Reklama

Śladami św. Olafa - patrona Norwegii - do Pani Jasnogórskiej

Sierpień w katolickim kalendarzu jest miesiącem licznych pielgrzymek do naszej Jasnogórskiej Matki. Jakże wielkie było zaskoczenie grupy zamojskich pielgrzymów, którzy pod koniec lipca wyjechali z Polski śladami patronów Europy, kiedy dotarli do Jasnogórskiej Pani, ale nie w Częstochowie, tylko w mieście Trondheim na północy Norwegii...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzecie co do wielkości, po Oslo i Bergen, pod względem ilości mieszkańców, miasto w Norwegii, jest również miejscem katolickiej parafii katedralnej. W jej kościele, w głównym ołtarzu, trochę z boku, znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Matka Boża Patrzy na wstępujące do katedry dzieci i cieszy oczy nieliczną, liczącą ok. 2% mieszkańców grupę. Do katolików i całej społeczności Norwegii dotarł za swojego Pontyfikatu Jan Paweł II i przed obrazem Matki Bożej długo się modlił. Do tej właśnie parafii z misją pomocy, pojechał z naszej diecezji przed rokiem ks. Marek Żur. To on zorganizował pobyt w Norwegii zamojskim pielgrzymom, pokazując im najciekawsze jej zakątki.
Obok naszej skromnej katolickiej katedry, nad miastem góruje największa gotycka świątynia w Skandynawii, protestancka katedra Nidaros. Słynie ona jednak nie z uroczystych nabożeństw, ale przede wszystkim z koncertów organowych i imprez kulturalnych organizowanych na przełomie lipca i sierpnia, jako tydzień zabawy, festiwal św. Olafa. Norwedzy w tych dniach świętują na promach, kempingach i w licznych pubach. Odpust w protestanckiej katedrze, w której uczestniczą nieliczni wierni, przekształca się w trwający w mieście parę dni wielki koncert i targ.
Grupa pielgrzymów z Zamościa uczciła dni św. Olafa, uczestnicząc w uroczystych Mszach św. w naszej katedrze, a potem w katedrze protestanckiej. W obu przypadkach Msze celebrowane były przez katolickich księży, w tym miejscowych biskupów i naszych pięciu zamojskich księży pielgrzymów. We Mszy św. oprócz naszej 50-osobowej grupy, uczestniczyli również Polacy zrzeszeni w związek Polonii, Polacy pracujący sezonowo oraz inni, którzy z protestantyzmu przeszli na katolicyzm. Byli również obecni przedstawiciele zakonów katolickich.
Pielgrzymka trwała 8 dni. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. W codziennych Mszach św. otaczaliśmy modlitwą wszystkich mieszkających tam katolików i Polaków oraz przybliżyliśmy Norwegom naszą katolicką wiarę. Norwegia to dziwny kraj, kraj kontrastów. Przejeżdżając przez nią, raz znajdowaliśmy się wśród kwitnących pól i sadów, aby potem zaraz znaleźć się w górach na śniegu lub podziwiać skaliste wybrzeża. To kraj niezliczonych fiordów wrzynających się głęboko w ląd, które otwierając się za każdym zakrętem, kreują niepowtarzalne, niesamowite uroki. To kraj najrzadziej zaludniony w Europie i liczy tylko 4,7 mln. mieszkańców.
Zadziwiające jest - oprócz powszechnego bogactwa ludzi - rażące ich pogańskie zachowanie. Oprócz legalnego homoseksualizmu i wolnych związków, powszechnie można dostrzec wielki kult przyrody i na każdym publicznym miejscu dziwny pęd czczenia pogańskich rzeźb i figur pokracznych, wykrzywionych Troli. Za kołem podbiegunowym Norwegii podczas letnich białych nocy, słońce nie zachodzi wcale, a zimą polarna zorza maluje na niebie magiczne światła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: ojciec zawsze widzi godność dziecka

2024-06-20 09:24

[ TEMATY ]

ojciec

grób JPII

Kard. Grzegorz Ryś

ks. Paweł Rytel-Andrianik/ Vatican News

Choćbym był obdarty ze wszystkiego, choćbym był sponiewierany i pozbawiony godności jak ten syn marnotrawny, mój tata mnie rozpozna. Mój ojciec zawsze we mnie zobaczy godność swojego dziecka - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Kard. Grzegorz Ryś nawiązał do liturgii dnia, w której jest mowa o Modlitwie Pańskiej „Ojcze nasz”. Przypomniał, że gdy „prowadzi się dorosłego człowieka do chrztu, to jednym z najważniejszych momentów tego prowadzenia jest właśnie przekazanie mu Modlitwy Pańskiej”. Ciekawe, że „nie przekazuje się mu na przykład dziesięciu przykazań, a przekazuje się Modlitwę Pańską”.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła życie [+ modlitwa za młode dziewczęta]

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Ablakok - Praca własna, commons.wikimedia.org

Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia

Benigna pochodziła z Kujaw. Urodziła się w rodzinie rycerskiej w XIII w. Udała się na Śląsk i wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, pociągnięta sławą świętości oraz dziełami miłosierdzia św. Jadwigi Śląskiej.

Tu zapragnęła całkowicie poświęcić się Bogu. Zginęła w Trzebnicy lub Wrocławiu podczas najazdów tatarskich w 1241 r. Wraz z innymi schroniła się przed napadem w murach miasta. Broniła swego dziewictwa przed atakiem jednego z tatarskich najeźdźców. Przed wiekami uznawano ją za jedną z patronek Polski. Jest szczególnie czczona we Wrocławiu i na Kujawach.

CZYTAJ DALEJ

ME w pływaniu - złoto Rzeszutka, pięć polskich medali w czwartek

2024-06-20 20:37

[ TEMATY ]

Mistrzostwa Europy

pływanie

PAP/ANDREJ CUKIC

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Andrzej Rzeszutek został w Belgradzie mistrzem Europy w skokach do wody z trampoliny 1-metrowej. W konkurencjach pływackich biało-czerwoni wywalczyli w czwartek cztery medale: srebrny i trzy brązowe.

Jako pierwszy z Polaków w czwartek z medalu cieszył się właśnie Rzeszutek. Przed ostatnią próbą był drugi ze sporą stratą do Matteo Santoro, ale w decydującej Włoch uzyskał niskie noty i spadł na drugie miejsce. Trzeci był jego rodak Stefano Belotti, który także "rzutem na taśmę" pozbawił medalu Kacpra Lesiaka. Ostatecznie drugi z Polaków ukończył zawody czwarty ze stratą zaledwie 0,2 pkt do podium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję