 300 mln zł na nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii

2020-07-04 14:37

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

duda

PAP

Rząd przyznał 300 mln zł na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego zbudować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dzięki temu powstanie całkowicie nowy szpital onkologiczny na najwyższym poziomie.

Prezydent odwiedził w sobotę Dolnośląskie Centrum Onkologii w Wrocławiu. Na briefingu prasowym podkreślił, że "300 mln zł zostało przyznanych przez Radę Ministrów na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego tutaj we Wrocławiu zrealizować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii".

Jak mówił, to oznacza, że powstanie całkowicie nowy szpital onkologiczny, na najwyższym poziomie, z nowoczesnym wyposażeniem. "Szpital, w którym będzie 700 łóżek; będzie blok operacyjny złożony z co najmniej 10, a prawdopodobnie 12 sal. Szpital, w którym będzie przeprowadzanych do 10 tys., a może nawet więcej, zabiegów operacyjnych rocznie, około 200 tys. zabiegów ambulatoryjnych" - powiedział Duda.

Poinformował, że inwestycja obejmuje także budowę centrum badawczo-rozwojowego, by mogły być prowadzone badania nad nowymi technologami leczenia raka.

Podkreślił, że "biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed polską onkologią wynikające m.in. z przewidywań ekspertów, jest to "zdecydowany krok w przyszłość, by ratować zdrowie i życie pacjentów a personelowi medycznemu umożliwić jeszcze lepszą służbę pacjentom, w bardziej godziwych warunkach, z lepszym wyposażeniem". Duda zaznaczył, że choroby onkologiczne to wielkie wyzwanie; eksperci wskazują, że liczba zachorowań na choroby onkologiczne wzrośnie o 15 proc. na przestrzeni pięciu lat, a wciągu dekady o 23 proc.

"W to wyzwanie wpisana jest ta inwestycja, nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii (...). Ta inwestycja ma już zapewnione finansowanie na poziomie 700 mln zł, z czego 300 mln zł to już są pieniądze przekazywane decyzja polskiego rządu" - powiedział Duda. Jak dodał, nowa siedziba Centrum była "przez długie lata obiecywana Dolnemu Śląskowi a dziś staje się faktem".(PAP)

autorka: Marzena Kozłowska, Agata Tomczyńska

mzk/ ato/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymkowe wyzwania.

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję