Reklama

Cel został osiągnięty

Na trasie pielgrzymki czujemy atmosferę jakiejś szczególnej przyjaźni między nami a tymi, z którymi się spotykamy.

Niedziela podlaska 34/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrazki z pielgrzymki

Szczególnie ciepłe przyjęcie spotyka nas zawsze w Kałuszynie, następnie w Cegłowie - tutaj na granicy parafii witają nas Ksiądz Proboszcz i Wójt, szczególnie miłe przyjęcie zgotowali nam mieszkańcy wsi Regut, należącej do parafii Celestynów w diecezji warszawsko-praskiej. Ich proboszczem jest nasz rodak pochodzący z Czeremchy ks. kan. Stanisław Wawrzyniak. Archidiecezja warszawska serdecznie przyjmuje nas we wsi Magierowa Wola, leżącej pośród malowniczych zielonych sadów owocowych. W diecezji radomskiej z ciepłym posiłkiem czekają na nas mieszkańcy wsi Paprotno, następnie Jelnia, Krzczonów, no i Dzielna, której przedstawiciele witają nas w strojach regionalnych, w Wąglanach i Żelazowicach jesteśmy podejmowani rodzinnie regionalną potrawą, czyli żurkiem opoczyńskim.

Kapłani na pielgrzymce

Ich zadaniem jest uczynić wszystko, aby pielgrzymka stała się rekolekcjami w drodze. Od wielu już lat doświadczam, że idea pielgrzymowania pozwala nam, księżom, „zagrać w jednej drużynie” jak za dawnych dobrych czasów seminaryjnych. Ci kapłani to przewodnicy grup, czyli: przewodnik grupy bielskiej ks. Krzysztof Rzepczyński, katedralnej ks. Andrzej Falkowski, łochowskiej ks. Krzysztof Grzybowski, sokołowskiej ks. Robert Grzybowski, węgrowskiej ks. Karol Lipczyński i wraz z nimi idący w grupach: ks. Andrzej Witerski - wierny pielgrzymowaniu od wielu lat, ks. Zenon Czumaj, ks. Leszek Olędzki, ks. Daniel Radziszewski - obaj pracują od roku w Rosji nad Morzem Czarnym, ks. Łukasz Gąsior i ks. Piotr Wróblewski - dwaj tegoroczni neoprezbiterzy, ks. Zbigniew Śledziński. Ci kapłani, idąc w grupach, głoszą konferencje, prowadzą modlitwy, robią rachunek sumienia, spowiadają na końcu grupy, rozmawiają, towarzyszą, razem ze wszystkimi znoszą trud pielgrzymowania, podążając w stroju duchownym bez względu na pogodę. W tym roku gościliśmy również kapłanów, którzy nie szli cały czas z naszą pielgrzymką, ale przebywali z nami jeden czy dwa dni. Byli to ks. Piotr Arbaszewski, który wygłosił konferencję o rodzinie, o. Zbigniew Zalewski ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który podzielił się z nami duchowością swojego zgromadzenia, oraz ks. Piotr Krasuski, kapelan szpitala w Wołominie, który wygłosił homilię na temat sensu cierpienia. Kapłani zaangażowani w służbach czuwali nad bezpiecznym przejściem zaplanowanej trasy oraz odpoczynkiem na polu namiotowym i w wyznaczonych kwaterach. Są to proboszcz ks. Zbigniew Niemyjski odpowiedzialny za służbę porządkową, ks. Piotr Jurczak odpowiedzialny za przemarsz i postoje pielgrzymów, ojciec duchowny ks. Jarosław Błażejak, prowadzący rozważania apelowe, a także głoszący konferencje. Jest nas wszystkich ok. 20. Tylu potrzeba, aby wypełnić zadanie poprowadzenia pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Służby pielgrzymkowe

Jako kierownik pielgrzymki odziedziczyłem trud moich poprzedników, którzy się napracowali, aby system pielgrzymowania dobrze poustawiać. Służba kwatermistrzowska, od wielu już lat pod kierunkiem br. Jerzego Cudnika ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, troszczy się o zapewnienie terenu na pole namiotowe i wyznaczenie kwater. Warto zauważyć obecność sióstr zakonnych, które idąc, mogą służyć, jak również mówić o swoim powołaniu zakonnym. Klerycy spełniają wielorakie posługi, angażując się w przygotowanie liturgii (pomoc w zakrystii pielgrzymkowej), pomagając w kwatermistrzostwie i w prowadzeniu grup. Młodzież na pielgrzymce ma okazję, aby służyć w posłudze muzycznej, chłopcy doskonale spełniają się w służbie porządkowej, nie można pomyśleć o pielgrzymowaniu bez służby medycznej, nasz techniczny Marcin Łukaszewicz dba o nagłośnienie, służba bazowa prowadzi cały sekretariat na czele z p. Renatą. S. Ewa, służka, dysponuje zasobami apteki i „ma oko” nad całością medycznych. Ekologia sprząta i dba o czystość pola namiotowego i naszych postoi. Młodzi z KSM-u prowadzą zaopatrzenie pielgrzymkowe. Wszyscy czynią to bezinteresownie, stając do wyznaczonych zadań, kiedy nadchodzą dni sierpniowej wędrówki na Jasną Górę.

Reklama

Duchowe owoce

Można postawić pytanie, jakie dobro przynosi pielgrzymka? Jako kierownik zauważam, że pielgrzymi (a jest to przeważnie młodzież) pogłębiają w sobie ducha modlitwy, odmawiają Różaniec, śpiewają Godzinki, czynnie uczestniczą w Mszy św., przystępując do Komunii św. Należy posłuchać odczytywanych intencji przy modlitwie różańcowej, aby przekonać się, że pielgrzymka dla tych ludzi nie jest zwykłym obozem wędrownym, ale pielgrzymowaniem z konkretną intencją w sercu. Wielu z nich w Gidlach - w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego lub zobowiązuje się do czasowej abstynencji od alkoholu. Należy pamiętać, że ziarno posiane na pielgrzymce potrzebuje czasu, by wydać dobre owoce, a także mieć nadzieję, że wspólne pielgrzymowanie przyczyni się od pięknego i dobrego życia. Dziękuję Bogu że dał mi możliwość służby w tej dobrej sprawie.

17. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę - podsumowanie

Kierownik pielgrzymki: ks. Wiesław Niemyjski Ojciec duchowny pielgrzymki: ks. Jarosław Błażejak Przewodnicy grup: bielskiej - ks. Krzysztof Rzepczyński, katedralnej - ks. Andrzej Falkowski, sokołowskiej - ks. Robert Grzybowski, węgrowskiej - ks. Karol Lipczyński, łochowskiej - ks. Krzysztof Grzybowski Księża pomagający w grupach: ks. Andrzej Witerski, ks. Daniel Radziszewski (Rosja), ks. Leszek Olędzki (Rosja), ks. Łukasz Gąsior - neoprezbiter, ks. Zenon Czumaj, student KUL-u, ks. Rafał Zbucki, ks. Zbigniew Średziński Służba przemarszu: ks. Piotr Jurczak, Janusz Boguszewski Służba porządkowa: ks. Zbigniew Niemyjski, ks. Jarosław Wojasiński, Stanisław Pisawocki Służba kwatermistrzowska: br. Jerzy Cudnik ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, kl. Piotr Pędzich,Tomasz Kuryłek Służba medyczna: lekarze Janina Rudnik, Grażyna Adaśko, Włodzimierz Figłowski (Rosja) Służba techniczna: Marcin Łukaszewicz, Łukasz Izdebski Służba ekologiczna: Józef Więcław Sekretariat i baza: Renata Przewoźnik, Grażyna Perkowska, Dominik Gołębiewski Łącznik: Marek Skupiewski Zaopatrzenie: KSM pod kierunkiem Moniki Czarneckiej Apteka: s. Ewa, służka Siostry zakonne: s. Teresa, służka, s. Krystyna, służka, s. Wioletta, dominikanka Klerycy: 9 osób

Charakterystyka grup:

bielska: 15 dni marszu, 420 km katedralna: 13 dni marszu, 360 km łochowska: 13 dni marszu, 346 km sokołowska: 12 dni marszu, 330 km węgrowska: 12 dni marszu, 320 km

W pielgrzymce uczestniczyło 6 osób z Rosji i 16 z Włoch.
W kościele parafialnym w Mrozach małżeństwo zawarli Urszula i Michał z grupy węgrowskiej.
Najstarszy pielgrzym miał 84, najmłodszy 4 lata.
Najliczniejszą grupą była grupa węgrowska. Liczyła 256 pątników
W sumie w pielgrzymce uczestniczyło blisko 900 osób.

Oprac. ks. Wiesław Niemyjski

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55

[ TEMATY ]

turystyka

Fatima

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Rektorat portugalskiego sanktuarium na uruchomionym portalu udostępnia też możliwość rezerwacji przestrzeni na organizację większych wydarzeń. Za pośrednictwem strony można m.in. zamówić audytorium w Centrum Duszpasterskim im. Pawła VI, które zostało zainaugurowane w 1982 r. przez Jana Pawła II, podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję