Reklama

Ogólnopolski Zjazd Duszpasterzy Ludzi Pracy w Toruniu

Praca dla człowieka pracującego

Duszpasterstwu Ludzi Pracy w Toruniu i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność przypadł zaszczyt zorganizowania w dniach 4-5 września 2007 r. Krajowego Spotkania Duszpasterzy Ludzi Pracy

Niedziela toruńska 39/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkanie przybyli: abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, duszpasterz krajowy; ks. Wiesław Migdał i ks. Zbigniew Kuzia z Lublina; ks. Marian Kopko z Polkowic; ks. Ryszard Pruczkowski, ks. Romuald Biniak i ks. Franciszek Nowakowski z Bydgoszczy; ks. Zygmunt Wróbel i Edmund Wróbel z Sosnowca; ks. Edward Żmijewski i ks. Andrzej Legutko z Warszawy; ks. Tadeusz Magas z Poznania; ks. Hubert Czuma z Radomia; ks. Franciszek Grabowicz z Sokołów; ks. Jerzy Warchoł ze Stalowej Woli; ks. Sławomir Decowski z Gdyni; ks. Józef Miszczuk z Siedlec; ks. Mirosław Tabaka z Płońska; ks. Tadeusz Skrzypczak ze Skarżyska-Kamiennej; ks. Tadeusz Bolicki z Gdańska; ks. Mieczysław Lipnicki z Białej Podlaskiej; ks. Józef Nowakowski z Torunia.
Spotkanie rozpoczęto modlitwą o beatyfikację sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy Krzyżu Uprowadzenia w Górsku. Wspomnienia o kapłanie podkreśliły specyfikę toruńskiego spotkania w zakresie troski o człowieka pracy. Znane nam „zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21) oraz uczciwa, solidarna praca jest drogą zbawienia każdego człowieka. Nią trzeba iść, choćby była to droga pod wiatr, wbrew koniunkturze i płytkim nadziejom.
Następnym punktem programu było spotkanie z osobami specyficznej i wielorakiej działalności Ośrodka Szkoleniowego Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, których zadaniem jest przekształcać ludzką dobrą wolę na spełnianą działalność potrzebną wszędzie, gdzie konkretna osoba czy rodzina nie mogą zaradzić problemom życiowym.
Centrum Astronomii w Piwnicach ukazało duszpasterzom „cichą, ale jakże ważną odwieczną działalność człowieka w poznawaniu świata”. Obejrzenie narzędzi początków współczesnej astronomii po najnowszy radioteleskop przybliżyło zgromadzonym zarys kosmologicznych pytań i możliwości odpowiedzi na ludzką ciekawość. Duszpasterze wyrazili pragnienie, ażeby pośród szumu informacyjnego środków komunikacji społecznej więcej było takich astronomicznych faktów, które ukazują ludzką kondycję myślącego człowieka pośród kosmosu. Prof. Andrzej Kus, prof. Andrzej Strobel i mgr Stanisław Krawczyk potrafili ukazać wielką powagę naukowych pytań; wytrwałość, która prowadzi nadal naukowe poszukiwania.
O godz. 18 w bazylice katedralnej duszpasterze pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa odprawili Mszę św. w intencji ludzi pracy. W homilii bp Andrzej Suski przedstawił wiele aktualnych problemów pracy, które nadal oczekują spełnienia dla zaradzenia wciąż zmieniającym się potrzebom.
Wieczorne spotkanie odbyło się w sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W towarzyskiej atmosferze wysłuchano uwag prof. Grzegorza Goździewicza na temat współczesnych tendencji zmian kodeksu pracy, zwłaszcza w zakresie samozatrudniania się i roli umów zbiorowych.
W środowy poranek o godz. 7 duszpasterzy zgromadziła Eucharystia w kościele św. Józefa, sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Patronki Diecezji Toruńskiej na Bielanach. Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup wyjaśnił motywy zaangażowania, którymi kierują się duszpasterze Ludzi Pracy. Z jednej strony mobilizują ich realia pracy człowieka i stąd wypływające warunki życia osób parafialnego czy diecezjalnego środowiska, a z drugiej strony naukowa refleksja nad współczesnymi problemami etycznymi. Gospodarzenie jest przecież wypływem etycznych przemyśleń człowieka. Współczesne zjawisko emigracji to jeszcze wielkie zadanie do rozwiązania, na razie niesie ono ze sobą głównie zadania dla państwa, ale i duszpasterzy.
Po krótkiej śniadaniowej gościnie w klasztorze Ojców Redemptorystów zebrani obejrzeli studia TV Trwam, a następnie udali się do Radia Maryja. Po modlitwie w intencji ludzi pracy bp Andrzej Suski i abp Tadeusz Gocłowski skorzystali z możliwości powiedzenia kilku słów do słuchaczy.
Następnie w Sali Radzieckiej toruńskiego Ratusza miało miejsce spotkanie duszpasterzy z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i dyrektorem Muzeum Okręgowego Markiem Rubnikowiczem. Rzeczowość, bogactwo historii i możliwość realnych nadziei na przyszłość stały się głównymi dominantami wypowiedzi - Prezydenta, Dyrektora, Biskupa, Arcybiskupa i Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.
Ostatnim akcentem wizyty duszpasterzy w Toruniu było spotkanie z Zarządem i Związkami Zawodowymi w GEOFIZYCE Toruń. Prezes Stanisław Zoń ukazał zasady współpracy w zakładzie. Fachowość, kompetencja wykonywanych zadań umożliwia zakładowi nie tylko utrzymanie się na rynku geofizycznych badań poszukiwawczych gazu czy ropy naftowej, ale tworzy prawdziwie godną człowieka pracy atmosferę, co przyniosło GEOFIZYCE statuetkę „Lidera polskiego Biznesu” i tytuł „Solidnego Pracodawcy Ziemi Kujawsko-Pomorskiej”.
Serdecznie podziękowania należą się wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Ogólnopolskiego Zjazdu Duszpasterzy Ludzi Pracy, a zwłaszcza: Jackowi Żurawskiemu, przewodniczącemu Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego; Zbigniewowi Wizie, przewodniczącemu Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność GEOFIZYKI; zespołowi animatorów DLP przy W. NMP w Toruniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Surogatka walczy o życie dziecka, którego aborcji chcą biologiczni rodzice

2026-08-10 08:47

[ TEMATY ]

aborcja

surogatka

walczy o życie

biologiczni rodzice

Karol Porwich/Niedziela

Przed amerykańskim sądem toczy się bezprecedensowy proces, odsłaniający ciemną stronę surogacji, która wiąże się z traktowaniem ludzi jako towaru na zamówienie. Biologiczni rodzice domagali się aborcji dziecka, u którego wykryto uleczalną wadę serca, czego stanowczo odmówiła matka zastępcza, deklarując, że przejmie nad nim opiekę i zapewni mu odpowiednie leczenie kardiologiczne.

McKenna West pochodzi z Alaski, jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci. Do agencji surogatek zgłosiła się ze względów finansowych, pragnąc podreperować domowy budżet. Jej spór z biologicznymi rodzicami o prawo do życia wywołał w USA szeroką dyskusję na temat granic prawa kontraktowego, etyki surogacji oraz prawnej ochrony surogatek i nienarodzonych dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Panie, daj mi mocną wiarę, abym nie wątpił w Twoją pomoc!

2026-08-10 12:31

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Wiara mówi, że Bóg jest szczęśliwy, kiedy człowiekowi powodzi się dobrze. Że nie jest On Bogiem, który by zazdrościł szczęścia człowiekowi. Jest gotów przyjść mu z pomocą, kiedy jest o nią proszony. Nie narzuca się, ale też nie odmawia pomocy, kiedy człowiek zwraca się o nią do Boga.

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami». Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi». On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia Północna reformuje lekcje religii. Chrześcijaństwo nadal w centrum

2026-08-11 07:10

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Irlandia Północna

lekcje religii

reformuje

w centrum

Karol Porwich/Niedziela

Irlandia Północna reformuje sposób nauczania religii w szkołach. Nie ma mowy o usuwaniu tego przedmiotu ze szkół, a chrześcijaństwo pozostanie osią edukacji religijnej, ale nowy program ma być bardziej otwarty na religie świata oraz prezentację światopoglądów niereligijnych - podaje Vatican News.

Rządowy projekt zmian to odpowiedź na wyrok Sądu Najwyższego, w sprawie dziewczynki z Belfastu, której rodzice nie chcieli, aby wiara chrześcijańska była przedstawiana córce jako prawda absolutna. Rodzice uznali, że formalne prawo do wypisania dziecka z religii nie rozwiązuje problemu. Mogło ono prowadzić do odizolowania dziewczynki od klasy, zwracać na nią uwagę innych uczniów i zmuszać rodzinę do ujawniania własnych przekonań. Po kilkuletnim postępowaniu Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł 19 listopada 2025 r., że realizowany w tej szkole model edukacji religijnej nie był wystarczająco obiektywny, krytyczny i pluralistyczny, a samo prawo do rezygnacji z zajęć nie stanowiło skutecznego zabezpieczenia praw dziecka i rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję