Reklama

X Światowy Dzień Chorego

Ks. Krzysztof Podstawka
Edycja lubelska 6/2002

Tym razem Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki w Vilankanny w Indiach będzie miejscem uroczystych, jubileuszowych obchodów Światowego Dnia Chorego. Po raz dziesiąty, we wspomnienie objawień Matki Bożej w Lourdes, Kościół wyraża swoją duchową solidarność z cierpiącymi i chorymi na całym świecie. Wybór tej południowoindyjskiej miejscowości na gospodarza tegorocznego spotkania nie jest przypadkowy. W opublikowanym 6 sierpnia 2001 r. Orędziu na X Dzień Chorego, Ojciec Święty Jan Paweł II przypomina, że miejsce to nazywane jest "Lourdes Wschodu" . Tam, podobnie jak do swego europejskiego pierwowzoru "milionowe rzesze pielgrzymów z głęboką pobożnością i z ufnym przekonaniem" pielgrzymują, aby u Matki Bożej wyprosić potrzebne łaski. Jest to zresztą miejsce odwiedzane także przez licznych wyznawców hinduizmu i jako takie staje się "znakomitym przykładem harmonii i dialogu między religiami".

W przywołanym już i cytowanym Orędziu Ojciec Święty koncentruje naszą uwagę nie tylko na ludzkiej chorobie, przezwyciężaniu cierpienia i zagadnieniach pokrewnych. Wiele miejsca zajmuje przede wszystkim ukazanie ludzkiego cierpienia w perspektywie teologicznej oraz doniosłości posłannictwa tych, którzy poświęcają się służbie ludziom chorym. I może bardziej do nich samych, niż do cierpiących, kieruje swoje Orędzie Jan Paweł II, tytułując je ewangeliczną prośbą Chrystusa " aby życie mieli i mieli je w obfitości" (J 10,10). Drugi punkt Orędzia rozpoczyna się nawiązaniem do sytuacji współczesnej. Papież zwraca uwagę, że pomimo niekwestionowanego postępu w naukach i badaniach medycznych "cierpienie pozostaje fundamentalną rzeczywistością ludzkiego życia" i dla uchwycenia jego istoty i różnorodności nie wolno pominąć aspektu nadprzyrodzonego. Ostateczna odpowiedź na pytanie o sens cierpienia znajduje się bowiem tylko w Bogu "ostatecznym źródle sensu wszystkiego, co istnieje" (Salvifici dolores 13) i w męce Chrystusa, która nadała mu nowy sens: uczestnictwo w dziele zbawienia. Ojciec Święty przypomina też naukę, którą Kościół głosi niezmiennie, o konieczności poszanowania każdego ludzkiego życia i o wielkiej odpowiedzialności za to życie, które "pozostaje darem zawsze, na każdym etapie i w każdym czasie". Tak rozumianemu życiu ma służyć współczesna nauka oraz ci, którzy wykorzystując jej zdobycze, z zachowaniem zasad etyki i moralności spieszą nieść pomoc cierpiącym.

Ponieważ "chrześcijańska odpowiedź na cierpienie i ból nigdy nie jest bierna", Kościół praktycznie kontynuuje posługę Chrystusa poprzez osoby, które "ofiarnie opiekują się chorymi, cierpiącymi i umierającymi, czerpiąc siły i natchnienie z wiary w Chrystusa i z ewangelicznego wzorca Dobrego Samarytanina". Służba chorym, podkreśla Ojciec Święty, to bezinteresowny dar z siebie, którego wzorzec i źródło odnajdujemy w przykazaniu z Wieczernika: "To czyńcie na moją pamiątkę - odnosi się nie tylko do łamania chleba, ale mówi też o ciele wydanym i krwi przelanej przez Chrystusa za nas". To Eucharystia jest źródłem natchnienia i siły do wypełniania posługi "strażników życia".

Znamiennym jest określenie, którego Jan Paweł II użył w odniesieniu do placówek ochrony zdrowia. Mają to być miejsca, które " utrwalają kulturę życia". Warto byłoby te słowa uczynić mottem działalności tychże ośrodków. Zwłaszcza wtedy, gdy coraz bardziej aktualną staje się potrzeba refleksji nad etycznym wymiarem pracy z chorymi i pośród nich. Niepokojące doniesienia ostatnich dni zdają się taką tezę potwierdzać.

R A M K A albo jakieś tło

Z okazji Światowego Dnia Chorego 11 lutego br. (poniedziałek) o godz. 11.00 abp Józef Życiński w koncelebrze kapłanów - kapelanów szpitali i duszpasterzy służby zdrowia odprawi uroczystą Mszę św. w Archikatedrze lubelskiej. Zapraszamy na nią ludzi chorych, samotnych oraz służby medyczne i wolontariuszy pracujących wśród chorych i niepełnosprawnych.

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: ponad 12 tys. skautów było molestowanych seksualnie

2019-04-25 17:05

pb (KAI/repubblica.it) / Nowy Jork

Od 1944 do 2016 r. w Stanach Zjednoczonych ofiarą molestowania seksualnego padło 12 254 skautów. Sprawcami byli ich opiekunowie w ramach działalności organizacji harcerskiej Boy Scouts of America.

pixabay.com

Dane te ujawniła prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez pięć lat miała dostęp do danych z akt dotyczących opiekujących się skautami wolontariuszy, których usunięto z powodu nadużyć seksualnych, jakich się dopuścili.

Po 109 latach działalności Boy Scouts of America, skupiający 2,4 mln chłopców, są zagrożeni likwidacją z powodu konieczności wypłaty milionowych odszkodowań ofiarom.

Część przypadków wykorzystywania seksualnego wypłynęła na światło dzienne w 2012 r., jednak dotychczas nie była znana ani skala zjawiska, ani liczba ofiar.

Również adwokat Jeff Anderson, obrońca części ofiar, opublikował nazwiska 180 wolontariuszy skautingu oskarżonych o pedofilię w stanie Nowy Jork i zaapelował do nieujawnionych jeszcze ofiar o składanie doniesień do prokuratury.

Ze swej strony władze Boy Scouts of America wydały oświadczenie, w którym zawarły słowa przeprosin wobec ofiar i zapewniły, że „nic nie może być ważniejsze od bezpieczeństwa i ochrony dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem