- Jest to bardzo ważna placówka, wykonująca ogromną liczbę testów, dlatego jej rola jest tak istotna. Stąd zrodziła się potrzeba wsparcia osób tam pracujących – mówi KAI rzecznik Kurii, ks. dr Mirosław Cisowski. Zachęca do wzajemnego wspierania się, do budowania solidarności społecznej.
Zakupione środki ochrony osobistej przekazał ks. Marcin Rokita, ekonom diecezji kieleckiej, a swoje podziękowanie za przekazane wsparcie wyraził dyrektor RCNT Marcin Zawierucha. O przekazanej pomocy RCNT poinformowało na swojej stronie internetowej, dziękując bp. Janowi Piotrowskiemu za wsparcie.
Z pieniędzy przekazanych przez kurię i biskupa Jana Piotrowskiego, zakupionych zostało 7 pudeł, zawierających w sumie 17,5 tys. nitrylowych, wzmocnionych rękawiczek, przeznaczonych do pracy w laboratorium.
Laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego to jeden z dwóch ośrodków, w których przeprowadza się testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Od 23 marca przeprowadzono tam prawie 3,5 tysiąca testów.
"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe
O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.
Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ
80 lat temu zakończyła się II wojna światowa
80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ